Reformer Pilates Nedir? Ne İşe Yarar?

Reformer Pilates Nedir? Ne İşe Yarar?
Reformer Pilates Nedir?
0

Reformer pilatesin etkisi ilk olarak Birinci Dünya Savaşı sırasında yaralı hastaların iyileştirilmesi sırasında fark edilmiştir. Duvarlara ve yataklara eklenen yaylar sayesinde çıkığı olan hastalar reformer aletlerini kullanmaya başlamıştır. Bu kullanım sayesinde hastalar yatarak iyileşmiştir.

Reformer pilates genel olarak eklemler üzerinde aşırı bir yük oluşumu olmadan yapılan kas oluşumudur. Bu pilates yöntemi içerisinde 100 farklı egzersiz yer almaktadır. Düzenli olarak bu pilatesi yapan insanların kas dayanıklılığı artmakta, laktat intoleransı yükselmekte ve denge kurma kabiliyeti eskisinden daha iyi olmaktadır. Ayrıca reformer pilates periferik sistem üzerinde doğrudan bir etki yaratmakta ve bu sayede koordinasyon sağlamaktadır. Reformer pilatesin sağladığı diğer faydalar aşağıda ifade edilmiştir:

 • Rehabilitasyon amacı ile kullanılan pilates, kişinin egzersiz yapmasına olanak tanımakta ve bacaklarının gücünü artırmaktadır.
 • Eklemlerin yenilenmesi ve gelişmesi açısından reformer pilates oldukça önemlidir.
 • Kısa sürede kas kütlelerini güçlendirerek daha sık bir görünüme sahip olmak reformer pilates sayesinde mümkündür.

İçindekiler Tablosu

Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

Reformer pilates yapılışı çok yönlü olarak gerçekleştirilmektedir. Bu pilates uygulanırken hem oturma hem ayağa kalkma hem de kayış çekme gibi pek çok hareket söz konusudur. Tüm bunlara ek olarak ayak çubuğu itme, omuz bloklarını tutma, ek donanım kullanma, ayak çubuğuna oturma, baş aşağı durma, yana doğru eğilme gibi pek çok harekette reformer pilateste yapılabilmektedir. Reformer pilates aletinin kullanımı işe şu şekilde seyretmektedir:

BENZER YAZILAR  Leg Extension Hareketi Nedir, Nasıl yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Reformer Pilates Aleti Nasıl Çalışır?

reformet pilates
reformet pilates

Reformer pilates aletinin kullanımı her ne kadar komplike görünse de oldukça basittir. Birbirinden farklı pozisyonlara imkân veren bu alet, kişilerin eklemlerini ve kaslarını güçlendirebilmek için özel olarak geliştirilmiştir. Reformer pilates aleti ile hem kollar hem de bacaklar güç kazanabilmektedir. Aleti kullanarak baş aşağı durabilir ya da yana eğilme pozisyonu yakalayabilirsiniz.

Alette yer alan kayışlar sizin tutup çekerek kolunuzu güçlendirmek için tasarlanmıştır. Aletin alt kısmında yer alan çubuklar, ayaklarınızın gücünü artırarak sizi daha güçlü hissettirmek için vardır. Reformer pilates aleti genel olarak esneklik ve dengenin sağlanması için kullanılmaktadır. Alet ile 3 günde 1 saat olacak şekilde çalışabilirsiniz. Alet ile çalışmaya başlayan kişilerde bir ay sonrasında gözle görülen bir fark ortaya çıkacaktır. 

Reformer Pilates Egzersizleri Nelerdir?

Reformer pilates sırasında yapılan egzersizler 100’den fazla sayıya sahiptir. Reformer pilates egzersizleri arasında dik durmadan yana eğilmeye ayak çubuğu çekmeden kayışları kullanmaya kadar pek çok farklı aktivite yer almaktadır. Reformer pilates aleti ile yapacağınız egzersizlerin ne olduğuna kadar verir iken en çok hangi bölgenizde kas yapmak istediğinize göre bir seçimde bulunabilirsiniz. 

BENZER YAZILAR  French Press Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Reformer Pilatesteki Egzersizlerin Yararları Nelerdir?

Reformer pilates egzersizlerinin faydası arasında kişiye iyi bir duruş katması yer almaktadır. Ayrıca bu pilatesi yapan insanlar aşağıdaki yararlar ile de karşılaşmaktadır:

 • Bu pilates kişilerin sırt ve bellerinde oluşan ağrıları hafifletmektedir.
 • Reformer pilates ile yapılan egzersizler, güçlü kemikler ortaya koymaktadır.
 • Bu pilates aleti ile çalışan kişilerde yıpranmadan güçlü kas kütleleri ortaya çıkmaktadır.
 • Aletli pilatesi uygulayarak yalnızca genel bir çalışma değil aynı zamanda lokal çalışma da yapabilirsiniz. İstediğiniz bölgenin incelmesi ya da istediğiniz alanın güçlenmesi sizin elinizdedir.
 • Bu pilateste yer alan egzersizler eklemler üzerine çok daha az yük binmesini sağlamaktadır.
 • Reformer pilates faydalarından biri de yağ yakımını hızlandırmaktır. Böylelikle kişilerin kalori yakma oranı artmakta ve kas kütleleri dengeli olarak büyükmektedir.
 • Bu pilatesi düzenli olarak uygulayan insanların kan dolaşımı hızlanmaktadır.
 • Reformer pilates rahat uygulanabilen bir spordur. Yer çekiminin az hissedilmesini sağlayan bu egzersiz basitçe uygulanabilmektedir.
 • Reformer pilates alt kaslarını güçlendirmek isteyenler için bire birdir. Özellikle doğum yapmış olan kadınların göbek sarkmalarında bu pilatesin yardımı olmaktadır.
BENZER YAZILAR  Çocuklar İçin Basketbolun Önemi

Reformer Pilates Beli İnceltir Mi?

Reformer pilates zayıflatma konusunda oldukça tercih edilen egzersizleri içermektedir. Pilates sırasında her ne kadar kalori yakmak hedefi olmasa da yağların yakılarak daha sıkı bir görünüm elde etmek mümkündür. Reformer pilates ile yapılan hareketlerde hem karın bölgesi hem de bacak bölgesi incelmektedir. Bu sayede kişiler kendilerini zayıflamış olarak hissetmektedir. Yapılan egzersizler sayesinde farklı yaş grubuna mensup kadın ya da erkek pek çok insan kas yapabilmektedir.

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir