B12 Vitamini (Kobalamin) Nedir, Ne İşe Yarar?

kobalamin

B12 vitamini diğer bir adıyla kobalamin olarak da bilinen vitamin, diğer B vitaminleri gibi suda çözülebilir haldedir. Bağışıklık sistemi, sinir sistemi, DNA’ya sentez rolü, kırmızı kanın ortaya çıkarılması gibi görevleri bulunmaktadır. Vücutta çok nadir olarak bulunan kobalt mineralinin ortaya çıkmasını sağlar. Bu yönüyle de vücut için değerli bir vitamindir.

B12 Vitamini (Kobalamin) Nasıl Ortaya Çıkar?

Kobalamin vitamini, doğada bazı bakteriler aracılığı ile ortaya çıkar. Ayrıca bunun dışında insanların ve hayvan türlerinin bağırsak bölgelerinde de B12 vitamini ortaya çıkabilir. Hayvanlar bağırsaklarında var olan B12 vitaminini dışarı atmadan kendi içerisinde kullanabilir. Fakat insanlar bağırsaklarında bulunan vitamini kendi içlerinde kullanamaz, direkt olarak dışkı ile dışarı atarlar. Midede üretimi yapılan bir protein ile insanların B12 vitaminini kendi içlerinde kullanmaları mümkün. Bu sebeplerden insanlar ihtiyaç duyduğu B12 vitaminini dış yollar yoluyla almaktadır.

b12
Kobalamin

B12 Vitamininin (Kobalamin) Faydaları Nelerdir?

B12 vitamini insan vücudu için çok önemli ve hayati bir vitamin olmak ile bilinmektedir.

BENZER YAZILAR  Bağırsak Temizleme Nasıl Yapılır? Basit ve Etkili Tarif

Diğer adıyla kobalamin vitamininin faydaları şu şekildedir;

  • Sinir sisteminin olması gereken gibi çalışmasını sağlar.
  • Eksikliği psikolojik olarak düzensizliklere yol açar. Kullanımı ile psikolojik sorunları azaltmak mümkün.
  • Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin meydana gelmesini sağlar.
  • Bağışıklık sisteminin olması gerektiği gibi çalışmasına katkıda bulunur.
  • İnsanlarda kullanıldığında yorgunluk ve bitkinlik halini ortadan kaldırmakta önemli ölçüde katkısı bulunur.
  • Hücrelerin bölünmesini sağlar.
  • Vücutta enerji oluşumunu sağlar.

Yukarıda maddeler halinde B12 faydaları görülmektedir.

B12 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

B12 vitamini en çok hayvansal ağırlıklı besinlerde bulunur. Kırmızı et, yumurta, balık, süt ve süt ürünleri, beyaz et gibi besinlerde B12 vitamini fazlasıyla bulunmaktadır. Bitkisel olarak bakıldığında herhangi bir B12 kaynağından söz edilemez. Yani kuruyemiş, tahıl, meyve ve sebze gibi besinlerde B12 vitaminine rastlanmaz. Et yiyemeyen vejetaryen yemeklerinin içine B12 takviyesi yapmaları mümkün. Ayrıca kapsül ve hap gibi kaynaklar ile bu vitaminin oluşumu desteklenebilir.

b12 vitamini 2
B12 Vitamini

B12 Vitamininin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

B12 eksikliğinin birçok belirtisi mevcuttur. Nörolojik, psikolojik, hematolojik açısından yapılan testler ile bu eksiklik ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların ortaya çıkmasını engellemek için yeteri kadar B12 takviyesi yapılması gerekir. Ayrıca B12 eksikliği sinirliliğe, duyarsızlığa, endişe haline yol açabilir. Dikkat eksikliği ve yorgunluk haline yol açarak günlük aktivitelerde olumsuzluklara yol açar. Bu gibi hastalıkları yapılan kan tahlilleri ile kolayca anlamak mümkündür. B12 kalp hastalığı, kısır, göz sorunları ayak ve ellerde titreme ve his bozukluğu, hafıza kaybı gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu gibi belirtileri olan kişiler kesinlikle en yakın hastaneye görünmesi gerekir.

B12 eksikliğinin en kötü durumlarından biri kolay bir şekilde insanı depresyon duygusuna ulaştırmasıdır. Bu konu için kesinlikle yardım alınması gerekir. Aynı zamanda genelde yaşlı insanlarda görülme olasılığı yüksek olan Alzheimer hastalığını da tetikler niteliktedir. Bu hastalıklar genelde vitamin eksikliği ya da hormon bozuklukları ile ortaya çıkmaktadır.

B12 Eksikliği En Çok Kimlerde Görülür? 65 yaş sonrasında genellikle daha çok görülür. Çünkü yaşlanan vücut artık kobalamin vitaminini emmesi zorlaşır. Bu sebeple bu yaşa ulaşmış kişilerde B12 eksikliği riski daha fazla görülmektedir. Bundan farklı olarak yetersiz ve düzensiz beslenen çocuklarda, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları aşırı tüketen kişilerde, sürekli diyet yapar halde bulunan insanlarda, aşırı antibiyotik kullandıktan sonra bağırsakta bakteri görülen kişilerde, mide hastası olup mide ilacı kullanan kişilerde, AIDS ve HCV gibi virüse sahip kişilerde B12 eksikliği fazlasıyla görülmektedir.

Source: Myfooddata / ods.od.nih / Medicinenet

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap