Kara Mürver Nedir? Kara Mürver Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda gelişen alternatif tıp teknolojisine her yıl yeni bir buluş eklenmekte. Bu buluşlardan birisi de kara mürver adı verilen bir çiçekli bitki türüdür. Kara mürver çiçeği veya meyvesi olarakta bilinen bitki önemli miktar da C vitamini içermesi ile de biliniyor.

Bağışıklık sistemi güçlendirici olarak kullanılan ve eczanelerde pastil şeklinde satılan mürver meyvesi orijinal ve aromatik tadı ile de kendini sevdirmiş durumda. Pek çok hastalığa faydası olan ve tedavilerde kullanılan mürver meyvesinin diğer faydaları nelerdir?

kara murver nedirPin
Kara Mürver Nedir

Kolesterol Düzenleyici

Mürver kullanan şeker hastaları ve kalp hastaları bir süre sonra onları rahatsız eden çarpıntı, baş dönmesi ve halsizlik gibi sorunların azaldığını belirtmişlerdir. Bu özelliği ile kara mürver meyvelerinin damar yollarını açıcı antiseptikler içerdiği ortaya konmuştur. Ayrıca şeker dengesini düzenleyerek içerisinde bulunan doğal tatlandırıcılar ile şeker hastalarının ihtiyacı olan dengeli şeker oranını sağlamaktadır.

BENZER YAZILAR  Advantan Krem Ne İşe Yarar?

Sindirim Sistemi Düzenleyici

Mürverin diğer bir faydası ise sindirim sistemleri üzerinde ki yapılandırıcı etkisidir. Hazımsızlık ve kabızlık gibi rahatsızlıkları bulunan insanlar üzerinde işe yaradığı tespit edilmiş ve lif kaynağı olduğu için diyet yapmakta olanlara da şeker takviyesi olarak tavsiye edilir.

Kara Mürver Cildi Korur

Bilhassa üzerinde durulması gereken bir konu olan; kara mürverin cilt kanserine karşı koruyucu olması belki de en önemli özelliğidir. İçerisinde bulunan çinko ve kolajenler sayesinde cilt derisinin erken yaşlanmasını önleyerek sıkı durmasını ve de hücre yenilenmesini sağlamaktadır. Diğer bir faydası saçlar da bulunan keratin maddesini arttırarak güçlü ve sağlam saçların temel maddesi olma özelliğidir.

Solunum Yolları Hastalıklarını Tedavi Eder

Grip, soğuk algınlığı gibi bakteri kaynaklı hastalıkların meydana gelmesine engel olur. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi bu konu da örnek olarak gösterilebilir ancak bu bitki gribe sebebiyet veren patojenlerin çoğalmasını durdurarak vitamin eklentisi yapar.

Mide Hastalıkları Tedavisi

Bol miktar da D, E ve C vitamini içermesi nedeni ile mide öz suyunun ihtiyacı olan vitaminleri karşılar. Ayrıca mide bulantısı, mide ağrısı gibi hastalıklar da doğal antibiyotik olarak kullanılır.

kara murver faydalari nelerdirPin
Kara Mürver Faydaları Nelerdir

Kara Mürver Hakkında Kısa Bilgiler

Yapılan araştırmalar ile mürver bitkisinin yağ yakımına yardımcı olduğu görülmüştür. Ayrıca iyi bir ter söktürücü olan bu meyvenin zatürre gibi hastalıklar da doktorların tercih ettiği bir yöntem olarak bilinir. Son zamanlar da meydana gelen covid19 virüs pandemisi ile mücadele de hava yolları şirketlerinin yolcularına ikram ettiği gözlenmiştir.

BENZER YAZILAR  Sertleşme Sorunu Tedavisi Ve Penis Protezi Ameliyatı

Bunların dışında kara mürver;

 • İdrar söktürücüdür
 • Böbrek iltihap söktürücü
 • Hemoroit ağrılarına iyi gelir
 • Stres yüzünden oluşan baş ağrısı gibi rahatsızlıkları giderir
 • Balgam söktürücüdür
 • Romatizma ağrılarına iyi gelir
 • Emziren annelerin sütünü arttırdığı gözlenmiştir
 • Eklem ve kas ağrılarını iyileştirir
 • Nefes borularına yapışan enfeksiyonları temizler
 • Epilepsi hastalığı tedavisinde kullanılır
 • Cilt kızarıklığı, sivilce lekeleri gibi defekteleri tedavi eder
 • HIV ve AİDS hastalığında etkilidir
 • Kanserle savaşır

Çiçeklerinden çay yapılan kara mürverin hafta da 4 defa tüketilmesi uygun görülür.

kara murver surubuPin
kara mürver şurubu

Kara Mürver Yan Etkileri

Ne kadar çok faydası var ise paralel olarak kara mürver meyvesinin yan etkileri de mevcuttur. Bu yan etkilerin başlı başına kişinin alerjik ve hastalık reaksiyonlarına bağlıdır. Örneğin hamile iseniz daha süt gelmeden mürver tüketmek tehlikeli olabilir. Bu bitkinin kabuklarını ayrı bir şekilde tüketmek ise mide rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Diğer bir yan etkisi ise cilt üzerine sürülmesi durumunda kızarıklık ve şişkinlik yaratmasıdır. Kişinin alerjik durumunu göz önünde bulundurarak meyveyi tüketmesi daha sağlıklı olacaktır. Wikipedia

BENZER YAZILAR  Vemcaine Sprey Ne İşe Yarar? Kullanımı

“Kara Mürver Nedir? Kara Mürver Faydaları Nelerdir?” üzerine 2 yorum

  • Mürver, yaban mersini veya ahududu gibi çiğ olarak yenemez, çünkü içeriğinde tehlikeli olabilecek bileşimler vardır. Tüketilmesi için ısıl işlemden geçmesi (kaynatılması, çayının yapılması yada şurubunun hazırlanması) gerekir.

   Yanıtla
Yorum yapın

1