Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

hamilelikte-bas-agrina-ne-iyi-gelir

Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir konusuna geçmeden önce bu konuda birkaç şeyden bahsedelim. Bayanların, gebelik döneminde en rahatsız durumlardan biride baş ağrılarıdır. Doktorlar tarafından normal olarak görülen bu durum farklı sebeplerden kaynaklanabilmektedir.

İlk üç ay daha çok görülen baş ağrılarının baskın sebebi migren olarak bilinmektedir. Migreni olan bayanların hamilelik dönemlerinde nöbetlerinin sıklaştığı ve ağrılarının arttığı gözlenmiştir. Bunun dışında diğer bayanlarda genelde gerilim tipi baş ağrısına rastlanmaktadır. Stres, endişe, üzüntü, uykusuzluk, dengesiz beslenme ve hormonsal bozukluklar bu ağrılara sebep olabilmektedir.

Uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmalarda herhangi bir sonuca ulaşılamamış yani baş ağrısının sebebi kesin olarak bulunmamıştır. Ancak Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir noktasında önemli bir tespit var. Bu Hormonsal bozuklukların baş ağrısını tetiklediği araştırması. Birçok doktor bu konuda hemfikir. Yani hamilelik döneminde hormonların değişmesiyle birlikte ilk üç ayda orta şiddetli olarak baş ağrıları görülmektedir.

Baş Ağrısında Stres Önemli Etken

Hamilelik döneminde meydana gelen kan basıncında ki değişiklik sonucunda da baş ağrısı ortaya çıkmaktadır. Bu sebeplerin yanı sıra stres en önemli etkenler arasında yer alıyor. Aslında Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir sorusunun en iyi cevabı da burada. Kısaca stresten mutlaka uzak durmalısınız. Hamilelik döneminde birçok bayan stresli, gergin, endişeli ve yorgun olmaktadır.

BENZER YAZILAR  Herbalife Zayıflama Çayı Nedir? Nasıl Kullanılır?
hamilelikte-stres
Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir 2

Bu faktörlerde başın ağrımasına sebep olmaktadır. Sigarayı bırakmaya çalışan bayanlarda da ağrılar meydana gelmektedir. Sürekli olarak sigara kullanan ve bırakmaya çalışan kişilerin vücudu bu eksikliği hissettiği için ağrı meydana gelmektedir. Bu ağrılarla birlikte görme kaybı, çift görme ve mide bulantısı gibi belirtiler de ortaya çıkıyorsa kesinlikle doktora görünmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısı hamile bayanların en çok yakındığı konuların başında geliyor. Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir araştırmalarının kaynağıda aslında bu. Dolayısı ile yoğun yaşanan baş ağrılarının nasıl geçeceği hakkında birçok soru sorulmaktadır. Bu ağrıların geçmesi için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Peki, bu yöntemler nelerdir? Hamilelik döneminde baş ağrısına ne iyi gelir konusunu ele alabiliriz.

  • Bol Su Tüketin

Hamilelik döneminde su tüketimi en önemli konulardan bir tanesidir. Su tüketiminin yeterli olmaması durumunda dehidrasyon yani sıvı kaybı ortaya çıkacaktır. Bu sebeple gebelik döneminiz boyunca bol bol su tüketmelisiniz. Zira su eksikliğinin baş ağrısına sebep olduğu bilinen bir olgu.

  • Yemek Düzeninize Dikkat Edin

Gebelik döneminde kesinlikle aç kalmamanız gerekmektedir. Sürekli olarak yiyecek tüketmelisiniz. Kan şekerinizin düşmemesi için öğünlerinizin sayısını artırmalısınız. Aşırı ya da az yemekten kaçınmalısınız. Bu konu hakkında doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz.

  • Soğuk ve Sıcak Kompress Uygulayabilirsiniz

Baş ağrılarınız bir türlü geçmiyorsa ve gebelik döneminizi zorlaştırıyorsa sıcak ve soğuk kompress uygulayarak ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Başınızın ağrıdığı bölgeye buz torbası koymak ağrınızı biraz da olsa hafifletecektir.

  • Düzenli Uyumaya Çalışın

Uyku düzeni hem gebelik dönemi açısından hem de ağrılarınızı hafifletmek açısından çok önemlidir. Uykusuz kalmak sizi yorgun düşürecek ve başınızın ağrımasına sebep olacaktır. Bu yüzden uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Özellikle migren hastalarının tercih ettiği karanlık ve sessiz bir ortam baş ağrınızı geçirmeye yardımcı olacaktır.

