Sivilce Neden Çıkar?  Nasıl Geçer? Doğal Yollar ve Evde

Sivilce bir cilt bozukluğu olup, saç köklerinin yağ ve ölü cilt hücreleri ile kaplanması neticesi oluşur. Oluşan bu sivilceler genelde yüz, yanak, sırt, omuzlar ve boyunda oluşur. Etkili tedavi yöntemleri bulunmakla birlikte, ortaya gelen sivilceler kalıcı olabilmektedir. Sivilcelerin herhangi biri yok olmaya başladığında,  ortadan kaybolma işlevi yüzde sivilce kalmayıncaya kadar iyileşme süreci devam eder. Ergenlik dönemine girildiğinde sivilce oluşma süresi gelmiş olarak kabul edilir ve buluğ çağında meydana gelen sivilcelerin seviyesi yüzde 70-87 gibi büyük bir çoğunluk kapsamaktadır. Sivilcelerin ciddiyetine göre duygusal problemler ve yüzde yara izleri oluşabilir. Tedaviye de ne kadar erken başlarsanız görmüş olduğunuz fiziksel ve duygusal hasar o kadar azalır. Sivilce neden çıkar ? sorusuna cevap olarak birkaç tetikleyici unsur bulunur. Bunlar;

 • Yağ Üretimi
 • Ölü Cilt Hücreleri
 • Yüzde ki tıkanmış gözenekler
 • Hormonlar

Yukarıda gördüğünü üzere sivilce hakkında 4 temel unsur yüzünden de sivilcelerin vücutta bulunma sayıları artmaktadır. Sivilce çıkmasına sebep olan ana temelleri açıklayıp, bunlardan en kısa zaman içerisinde nasıl kurtuluruz sorusunun cevabını siz değerli okuyucularımızla paylaşmış bulunmaktayız.

Sivilce Neden Çıkar?

1-) Yağ Üretimi

Sivilceye ne neden olur? Sorusunun en bilinen cevaplarından birisi de yağ üretimidir. Sivilce genel olarak yüzde, boyunda, sırtta ve omuzlarda oluşur. Cildin dış alanı da yağ bezlerinin en çok olduğu kısımdır. Saç dipleri yağ ve ölü cilt hücreleri ile kaplandığı vakit yağ üretimi maksimum düzeye gelmiş demektir ve netice olarak fazlalık bu yağlar bir araya gelerek sivilce oluşumuna sebep olur.

2-) Ölü Cilt Hücreleri

Saç kökleri direk olarak yağ bezleri ile bağlantılıdır. Bu bezler yağlı bir madde olarak bilinen sebumu salgılayarak vücudunuzdaki saçlarınızı ve cildinizin yağlanmasına neden olur. Normalde bu sebum maddesinin rastgele bir yığılmaya sebep olmaksızın saç ortamında dolaşması ve saç diplerinizin dış ortama açılan cilt kısmına ulaşması gerekir. Aksi halde yani sebum yığılması oluştuğunda sivilce oluşumu da ortaya gelir.

BENZER YAZILAR  Aç Karnına Kuru Üzüm Yemenin Faydaları Nelerdir?

3-) Tıkanmış Gözenekler

Vücudunuz ölü cilt hücreleri oluşturmaya ve sebum miktarı aşırı miktarlara ulaştığında bu 2 madde saç diplerinde birikir ve tıkanmış gözeneklerin oluşumuna sebep olur. Bu halde bakterilerin gelişmesi amacıyla harika bir bölge oluşturur. Bakterilerin sıhhatli olarak çoğalıp, gelişebildiği bir bölgede ise iltihap oluşumu ortaya gelir. Sonuç olarak bakteri miktarı artışa geçer ve sivilce oluşumları baş gösterir. Sivilce çıkma nedenleri tıkanmış gözenekler haricinde hormonlar ile de alakalıdır.

4-) Hormonlar

Sivilce oluşumlarının en çok buluğ çağlarında ortaya geldiğinden bahsetmiştik. Bunun nedeni ise buluğ devresine girildiğinde salgılanan testosteron hormonu miktarının artışa geçmesidir. Bu hormonun asıl vaziyeti penis büyümesinde ve gelişiminde mühim bir rol oynamak ilaveten erkeklerde testislerin oluşumuna vesile olmasıdır. Kızlardaki vaziyeti ise kas oluşumu ve kemik güçlenmesini sağlamasıdır. Sebuma bağlı bezler bilhassa bu hormona karşı hassastır. Artan testesteron srandardı cildin gereksinimi olandan daha çok sebum miktarının olmasına sebep olacaktır.

