Kantaron Yağı Faydaları Genel Analiz

Kantaron Yağı Faydaları Genel Analiz
kantaron yağı
0

Eğer doğal yollarla tedavi gerçekleştirmek istiyorsanız kantaron yağı iyi bir alternatiftir. Şifa kaynağı kantaron, yıllardır alternatif tıp alanında tercih edilmektedir. Pek çok faydası bulunur ve bu faydaları renklerine göre değişiklik gösterir. Cam şişelerde muhafaza edilen kantaron yağı cilt bakımından antiseptik özelliği sayesinde yara tedavisinde kullanılmaktadır.

İçindekiler Tablosu

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron yağı çeşitleri arasında ilk akla gelen sarı olandır. Avrupa ülkelerinde daha yaygın olarak bulunan sarı, mayasıl ot yara otu olarak da bilinir. Yani yaralara çok iyi gelir. Antiseptik özelliği sayesinde iltihapları ve enfeksiyonları iyileştirir. Yara dışında yanıklara da iyi gelir.

Düzenli kullanıldığı taktirde yanığın iz kalmadan iyileşmesini sağlar, ilk kullanımda kendini belli eder. Hücre yenileme özelliği de bulunmaktadır. Yani akne ve sivilce tedavisinde işe yarayabilir. Bunun dışında ani kan kayıplarında oldukça etkilidir, kan akışını yavaşlatır. Demir eksikliği yaşayanlarda kullanabilir. El ve ayak üşümelerine iyi gelir, vücut ısısını arttırır.

kantaron yagi1
kantaron yağı faydaları genel analiz 2

Bunlar dışında diğer faydaları;

  • Varisleri iyileştirir
  • Uçukları iyileştirir
  • Saç dökülmesini engeller
  • Adet sancılarına iyi gelir
  • Bebekler için rahatlatıcı etkisi bulunur
  • Baş ağrısını önler
  • Yorgunluğu alır
BENZER YAZILAR  En Hızlı Öksürük Kesici İlaç

Yağı direk sürebilir veya bir çay kaşığı olacak şekilde içebilirsiniz. Sorunlara karşı kullanımı da değişiklik gösterir.

Kırmızı Kantaron Yağının Faydaları

Özellikle enfeksiyonlara neden olan bakteri, virüs, mantar gibi hastalıklara iyi gelir. Bu sayede cilt üzerindeki hastalıklarla mücadele eder. Yara ve aknelerle savaşır, kabuk bağlama süresini kısaltır ve egzama iyi kuruluk hastalıklarına iyi gelir. Sindirime faydalıdır, az miktarda ağızdan alındığında sindirim sistemini düzenleyici etki gösterir. Yemeklerden biraz önce alınırsa kabızlığı önler.

Kantaron Yağı Saça Faydaları

Saç bakımında kantaron yağı kullanılabilir. Saç dökülmesini azaltır, kepekleri önler, saçtaki kuruluğu önler ve nemlenmesini sağlar. Bu sayede egzama oluşumunu engellemiş olur. Ayrıca saçları onarır ve daha gür görünmesini sağlar. Saç derisindeki pullanmayı da önler.

Düzenli kullanım sonucu tüm bu faydalarını görebilirsiniz. Dozunu kaçırmamak çok önemli. Açık yaralara sürülmemelidir. İçmeden önce başka bir hastalığınız varsa doktorunuza danışın.

Source: Verywellmind / Healthline

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir