Günlük B12 İhtiyacı Ne Kadar?

Günlük B12 İhtiyacı Ne Kadar?
0

Günlük B12 vitamini ihtiyacı tam olarak karşılanmadığında çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Günlük olarak belirli oranda tüketilmesi gereken B12 vitamininin sağlığa pek çok faydası vardır. Günde yeterli miktarda alınmaması halinde vücutta B12 vitamin eksikliği ortaya çıkar ve bu da bazı hastalıklara davetiye çıkarır. Yapılan araştırmalara göre ortalama bir insanın günlük B12 ihtiyacı belirli bir miktardadır. Bu yazımızda günde alınması gereken B12 vitaminiyle ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Günlük B12 İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Günlük B12 vitamin ihtiyacı hesaplama konusunda herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Çünkü yapılan tıbbi araştırmalara göre her insanın B12 vitaminine günlük ne kadar ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir. Sağlıklı bir yaşam için herkesin günde 2.4 mcg miktarında B12 vitamini alması tavsiye edilmektedir. Kandaki B12 vitamini seviyesine bakıldığında ise doktorların belirttiği 80 pg/ml değerinin altına düşülmemesi gerekir. Aksi halde kişinin günlük B12 ihtiyacı tam olarak karşılanmayacağı için bazı hastalık belirtileri görülebilir.

Günde Ne Kadar B12 Vitamini Tüketilmeli?

gunde-ne-kadar-b12-vitamini-tuketilmeli
günlük b12 i̇htiyacı ne kadar? 2

Günlük tüketilmesi gereken B12 vitamini miktarı ortalama 2.4 mcg olarak belirlenmiştir. B12 vitamini yeterli seviyede alınmadığı zaman insanlarda unutkanlık, kansızlık, bağışıklığın düşmesi gibi hastalık belirtileri ortaya çıkabilir. Pek çok hayvansal gıdada bol miktarda bulunan B12 vitamini, her insanın sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi için günlük tüketimine dikkat etmesi gereken bir mineraldir. Bu yüzden dengeli ve düzenli bir beslenme diyeti hazırlayarak günlük ihtiyaç duyulan 2.4 mcg miktarında B12 vitamini tüketilebilir.

BENZER YAZILAR  Miraderm C Vitamini Ne İşe Yarar?

Günlük B12 Vitamini İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Vücudun B12 vitamin ihtiyacını karşılamak için hayvansal gıdalarla zengin bir diyet önerilir. Sağlıklı bir insanın vücudunda bazı vitaminler halihazırda depolandığı için günlük olarak tüketilmese bile tehlike karatmaz. Ancak B12 vitamini vücutta depolanmadığı için her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekir. İçeriğinde B12 vitamini bulunan gıdalardan bazıları şunlardır:

  • Kırmızı et
  • Deniz ürünleri
  • Süt ve süt ürünleri
  • Yeşil bitkiler

Eğer günlük olarak B12 vitamini alınmazsa kandaki B12 seviyesinde düşüş gözlemlenir. Bazı rahatsızlıklara sebep olan bu sorunu ortadan kaldırmak için her gün düzenli olarak bu gıdalardan tüketmek gerekir. Günlük B12 ihtiyacı bu besinlerden alınabilir.

Ayrıca Bakınız: Kimyonda Bulunan Vitamin ve Besinler Nelerdir?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir