Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum eksikliği belirtileri öncesinde yapılan çalışmalar sonrasında her 4 insandan 3ünün günlük magnezyum miktarına erişemediğini belirtmek gerekir. Magnezyum eksikliği genel olarak zor tespit edilir. Bunun nedeni ise, insan vücudundaki bu eksikliğin düşük seviyelere gelmesi ile birlikte ancak ortaya çıkmasıdır. Magnezyum eksikliği birçok nedenden dolayı değişiklik gösterebilir.

Magnezyum Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

  Magnezyum eksikliği nedenleri arasında sağlıksız beslenme önemli bir yere sahiptir. Sağlıksız beslenme birçok insanın sorunudur ve bu pencereden bakıldığı zaman magnezyum eksikliği birçok insanda sıkça görülür. Sağlıklı beslenen birçok insanda da bu eksiklik görülür ve bunun sebebi tarım ilaçlarının son zamanlarda Türkiye’de kullanılmasıdır. Besin değeri yüksek olan birçok sebze ve meyve, tarım ilaçlarının bu yüksek değerlerini öldürmektedir. Magnezyum eksikliği sebeplerinden birisi de yemek kültüründe görülen değişikliklerdir. Hazır gıdaya olan eğilim de bu eksikliğin artmasında önemli bir rol oynamaktadır.

BENZER YAZILAR  Dexday Nasıl Kullanılır?

Hazır gıdaların sağlık açısından herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Sadece tokluk sağlar ve organik besinler ile kıyaslanamayacak düzeydedir. Buna bağlı olarak organik ürünlerin tüketilmesi tavsiye edilir.

magnezyum eksikliği belirtileriPin
magnezyum eksikliği belirtileri

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Ruhsal Bozukluklar

Magnezyum eksikliğinin belirtileri arasında zihinsel bozukluklar başta gelir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre depresyon ile magnezyum eksikliğinin doğru orantılı olduğu ortaya çıkmıştır. Magnezyum eksikliği ile birlikte psikoloji de önemli bir unsur olan, kaygı sorunu da ortaya çıkmaktadır. Anksiyete bozukluğu sorunu olan kişilere, magnezyum eksikliği takviyeleri tavsiye edilir.

Özetlersek, magnezyum eksikliği ile birlikte zihinsel sorunlarda ve sinir fonksiyonlarda olumsuz etkiler olabilmektedir.

Kas Ağrıları ve Kramplar

Magnezyum eksikliği belirtileri arasında titreme, kas krampları ve ağrılar en önemlileridir. Bazı durumlarda eksiklik belirtileri ileri boyutta baş gösterir ve konvülsiyonlara veya nöbetlere sebebiyet verebilmektedir. Bu tür durumlarda magnezyum takviyesi kullanılır ve sonrasında kaslarda oluşan kramplarda azalma meydana gelir. Magnezyum takviyesi bu problemler ile baş gösterme de önemli bir silah olsa da, yaşlılarda daha az etkisini gösterir.

Kas seğirmeleri ve krampların sadece magnezyum eksikliğinden kaynaklı olarak geliştiği düşünülmemelidir. Nitekim sık kafein tüketimi de bu belirtilere neden olabilir veya ilaçların yan etkisinden dolayı da bu belirtilerin görüldüğü gözlemlenmiştir. Bu yüzden en doğru sonuç için bir uzmana görünmeli ve eğer uzman uygun görür ise takviye alınmalıdır.

BENZER YAZILAR  Anestol Merhem Nedir? Ne İşe Yarar?
magnezyum eksikligi belirtileri 3Pin
magnezyum eksikligi belirtileri

Yorgunluk ve Kas Zayıflığı

Birçok insan kendisini  yorgun hisseder veya zihinsel olarak yorgunluk baş gösterir. Bu belirtiler magnezyum eksikliği belirtileri arasında yer alır. Yorgunluk normal bir durumdur; ama yorgunluğun sürekli oluyor ise bu bir sağlık problemi olarak görülür. Her insanda görülen yorgunluğun sebebini bulmak çok zordur ve magnezyum eksikliği bu nedenlerden sadece bir tanesidir.

Miyastenia yani kas zayıflığı da magnezyum eksikliğinin belirtilerindendir. Uzmanlara göre potasyum kaybı kas zayıflığına neden olur ve magnezyum eksikliği de bu durum ile direk ilişkili bir durumdur.

Astım

Birçok astım hastalığına sahip kişide magnezyum eksikliği bulunur ve çoğunlukla sağlıklı insanlar ile kıyaslandığında, bu hastalığa sahip olan kişilerde eksiklik daha belirgindir. Magnezyum eksikliğine bağlı olarak solunum yollarındaki kaslarda ki kalsiyumlar birikir. Bu da kişilerin nefes almasını zorlaştırır. Bu durumda bu eksiklikten kaynaklıdır.

Şiddetli olarak astımı olan kişilere bazı durumlarda magnezyum sülfatlı inhaler verilir. Böylece kişinin hava yollarında gevşeme ve genişleme meydana gelir. Tedavide etkili olsa da, magnezyum eksikliğinin astım ile ilişkisi net olarak açıklanamamıştır.

BENZER YAZILAR  Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir?Nasıl Uygulanır?
magnezyum eksikligi belirtileri 4Pin
magnezyum eksikligi belirtileri

Kalp Ritminde Bozukluk

Kalp ritmindeki bozuklukların birçok nedeni olabilir ve bu nedenlerden birisi de magnezyum eksikliğidir. Düzensiz kalp atışı ve kalp aritmisi bu eksikliğin en önemli belirtilerinden olmakla beraber, mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Aritmi semptom olarak ağır geçmez ve bazı insanlarda aritmi nefes darlığına ve göğüs ağrılarına neden olabilir. Hatta bazı durumlarda bayılmada meydana gelir. Bu durumlar kalp yetmezliği gibi ciddi durumlara neden olabileceğinden dolayı, kişilerce mutlak suretle ciddiye alınmalıdır.

Kalp kas hücrelerinde görülen dengesiz potasyum seviyelerinin magnezyum ile alakalı olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Kalp yetmezliği veya aritmi olan kişilerin önemli bir bölümünde magnezyum eksikliği olduğu gözlemlenmiştir. Kalp fonksiyonlarının iyileşmesinde magnezyum enjeksiyonlarının oldukça etkileyici olduğu bilinmektedir ve aritmi hastalarında da semptomların azalmasını sağlamaktadır.

Kaynak: wikipedia / ods.od.nih.gov / medicalnewstoday

“Magnezyum Eksikliği Belirtileri” üzerine 5 yorum

  1. Verdiğiniz bilgilere teşekkürler bahsettiğiniz bazı şeyler bendede oluşmaya başladı ilk fırsatta doktorum arayacağım.

    Yanıtla
  2. Magnezyum çok önemli imiş evet bunun için bir ilaç buldum Magnezinc içinde çinko da var bunu kullanalım mı hocam vesselâm

    Yanıtla
Yorum yapın

1