Decavit Ne İşe Yarar?

Arama motorunda sıkça aratılan Decavit ne işe yarar sorusu merak edilmektedir. Uzman hekimler tarafından kadınların gebelik döneminde ve emzirme döneminde vitamin mineral ihtiyaçlarını giderme amaçlı reçete edilmektedir. Aynı zaman da ise vücudunuzun yetersiz mineral ve vitamin alımı sonucunda oluşan eksikliği karşılamak için kullanılması tavsiye edilmektedir. Eğer bebek bekliyorsanız kendi vücudunuzun da yanı sıra bebeğinizi de iyi bir şekilde beslemesi gerekmektedir. Dolayısı ile gebe iseniz ya da emzirme dönemini yaşıyorsanız gebe olmayan bir kadına nazaran mineral, vitamin çeşitli elementlerde daha fazla gereksiniminiz olmaktadır.

decavit ne ise yararPin
decavit ne ise yarar

Emzirme döneminde ise bebeğinizin ağırlığı için ilk 4 ay iki katına çıkmaktadır. Bu zaman döneminde temel besin gereksinimleriniz çok daha fazla olmaktadır. Dolayısı ile hamileliğiniz ve emzirme döneminde mineral, vitamin ve element kombinesi olan Decaviti kullanmanız gerekmektedir.  Hamilelik döneminde vitamin mineral gibi eser elementlerin gereksinimini arttırmak ve yetersiz alımlar sonucu oluşan eksikliğin giderilmesi durumunda kullanılmaktadır. Bunlar eser elementler temel besinlerimizdir. Vücut tarafından karşılanmadıkları için besin yolu ile alınmaları gerekmektedir. Gebe bayanlar ve emziren anneler kendi vücudundan yanı sıra bebeğinin emzirdiği zaman beslenebilmesi için ihtiyaç duymaktadırlar.

BENZER YAZILAR  Herbalife Zayıflama Çayı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Decavit Nasıl Kullanılır?

Decavit nasıl kullanılır? sorusunun cevabı uzman hekiminiz tarafından özel bir kullanım tavsiye edilmediği süre boyunca kahvaltı sırasında günde 1 tablet şeklinde 1 bardak su ile almanız önerilir. Ancak sabah saatlerinde aşırı mide bulantınız olması dahilinde ilacı öğlen saatlerinde veya akşam saatlerinde almanız uygundur. Decavit hamileler veya emziren anneler için reçete edilmektedir. Eğer ki ilacı kullanmayı unuttu iseniz dozu dengelemek için kesinlikle çift doz almamanız gerekir. Uzman hekiminiz ilacınızı nasıl reçete etti ise o şekil de kullanmanız gereklidir. Tedavi süresi boyunca uzman hekiminizin direktiflerine uymanız gerekir. Yanlış kullanım dışı veya talimat dışı uygulamalar da ise hastalığın seyri olumsuz etkilenmektedir. Sağlınıza da zarar vermektedir. Genel olarak günlük önerilen doz ise 1 tablet olarak kullanılmaktadır.

Decavit Kullanılmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Decavit kullanılmadan önce uzman hekiminizi bazı konular dahilinde haber vermeniz gerekmektedir. Decavit kullanılmadan önce bilinmesi gerekenler şunlardır;

  • İlacın içerisinde bulunmakta olan etkin maddelere karşı hassasiyetiniz var ise.
  • Vücudunuzda A ve D vitamininin fazlalığı bulunmaktaysa.
  • Böbreklerinizde fonksiyon olarak bozukluk var ise.
  • Karnınızda veya idrarınızda kalsiyum düzeyiniz fazla ise.
  • Kanınızda fosfat veya magnezyum düzeyiniz fazla ise
  • Böbreklerinizde taş var ise veya idrar yolunuz ile ilgili sıkıntılarınız var ise
BENZER YAZILAR  Ayak Baş Parmak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bu durum konusunda uzman hekiminizi bilgilendirerek doktorunuzun farklı bir ilaç ile tedavinizi yürütmesini sağlamanız gerekmektedir. Böylelikle hem bebeğiniz, hem de kendiniz güvende kalmış olursunuz.

Decavit Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Decavit yan etkileri de bulunmaktadır. Çeşitli olarak yan etkiler gösterebilir. Eğer ilacı kullanırken yan etki oluşması durumunda uzman hekiminizi haberdar ederek ilacın kontrollü bir şekilde devam edilmesi veya bırakılması gerekmektedir.  Decavit yan etkileri ise kabızlık, ishal, kusma gibi yan etkileri vardır. Bunlar yaygın olarak görülmektedir. Bu ilacın yan etkileri durumunda da uzman hekiminiz sıklıkla tedavinizi sonlandırmaz. Fakat ilacın seyrek olarak görüldüğü yan etkileri vücudunuzda oluşursa uzman hekiminiz ilacı derhal kesecektir. Bu seyrek etkiler ise deride döküntü, astım, deride salgı yapan dokularda şişlik, deride oluşan kaşıntılı kızarıklık, yüzde veya boğazda şişme gibi aşırı bir durum gelişirse yine uzman hekiminize danışmadan kullanmamalısınız. Bunların hepsi çok ciddi derece de yan etkilerdir. Bunlardan biri bile oluşursa acil tıbbi müdahale veya hastaneye yatırılma gibi ihtiyacınız olabilmektedir.

BENZER YAZILAR  Katarin Boğaz Ağrısına İyi Gelir mi? Nasıl Kullanılmalı?

Decavit Kullanılmaması Gereken Durumlar

Decavit kullanılmaması gereken durumlar şu şekil bilinmektedir. İlacın içermiş olduğu maddelere alerjiniz varsa, vücudunuz da aşırı derece de A ve D vitamini var ise, idrar yolunda veya böbreklerinizde problem varsa, demir veya bakır metabolizmasında bozukluk varsa, kalsiyum seviyesinde kan ve idrarda yükseklik varsa, kanda yüksek derecede fosfat veya magnezyum varsa kullanılmaması gereken durumlar arasında yer almaktadır.

Decavit Doz Aşım ve Tedavi

Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da görülebilmektedir. Bu üründe önerildiği şekilde kullanıldığında aşırı doza neden olacağı için kanıt yoktur. Ani başlangıç gibi baş ağrıları, baş dönmesi veya kabızlık, ishal, kusma ve bulantı Decavit Doz Aşım ve Tedavi belirleyicisi olabilmektedir. Bu belirtiler ortaya çıktığında tedavi kesilmeli ve uzman hekime danışılmalıdır.

Yorum yapın

1