Lösemi Belirtileri Nelerdir? Lösemi Tedavisi

Lösemi Belirtileri Nelerdir? Lösemi Tedavisi
lösemi belirtileri
+ - 0

Löseminin nedenleri henüz tam olarak bilinmemek ile birlikte çeşitli şekilde lösemi belirtileri kendini gösteriyor. Son teknolojilerle radyasyon, alkol ve uyuşturucu kullanmak, hamilelik esnasında sigara içmek ya da hamileliğin 3 ayında röntgen çektirmek, kimyasal maddeler ve bazı kalıtsal hastalıklar lösemiye neden olabilecekleri çalışmalarla gösterilmiştir.

Lösemi Belirtileri

  • ateş
  • iştahsızlık
  • halsizlik
  • kilo kaybı
  • kansızlık
  • sebepsiz burun ve cilt altı kanamaları
  • karaciğer ve dalak büyümesi ve
  • lenf bezlerinde büyüme meydana gelir.

Ayrıca yayıldığı organlara ait lösemi belirtileri kusma, karın ağrısı, baş ağrısı ve görme bozuklukları görülebilir. Bu belirtilerle gelen bir çocuk, uzmanlar tarafından yapılan muayenede, çoğunlukla dalak ve karaciğer büyümesi, lenf bezinde genişleme ve kanama tespit edilir. Tedavisi öncelikle durumun düzeltilmesi yöntemleri ile başlar. Lösemi hastalığının tedavisinde temel kural kemik iliğindeki ana kan hücrelerinde meydana gelen blast adı verilen hücrelerin çoğalmasını önlemek ve sonrasında normal kan elemanlarının yapılmasını sağlamaktır. Lösemi bulaşıcı değildir.

losemi belirtileri1
lösemi belirtileri

Lösemide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta çocuklarının olabildiğince dengeli beslenmelerini sağlamak ve katkı maddesi içeren besinlerden uzak tutmaktır. Kanserojen tüm gıdalar, her çeşit kanseri oluşturabilir. Beslenme büyük bir önem taşır. Kemoterapinin etkisiyle ağızdan beslenme bozulmaktadır ve mide sistemini koruyan mukoza hücreleri de yok olmaktadır. Lösemili çocukların tedavilerinde ağız ve vücut temizlikleri önemlidir, çünkü fırsatçı mikroorganizmalar, vücut direncinin düştüğü dönemlerde enfeksiyona neden olmaktadır. Anal bölgenin, el ve ayakların temiz tutulması gerekir, çamaşırların havluların, çarşafların, giysilerin, çatal kaşık kısacası kullandığı ne varsa itinayla yıkanması ve sık sık değiştirilmesi gerekir.

BENZER YAZILAR  3 yaşındaki çocuklar için oyuncak seçimi ve çocuklara sağladığı yararlar

Lösemi Tedavisi  Lösemi artık tedavi edilebilir hastalıktır. Lösemi tedavisindeki amaç, kandaki akyuvarların sayısını azaltmaktır. Bunun için kanser ilaçları vardır. Bu ilaçlarla kanser hücreleri azaltılır. Bu tedavi ışın tedavisi ile birlikte uygulanır. Hastalıklı dokulara X ışınları uygulanır. Lösemi tipine uygun ilaç seçimi ve tedavi süresinin doğru ayarlanması, iyileşmeyi hızlandırır. Ayrıca kemik iliği nakliyle tamamen iyileşme ihtimali yüksektir.

Source: Webmd / Mayoclinic / Clevelandclinic

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap