Taş Gibi Yoğurt Mayalama

yoğurt mayalama

Yoğurt, bilinen en eski Anadolu mutfağı lezzetlerinden biridir. Türk mutfağının en önemli ve en faydalı besinleri arasında yer alan yoğurdu, günün her öğününde keyifle tüketebilirsiniz. Yoğurt her öğünde yenilebilecek bir besin olduğu için mutfağımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Her ne kadar günümüzde daha çok paket olarak üretimi yapılan hazır yoğurtlar tercih edilse de aslında evinizde yoğurt yapmanız oldukça kolaydır. Her ne kadar yoğurt mayalama konusunda bilinçli bir toplum olsak da bununda kendine has dikkat edilmesi gereken kısımları bulunuyor. Bu nedenle mutlaka yoğununuzu hazırlamadan önce mayalama koşullarına dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde yoğurdunuz taş gibi sert ve kesilebilir bir kıvamda olmayabilir.

yogurt mayalama1
yoğurt mayalama

Yoğurt Kaç Derecece Mayalanır?

Yoğurt mayalamanın pek çok farklı yöntemi bulunuyor. Bu yöntemlerden biri de fırında yoğurt mayalamaktır. Eğer yoğurt mayalama konusunda pek bir bilginiz ve deneyiminiz yoksa fırında yoğurt mayalamak sizin için en garantili yöntem olacaktır. Yoğurt mayalarınız için ilk olarak kullanacağınız sütü kaynatıp ılık bir hâle getirmeniz gerekiyor.

Yaklaşık 80 derece olan sütün içerisine yoğurt mayanızı katarak mayalama işlemini tamamlayabilirsiniz. Yoğurt mayaladığınız kabı, 50 derecede bulunan fırına koyarak birkaç saat içerisinde kolayca mayalayabilirsiniz. Fırında mayalanan yoğurt daha kısa sürede oluşacağı için dikkatli olmanızda fayda vardır. Ayrıca fırının ayarını mutlaka kapatarak mayalama işlemini sürdürün. Aksi takdirde yoğurdunuz kesik kesik olabilir.

yogurt kac derecece mayalanir
Yoğurt Kaç Derecece Mayalanır

Taş Gibi Yoğurt Nasıl Yapılır?

Genel olarak Türk mutfağının vazgeçilmezi olan ve pek çok kişinin severek tükettiği yoğurdu taş gibi yapmanın pek çok yolu bulunuyor. Aslında yoğurt yapılırken daha kıvamlı ve su oranı az olmasına özen gösterilir. Her ne kadar sanayi üretimi olan yoğurtlar bu şekilde olsa da sizde evinizin ortamında taş gibi yoğurt yapabilirsiniz. Taş gibi yoğurt yapmanız için oldukça yağlı ve iyi kaynamış bir sütünüz olması gerekiyor. Yoğurt mayalama işlemi için kaliteli bir süte sahip olmanız gerekiyor. Eğer sütün yağ oranı fazla olursa daha sert ve kıvamlı olacaktır.

Taş Gibi Yoğurt Mayalama Püf Noktaları

Herkesin severek tükettiği ve sofraların vazgeçilmezi olan yoğurdunuzu taş gibi yapmanın pek çok püf noktası bulunuyor. Eğer sizde yoğurdu daha koyu kıvamlı tercih ediyorsanız ve uzun süre sulanmasını istemiyorsanız bu püf noktalara dikkat ederek taş gibi yoğurt mayalayabilirsiniz.

Taş gibi yoğurt yapmanın püf noktalarından bazıları şunlardır:

  • Kaliteli ve doğal süt kullanmak
  • Sütü kısık ateşte karıştırarak kaynatmak
  • Yağlı süt tercih etmek
  • Mayalama ortamına ve ısısına dikkat etmek
  • Doğal maya kullanmak
  • Mümkünse mayaladıktan sonra buzdolabında bekletmek
  • Yoğurdu mayalarken kabın ağzını kapatmamak

Bu ve bunun gibi birkaç şeye dikkat ederek sizde evinizde üstelik oldukça doğal olan taş gibi yoğurt yapabilirsiniz.

yogurt mayalama2
yoğurt mayalama

Tereyağı İle Taş Gibi Yoğurt Mayalama

Yoğurt mayalarken kullanabileceğiniz pek çok farklı maya bulunuyor. Özellikle taş gibi yoğurt yapmak isteyen pek çok kişi hem doğal hem de güzel bir şekilde yoğurt yapabilecek bir maya arıyor. Özellikle taş gibi yoğurt yapmak isteyenler için tereyağı ise bulunmaz bir mayadır. Aslında her ne kadar mantıksız gibi görünse de tereyağı gerçekten oldukça güzel bir yoğurt mayası olabiliyor. Yoğurdunuzu tereyağı ile mayalarken normal maya yerine bir yemek kaşığı köy tereyağını katmanız yeterli olacaktır. Yine aynı şekilde mayalama işlemlerinize devam ederek taş gibi yoğurdunuzu bu yöntemle kolayca yapabilirsiniz. Ancak bu mayalama yönteminde daha yağlı ve kaymaklı bir yoğurt elde edeceksiniz.

BENZER YAZILAR  İzmir Lokma Tarifi
Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap