Yaz mevsiminin neredeyse en sevilen ve en vazgeçilmez meyvelerinden birisi de karpuz meyvesidir. Karpuz meyvesi yaz sofralarında her zaman bulunan soğuk ve serin tüketilen bir meyvedir.Karpuz meyvesinin içerisinde siyah ve küçük bir sürü çekirdek bulunur. Pek çok insan karpuz yerken bu çekirdeklerden rahatsız olup çekirdekleri ayırsa da aslında bu meyvenin neredeyse bütün faydası çekirdeğindedir.  O yüzden de karpuz meyvesinin çekirdekleri ile birlikte yenilmesi gerekmektedir.

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Karpuz meyvesinde bulunan çekirdeklerden pek çok insanın rahatsız olduğunu, ancak karpuz meyvesinin bütün faydasının çekirdeklerinde olduğunu söylemiştik. Karpuz çekirdekleri ayrı olarak da kuru bir şekilde hemen hemen pek çok yerde satılabilmektedir. İsterseniz bu şekilde satan yerlerden alabilir, isterseniz de evde kendiniz kurutup kullanabilirsiniz.

Karpuz çekirdeğinin faydaları konusundan bahsetmeye gelince;

Karpuz çekirdeklerinin içerisinde çok yüksek bir oranda antioksidan bulunmaktadır. Bu yüksek antioksidan yaşlanma karşıtı olduğu için bu etki ile ciltte bulunmakta olan kırışıklıkların giderilmesinde çok fazla etkilidir. Kırışıklık karşıtı krem ve diğer ürünlerine dikkat ederseniz hemen hemen hepsinin içerisinde karpuz çekirdeği özüne rastlanmaktadır.

Sağlıklı ve parlak saçlar için son derece etkili ve faydalı bir çekirdektir.

Aynı şekilde bu parlaklık sağlama cilt için de gayet geçerlidir. Karpuz çekirdeğini cildinizi parlatmak ve nemlendirmek için kullanabilirsiniz.

Karpuz çekirdekleri kurutulup kullanılarak elde edilen tozun böbrek taşı düşürme konusunda da çok fazla etkili olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir.

İçerisindeki vitaminler ile hafızayı güçlendirici etkisi de fazlaca bulunmaktadır. Düşük ya da yüksek tansiyonu dengede tutma özelliğine de sahiptir

Protein açısından oldukça zengin bir yapıya sahip olan karpuz çekirdeğinin bolca tüketimi son derece faydalıdır. Sinir sistemine de iyi gelir. Aynı zamanda karpuz çekirdeği bağışıklık sistemini oldukça düzenler.

Benzer Gönderiler  Panto 40 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde pek çok insanda bulunan kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Karpuz çekirdeği sindirim sistemi için oldukça faydalı olarak bilinir. Tüketimi ile aynı zamanda mide rahatsızlıklarının önüne geçebilmek de oldukça mümkündür.

Karpuz çekirdeklerinin yüksek kolesterolü dengede tutabilme etkisi de bulunur.

Özellikle sporcular tarafından bilinen ve tercih edilen kas yapmaya yarayan arginin isimli protein, karpuz çekirdeklerinin içerisinde fazlaca bulunmaktadır.

Karpuz çekirdeklerinin B vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olduğu bilinmektedir.

Kan şekerini düzenleyerek dengede tutma etkisi bulunmaktadır.

Karpuz çekirdeklerinin cilt ve cilt sağlığı için oldukça çok faydası bulunur.

Karpuz çekirdeklerinin sivilce tedavisinde de kullanıldığı oldukça bilinmektedir. Sivilce oluşumunu engeller ve var olan sivilce izlerini geçirmeye yarar.

Karpuz Çekirdeğinin Zararları Nelerdir?

Karpuz meyvesinde bulunan çekirdeklerin karpuz ile birlikte ya da ayrı olarak normal orandan çok daha fazla oranda tüketilmesi halinde apandisit sorunları ile karşı karşıya gelmek maalesef mümkündür. Ancak bu durum ile çok nadir olarak karşılaşıldığını söylememizde fayda var. Yine de olası sorunlarla karşılaşmamak adına tüketim sıklığına ve miktarına her zaman oldukça dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Karpuz çekirdeğinin fazla tüketilmesi sonucunda sindirim rahatsızlığından dolayı böyle bir apandist problemi oluşabilme ihtimalinden söz edilebilir. Olası apandist sorunları dışında karpuz çekirdeği tüketiminin özellikle sağlık açısından bilinen bir zararı bulunmamaktadır.

Karpuz Çekirdeği Nasıl Tüketilebilir?

Hemen hemen her derde deva, yararlı karpuz çekirdeğini tüketmenin birbirinden farklı pek çok yolu bulunmaktadır.

Karpuz çekirdeklerini direkt olarak yutmak istememeniz halinde karpuz çekirdeklerini kurumaya bırakabilirsiniz. Ardından ise mutfak robotunu ya da bir başka öğütücü  kullanarak kurutulmuş karpuz çekirdeklerini toz haline getirebilirsiniz.

Karpuz çekirdeğinden bu şekilde elde edilen tozu çay olarak da tüketebilmeniz oldukça mümkündür. Kurutulmuş karpuz çekirdeklerini direkt ve katkısız olarak da yemeniz mümkündür. Aynı zamanda en uğraştırmayan yani zahmetsiz şekilde karpuz yerken içerisinde bulunan çekirdekleri karpuzla birlikte de yiyebilirsiniz.

Benzer Gönderiler  Supradyn Nasıl Kullanılır? Kilo Aldırır mı?

Karpuz Çekirdeği Nasıl Yapılır?

Karpuz çekirdekleri üzerinde bulunan posa atıldıktan sonra ayrılan çekirdekler uzun süre yüksek ısıda kaynatılır. Yeterli kaynamadan sonra iyice ve bolca yıkanıp temizlenmelidir. Bu işlemden sonra suyunu çekmesi için tekrar ateşe konulur ve çok hafif kavrulur sonra da alınır. Son aşama olarak da kıvamını alması için çok sıcak olmaması şartı ile istenilen yere serilir ve belli bir süre kurumaya bırakılır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 16 Average: 4.7]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları