Sağlıklı Beslenme ve Sporun 8 Önemi

Sağlıklı Beslenme ve Sporun 8 Önemi
sağlıklı beslenme
1

Sağlıklı beslenme modern dünyada değeri gittikçe anlaşılan bir yere sahip olmaya başlamıştır. Teknoloji dünyasında yaşamanın pozitif etkilerinden biri bilgiye ulaşılabilirliğin kolaylığı olmuştur ve bu durum insanları daha bilinçli noktaya taşımıştır.

Aynı durum spor ve egzersizlerin hayatımızdaki yeri için de geçerlidir. Özellikle sosyal medya sayesinde insanlar sporla ve spor yapan insanlarla etkileşime girerek spor yapmanın faydalarını, estetik olarak yansımalarını keşfederek sağlıklı beslenmeyi ve sporu hayatlarına dahil etmeye çalışmaktadır.

Daha yakından öğrenmek istediğimizde sağlıklı beslenme ve sporun etkileri nelerdir? Sizler için derledik.

İçindekiler Tablosu

1.   Güçlü Bağışıklık

Sağlıklı beslenmenin ve düzenli egzersizlerin size sunacağı en önemli faktörlerden biri güçlü bağışıklık sistemidir. Sağlıklı ve dirençli bir beden adına bağışıklık sisteminin desteklenmesi son derece önemlidir. Pandemi ile yeniden şekillenen hayatlarımızda sağlığın ve bağışıklığın değeri daha fazla anlaşılmıştır.

Gerçekleştirilen bazı araştırmalar, haftada 3 kez egzersize vakit ayırmanın ve 5 gün boyunca sebze ve meyve tüketiminin bağışıklık sistemimiz üzerindeki gözle görülür olumlu etkilerini kanıtlamıştır.

2.   Zihinsel Zinde Olmak

Her şey kafada başlar demişler. Bu nedenle doğru kararlar vermek ve keyifli bir yaşam sürmek adına düzenli egzersizler yaparak bu aktiviteyi sağlıklı bir beslenme ile desteklemek, kaslarınız ile beraber beyin hücrelerinizide pozitif olarak destekleyecektir.

BENZER YAZILAR  Yer Fıstığı Faydaları Nelerdir?

Spor ve egzersizler üzerine yapılan araştırmalar, bu aktivitelerin hafıza gelişimi, hızlı kavrama ve stresten uzaklaştırma gibi etkilerini göstermiştir.

 Antidepresan Gülümsemesi Değil Sağlıklı İnsan Gülümsemesi

Eğer bir egzersiz ile bir dönem ilgilendiyseniz daha ilk andan itibaren sizi günlük hayatın stresinden nasıl uzaklaştırdığını ve kafanızı nasıl dağıttını bilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve aktif egzersiz hayatı, sizi stres ve kaygıdan uzaklaştırırken, zihninizle beraber, bedeninizi yoran negatif durum ve duygulardan sizi çekip almada harikalar meydana getirmektedir.

Sağlıklı ve düzenli beslenme, egzersizler eşliğinde strese bağlı kortizol hormonunu azaltmaktadır ve ayrıca bunu bilimsel olarak kanıtlamışlardır. Bu paralelde bu ikilinin birleşerek bir antidepresan etkisi gösterdiği düşünülebilir.

3.   Küt Küt Atıyor Kalbim

Kalp ve beyin, egzersizler ve sağlıklı besinler gibi önemli bir ikilidir. Bedenimizin kilit noktaları bu iki organ olarak görülebilir. Gerçekleştirilen araştırmalar; düzenli egzersizlerin ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kalp kaslarını güçlendirerek, kalp krizi riskini azalttığını göstermiştir. Ve bu paralelde diğer olası problemler de yok olmaya mahkum edilmiştir.

4.   Şöyle Deliksiz Bir Uyku

Sağlıklı hayat prensiplerinin olmazsa olması kaliteli, verimli bir uyku olarak kayıtlara geçmiştir. Derin uyku süresinin yeterli miktarda olduğu verimli bir uyku yaşam kalitenizi de doğrudan etkileyen bir etkendir. Eksik uyku size ve hayatınıza negatif etkilerini göstermektedir.

BENZER YAZILAR  Sağlıklı Yaşamak İçin 5 Öneriyi Uygulayın!

Uyku esnasında bedeniniz ve zihniniz dinlenirken aynı zamanda pek çok fonksiyonu da gerçekleştirmektedir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki; düzenli bir egzersiz hayatı olan, sağlıklı beslenen bireylerde uyku sorunları, uyku apnesi daha az gözlemlenmiştir. Spor ve sağlıklı beslenme daha nitelikli bir uykuyu beraberinde getirmektedir.

5.   Sağlıkla Sindirin

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda tabiki sindirim sistemi bundan büyük ve olumlu ölçüde etkilenecektir. Beslenme yakınlıkları, aktif/pasif aktiviteler sindirim sistemi sağlığı hakkında söz sahibidir.

Düzenli ve probiyotik beslenme, ciddi bir sindirim sistemi hastalığı olan İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS)’na yakalanma ihtimalini büyük ölçüde indirgemektedir.

6.   Hayata Bağımlı Olun

Bilimsel araştırmalar bizlere göstermektedir ki; egzersizler ile sağlanan endorfin hormonları sigara, alkol, uyuşturucu gibi kötü olarak nitelendirilen kötü alışkanlıkları engellemekte etkilidir. Bu bağlamda sağlıklı beslenen ve aktif bir egzersiz hayatı olan kişilerde bağımlılıklara karşı direnç daha yüksektir.

7.   Yaşlılığa Karşı Hodri Meydan

Sağlıklı beslenme cildinizde de etkilerini gösterecektir ve daha sıkı, parlak ve göz alıcı bir yüze sahip olmanızda size yardım edecektir. Aynı şekilde aktif egzersiz hayatı size daha sıkı bir vücut ve sağlam kaslar kazandırarak yaşlanmaya karşı meydan okumanızı sağlayacaktır.

BENZER YAZILAR  Adetliyken Baş Ağrısı Neden Olur?

Aynı yaşta olan insanlar egzersiz yapanlar ve yapmayanlar olarak iki gruba ayrıldığında, egzersiz yapan kişilerin daha genç hücrelere sahip olduğu saptanmıştır.

Özet Olarak

Değişmek adına bir adım attığınızda, diğer adımlar da bu adımı takiben kendiliğinden gelir. Bu adımlar doğru ya da yanlış, olumlu veyahut olumsuz hangi yönde adım atmaya karar verirseniz verin böyledir.

Hayatta hiçbir şey yerinde sayamaz ya ilerlemesi ya da gerilemesi gerekir. Bu paralelde yaşamınızda karar verdiğiniz her şey bir sonraki evreye gebe bir şekilde şekillenecektir. Sağlıklı bir hayat için aldığınız kararlar da böyledir.

Egzersiz yapmaya karar verdiğinizde ve sürekliliğini sağladığınızda bir sonra ki adım sağlıklı beslenme ile faaliyetlerinizi desteklemek olacaktır ve tabii ki bu ikili kaliteli bir uyku sürecini sizlere hediye etmekle beraber, sıkı bir vücudu zinde bir zihni sizlere sunacaktır.

Sağlıklı bir hayat için attığınız her adımının bir sonraki adımı doğurmasını dileriz.

Kaynak: https://www.fitlimon.com

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir