Lordoz Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Lordoz nedir? Lordoz, belde bulunan normal çukurluğun artmasına verilen isim olup, insanların sağlığını etkileyen önemli hastalıklardan biridir. Sırt, karın, kalça kasları, bağlardaki dengesizlikler ve güç kayıpları, belde bulunan bel çukurunun artmasına sebep olan başlıca etkenlerdir. Aynı zamanda aşırı kilo, karın kaslarında meydana gelen gevşeklik durumları da, lordoz hastalığının artıran etkenlerden olmaktadır.

lordoz nedirPin
Lordoz nedir

Günümüzde oldukça sık görülen bir omurga hastalığı olan lordoz, en ciddi ortopedik rahatsızlıklardan biridir. Bel bölgesinde bulunan omurganın aşırı derecede eğilmesi ile meydana gelen lordoz, hastaların ciddi derecede ağrılar çekmesine neden olmaktadır. Lordoz nedir sorusunun cevabı kısaca, beldeki çukurun derinleşmesi nedeniyle, omurgada oluşan basıncın artması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır.

Lordoz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Lordoz Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Lordoz hastalığının en büyük belirtisi, bacaklarda ve bel bölgesinde oluşan ağrılar olmaktadır. Omurlarında kayma olan hastalarda da, bel çukurluğunun yani lordozun artma durumları görülmektedir. Lordozun yaşanan ağrılar dışında en önemli belirtileri; kas spazmları, uyuşma ve karıncalanma durumları, mesane sorunları ve bağırsakta yaşanan sorunlar olmaktadır.

BENZER YAZILAR  Tiroid Belirtileri Nelerdir? Tiroid Hastalarına Doğal Çözüm

Aynı zamanda gergin ve kısa olan sırt – bel kasları, gergin yapıda olan göğüs ve karın kasları, gergin ve uzun yapıda olan kalça fleksörleri – gergin ve kısa olan bel kasları da lordozun meydana gelişini haber veren belirtilerden bazılarıdır.

lordoz nedirPin
Lordoz nedir

Lordoz Nasıl Tedavi Edilir?

Lordoz nedir? Lordoz nasıl tedavi edilir? Konusu kapsamında birçok ilgili tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavilerden ilki kas güçlendirmesini sağlamak için yapılan fizik tedavileri olmaktadır. Aynı zamanda şişliği ve ağrıyı azaltmak için ilaç uygulamaları da, lordoz tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Yoga, ateller ve aşırı olan kiloların verilmesi de, lordoz tedavilerinde fayda sağlamaktadır. Lordoz hastalığının çok ileri aşamalarında uzman doktorların kararına bağlı olarak, bazı ilgili vakalarda cerrahi tedavi uygulamaları da yapılabilmektedir. Omurga rahatsızlığı olan lordoz tedavilerinde, omurga sağlığının geri kazanılması için yoga, pilates ve spor aktiviteleri gibi benzeri tedavi yöntemleri de, konunun uzmanı olan doktorlar tarafından önerilmektedir. Yoga, pilates gibi benzeri yapılan spor aktiviteleri, kasların güçlenmesini ve omurga rahatsızlıklarının azalmasını sağlayıp, lordoz hastalıklarının tedavisinde etkili rol oynamaktadır.

BENZER YAZILAR  Sivilce Neden Çıkar?  Nasıl Geçer? Doğal Yollar ve Evde


Kaynak: wikipedia / medlineplus

Yorum yapın

1