  • Duş Alabilirsiniz

Duş almak baş ağrısını hafifletmek için tercih edilen taktiklerden bir tanesidir. Özellikle sıcak duş almak baş ağrınızın geçmesi konusunda oldukça etkilidir.

  • Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak gebelik döneminizi olumlu etkileyeceği gibi baş ağrılarınızın geçmesi için de yardımcıdır. Egzersiz yapan hamile bayanların diğerlerine göre daha az baş ağrısı çektikleri saptanmıştır. Yaptığınız egzersizleri doktorunuzla paylaşarak uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Gebelikte baş ağrısına ne iyi gelir diye merak edenler egzersizleri ihmal etmemelidir.

  • Masaj Yapın Veya Yaptırın

Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir merakı içindesiniz. İşte etkili bir seçenek daha. İyi bir masaj. Masaj yapmak kasları gevşetip rahatlattığı için ağrıların geçmesinde de yardımcıdır. Başınızın ağrıdığı bölgeye parmaklarınızla masaj yaparak ya da başka birisine yaptırarak ağrılarınız hafifletmeniz mümkündür.

  • Akupunktur Tedavisi

Sonuçları kişiden kişiye farklılık gösteren bu tedavi ile birçok bayan ağrılarına son vermektedir. Bu tedavinin uygulanması için ilk olarak doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Eğer doktorunuz onay verip bu tedavi yöntemini uygulayabileceğinizi söylerse uzman kişiler yardımıyla bu tedaviden faydalanabilirsiniz.

  • Bitkisel Çaylar

Normal dönemlerde de faydasını gösteren ve baş ağrılarını hafifleten bitkisel çaylar gebelik döneminde de oldukça etkilidir. Lavanta çayı, melisa çayı ve papatya çayı gibi bitkiler sakinleştirici etkileri sayesinde ağrınızın geçmesi için önerilecek bir seçenektir.

  • Açık Hava Yürüyüşü

Açık havada yürümek her zaman insanları rahatlatan bir seçenektir. Kapalı ve bunaltıcı alanlarda kalarak kendinizi daha fazla sıkmamalısınız. Dışarı çıkıp açık havada yürüyüş yaparak rahatlayabilir, ağrılarınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Yürüyüş ve spor gebelik döneminde abartılmamalı sınırlar çerçevesinde gerçekleştirilmelidir.

Hangi Durumlarda Doktora Görünmek Gerekir?

Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir sorusunu cevaplandırdıktan sonra doktora görünme aşamasına gelebiliriz. Baş ağrısı, hamile bayanların birçoğunda görülmektedir. Yani en ufak baş ağrısı için bile doktora gitmeye gerek yoktur, çünkü bu ağrılar uzman doktorlar tarafından normal olarak karşılanmaktadır.

Ancak ağrılar normalden farklı olarak seyir gösteriyorsa örneğin uyku halindeyken aniden başınıza ağrı giriyorsa, bu ağrıyla uyanıyorsanız ve uzun süre geçmiyorsa bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Ayrıca bu ağrılar herhangi bir travma sonrasında geliştiyse doktorunuzun görmesi iyi olacaktır. Zira Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir konusunda doktorunuzla birlikte hareket etmek daha doğru bir davranış.

Bunun dışında ağrıya ateş, görme problemi gibi sorunlar eşlik ediyorsa yine bir doktora muayene olmak mantıklı bir karar olacaktır. Aynı dikkati Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir araştırmaları yaparken de mutlaka göstermelisiniz.

Hamilelik döneminde ilaç kullanımını doktorunuzun onayı dışında kesinlikle yapmayın. Özellikle dikkat etmeniz gereken nokta burası. Doktor kontrolü dışındaki ilaçların kullanımı hem size hem de bebeğinize zarar vereceği için oldukça tehlikelidir.

SONUÇ

Çok merak edilen Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir konusunda bilgi vermeyi hedefledik. Makalemiz bu konuda size destek olacak. Ancak mutlaka burada yazdıklarımıza dikkat etmelisiniz. Zira hamilelik son derece hassas bir süreç. Bu dönemde beslenmenizden, alışkanlıklarınıza kadar her detay önemli. Her zamankinden daha bilinçli davranmak gerekiyor. Özellikle ilaç kullanımı konusunda mutlaka doktorunuzla birlikte hareket edin.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap