Hem Sağlıklı Hem Hızlı Kilo Vermek Mümkün mü?

kilo verme

Aşırı kilo problemi yaşayan kişiler hem kendilerini motive etmek için hem de yaşadıkları toplum baskısı nedeniyle hızlı bir şekilde kilo vermek isterler. Bu hangi açıdan bakarsanız bakın doğru bir yaklaşım sayılamaz. Beslenmesine dikkat etmeye karar veren kişilerin ilk hedefi her şeyden önce sağlıklı kilo vermek olmalı. Peki ikisi bir arada olamaz mı?

Yani hem sağlıklı hem de hızlı kilo verdiren diyetler yok mu? Bu yazımızda birlikte bu sorunun yanıtını arayacağız.
kilo verme 2
kilo verme

Sağlıklı Bir Şekilde Hızlı Kilo Vermek

Popüler diyetlerin birçoğu hızla kilo kaybı yaşatabildiklerini öne sürerler. Eğer hepsi bu kadar başarılı ise en doğru diyeti nasıl seçeceğiz peki? Cevap aslında oldukça basit sağlıklı kilo vermek için uzmanlığına, bilgisine ve tecrübesine yüzde yüz inanıp güvendiğimiz diyetisyen, beslenme uzmanı ve bilim adamlarının düşüncelerine kulak kabartacağız. Her bulduğumuz diyet listesini uygulamayacak, eş dost tavsiyesi yerine bilim insanlarının önerilerini dikkate alacağız. Bir diyeti uygulamaya geçmeden önce o listeye şu soruları sormalısınız;
  • Bu diyet benim günlük almam gereken besin değerlerini karşılıyor mu?
  • Bu diyet ne zamandır uygulanıyor ve kimler nasıl sonuç almış?
  • Herhangi bir bilinen yan etkisi ya da riski var mı?
  • Kim tarafından hazırlanmış ve bilimsel gerçeklere mi dayanıyor?
  • Benim yaşam tarzıma ve beslenme alışkanlıklarıma uygun mu?

Bu soruların yanıtını verdikten sonra bir diyet listesine güvenip güvenemeyeceğinize dair net bir fikir aklınızda oluşacaktır.

kilo verme 1
kilo verme

Hızlı Kilo Verirken Dikkate Alınması Gerekenler

Bu durumun yanı sıra hızlı kilo vermek de diyetler arasında araştırma yapılırken en çok dikkat edilen konulardan biridir. Bir an önce istedikleri kiloya ulaşmak isteyen bireyler zaman zaman doğal olmayan yöntemlere başvurmak gibi sağlık açısından oldukça riski yöntemlere yönelebilmektedir. Bu büyük bir yanılgıdır ve kişide kalıcı hasarlar bırakabileceği gibi ölümle dahi sonuçlanabilen vahim sonuçlara yol açmaktadır.

Bunun yerine bilinçli bir birey illa ki hızla zayıflamak istiyorsa doğal yollarla hızlı kilo verdiren diyetler üzerinde yoğunlaşmalıdır ve bir uzmandan da destek alarak bu diyetler arasından bir tercih yaparak ilerlemelidir.

Tabii ki kişi kilo verirken sağlığını korumaktan da taviz vermemelidir. Ne kadar kilo verilmek istenirse istensin hangi liste uygulanırsa uygulansın ilk şart Dengeli ve Düzenli Beslenmek Dengeli ve Düzenli Beslenmek olmalıdır.
BENZER YAZILAR  Systane Ne İşe Yarar
Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. güzel, anlamlı ve bilgi dolu yazı olmuş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.