Poğaça Kaç Derecede Pişer?

Poğaça kaç derecede pişer

Poğaça Kaç Derecede Pişer? Başta çocuklar olmak üzere herkesin en sevdiği hamur işi çeşitlerinden olan poğaça, evde de yapılması en kolay olan yiyeceklerden biridir. Evde olan malzemelerle yapılabilen poğaça için gerekli olan malzemeler, hazırlanışı ve poğaça kaç derecede pişer? sorusunun yanıtı aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

poğaça kaç derecede pişer
Poğaça kaç derecede pişer

Poğaça Tarifi

Malzemeler:

  1. 5 su bardağı un
  2. 1.5 su bardağı süt
  3. 2 adet yumurta akı
  4. 42 gramlık 1 paket yaş maya
  5. 1 tatlı kaşığı tuz
  6. 3 tatlı kaşığı toz şeker
  7. 1 su bardağı sıvı yağ

Üzeri İçin:

  • 2 tane yumurta sarısı
  • Susam
  • Çörek otu
poğaça kaç derecede pişer
Poğaça kaç derecede pişer

Poğaça Tarifi – Hazırlanışı:

Poğaça Tarifi – Hazırlanışı: 3 tatlı kaşığı toz şeker, 1,5 su bardağı süt ve 1 paket yaş maya bir kapta iyice karıştırılır. Karıştırma işi sona erince 1 su bardağı sıvı yağ, 2 adet yumurta akı ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilerek yeniden hepsi karıştırılır.

5 dolu su bardağı unu, 1 tatlı kaşığı tuz ile beraber hazırladığınız karışıma ilave edin. Yumuşak bir forma kavuşana kadar yoğurun.

Yoğurma işi sona erince, hamurun üzeri örtülerek 1 saat kadar mayalandırılır. Hamurun mayalanma işlemi sona erince, hamurdan ufak parçalar alınıp, yuvarlanarak, yağlı kâğıt serilmiş olan tepsinin üzerine dizilir.

Hazırlanan poğaçaların üzerine, 2 adet yumurta sarısı çırpılarak bir fırça yardımı ile sürülür. Poğaçaların üzerine susam ve çörek otu serpilerek, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında, yaklaşık olarak 25 dakika, poğaça üzerileri kızarana kadar pişirilir. Pişme işi sona erince,  poğaçaların ilk sıcaklığı geçince servis edilir.

poğaça kaç derecede pişer
Poğaça kaç derecede pişer

Poğaça Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Poğaça yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu tarifte kullanılan sütün yapım esnasında ılık olarak kullanılması, poğaçaların daha güzel olmasını sağlayacaktır.Bu poğaça tarifte anlatıldığı şekilde sade olarak olabildiği gibi, aralarına istenen peynirli, kıymalı ya da patatesli harç hazırlanıp, konularak da yapılabilmektedir. Bu tariften yaklaşık olarak 15 adet poğaça çıkmaktadır.

Unun yapım esnasında özellikle yavaş ilave edilmesi, poğaça hamurunun daha güzel ve yumuşak olmasını sağlayacaktır. Hamuru mayalandırma işlemi sırasında üzerinin mutlaka örtülmesi gerekmekte olup, üstü açık olan hamurlar daha geç mayalanacaktır. Üstelik üstü açık bırakılan hamurun üzeri kuruyarak, verimli bir sonuç elde edilmesini imkânsızlaştıracaktır.

Kaynak: foodnetwork

BENZER YAZILAR  İzmir Lokma Tarifi
Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap