Prostat Ameliyatından sonra Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey

Prostat ameliyatı olan kişilerin ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde dikkat etmesi gereken birçok unsur vardır.  Peki, bunlar nelerdir? Beslenmeden spora dikkat edilmesi gereken detayları sizler için detaylandırdık.

  • Bol su için

Prostat ameliyatından sonra su içmek mesanenin yıkanması açısından kritik önem taşır. Bu nedenle bol su içmek gerekir. Bu noktada bol ile kastedilen en az 3 litredir.

  • Beslenmenize dikkat edin

Prostat ameliyatı sonrasında beslenmeye özellikle dikkat etmek gerekir. Ameliyattan alkol oranı çok düşük bile olsa herhangi bir alkollü içecek tüketmemek gerekir. Ameliyat sonrası beslenme sürecinde kabızlığa neden olabilecek ve gaz yapabilecek tüm gıdalardan uzak durmak gerekir. Özellikle de baharatlı, yağlı, acılı ve ekşi yiyecekler yememek ve sebze ve meyve odaklı beslenmek gereklidir. Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca çorba, muhallebi, patates püresi tüketilmesi önerilir. Alkollü içecekler gibi kafein içeren içecekler de ameliyattan sonra tüketilmemesi gerekenler arasında bulunur.

  • Ameliyat sonrası cinsellik yaşamayın

Prostat ameliyatının türü prostat sonrasında cinsel yaşam üzerinde belirleyici olur. Bununla birlikte ameliyatın türü ne olursa olsun ameliyatın hemen ardından cinsel birleşme yaşamak doğru değildir. Prostat ameliyatı olan kişilerin 45 gün süre ile cinsel ilişkide bulunmaması kritik önem taşır.

  • Merdiven çıkmayın
BENZER YAZILAR  Reye Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

Prostat ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinin kısa olması için dinlenmek gereklidir. Merdiven çıkmak ve uzun yol yürümek ameliyat sonrasında kaçınılması gereken davranışlardır. Ameliyatı takip eden 15 günlük süreçte merdiven çıkmayın ve uzun yol yürümeyin.

  • Bisiklet sporuna ara verin

Bisiklete binmek prostat bölgesine baskıya neden olur. Bu nedenle prostat ameliyatından sonra 15 gün bisiklete binmemek en doğrusudur. Bisiklete binmek gibi ata veya eşeğe binmek de yanlış olacaktır.

  • İdrarınızı kontrol edin

Prostat ameliyatı sonrasında idrarın kanlı idrar 1-2 hafta için normal bir durumdur. Yine de ameliyattan sonra idrarın kanlı olması durumunda ameliyatı yapan doktora danışmak gerekir. Prostat ameliyatı öncesi ve sonrasındaki sürece ilişkin kapsamlı bilgi edinecebileceğiniz en iyi adres doktorunuzdur.  Prostat sorunları için uzmandan uzman kişilerden yardım almak gerekir. Ayrıca ameliyatsız bir şekilde prostattan kurtulmak için ameliyatsız prostat tedavisi için buradan bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapın

1