Yazımızın başında sivilce çıkma durumlarını açıklayarak sizler ile paylaşmıştık. Yüzümüzdeki sivilceler çıktığı gibi onlara iyi gelecek ve onları yavaş yavaş yok edecek bazı ürünler vardır. Bu ürünleri kullanarak en kısa zaman içerisinde sivilcelerden kurtulma durumuna kavuşabiliriz. Yüzünüzde ki sivilcelere iyi gelecek ürünler hem dışarıdan hazır olarak alabileceğiniz hem de evde yapacağınız karışım ile yüzünüze sürebileceğiniz durumlardır.

Sivilceye Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözüm

1-) Sodyum Bikarbonat

 • Sodyum bikarbonat, cilt üzerine nazikçe uygulanarak sivilcelere etki edecek şekilde iş yapar. Böylece gözenekleri açar ve ölü deriyi kaldırır.
 • Ayrıca, cildin pH dengesini düzenler ve iltihap engelleyici ve antiseptik özellikler içerir. Tüm bu özellikler, sivilcelerin evde tedavisinde kusursuz bir iş çıkarır.
 • 1 ya da 2 çay kaşığı sodyum bikarbonat macununu biraz su ile karıştırın. Ve uygulayın. Birkaç dakika sonra durulayın.
 • Ayrıca, 2 kaşık sodyum bikarbonatı ve 1 çay kaşığı tarçını karıştırabilir ve bunların yanına da yarım limonun suyunu ve 5 çay kaşığı bal eklenebilir. Bu karışım yüze yapılır ve 5 dakikanın sonrasında yıkanır. Haftada bir ya da iki kez sodyum bikarbonat cilde uygulanabilir. Evde sivilce nasıl geçer? Sorusunu soranlar bu yöntemi deneyebilirler.
BENZER YAZILAR  Debridat Ne İşe Yarar?

2-) Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, sivilcelerin azaltılması amacıyla faydalıdır. Çünkü yulaf ezmesi gözenekleri temizler ve aşırı yağın emilimini sağlar. Hem de derinin pul pul dökülmesini sağlar.

 • Bir çay kaşığı bal ve yarım bir limonun suyu bir fincan pişmiş yulaf ezmesi ile karıştırılır.
 • Bu karışım ile derinizi ovalayın.
 • 30 dk süresince bu tür devam edin ve sonrasında ılık su ile durulayın.
 • Haftada bir ya da iki kez bunu yapın.

3-) Limon Suyu

Limon içerdiği asidik içeriği ile sivilcelerin tedavisinde gerektiğince yararlıdır. Limon gözeneklerde birikmiş olan kiri temizler. Ayrıca, limon suyunu günlük olarak deride kullanabilirsiniz. Fakat cildiniz çok kuru ise, bunu 2-3 günde bir kullanın.

Limonu dilimleyin ve sivilce alanına masaj yapın ve birkaç saat yüzünüzü öyle bırakın. Daha sonra su ile yüzünüzü durulayın. Sivilçe için evde çözüm arayanlar için bu yöntemin oldukça ideal olduğunu söyleyebiliriz.

4-) Diş Macunu

Diş macunu derli toplu kullanıldığında dişlerin temiz kalmasının yanı sıra sivilce sorununun da temizlenmesine yardımcı olur. Evde sivilce tedavisinin en basit yolu bu olduğu söylenebilir.

Küçük bir oran beyaz diş macununu etkilenmiş alana sürün ve yatın. Diş macunu sivilcenin kuruluğunu ve şişliğini azaltır. Bir ya da iki gün içeresinde mühim bir gelişme görürsünüz. Sivilceye kesin çözüm arayanlar için diş macunu ve diğer doğal yöntemler iyi bir seçenek olmayabilir; ama olumlu etkilerin görülebileceğini söyleyebiliriz.

5-) Portakal Kabuğu

Asidik içeriği ve yüksek orandaki C vitamini zenginliği ile portakal, sivilcelerin evde tedavisinde çok iyidir. Portakalın suyunu kullanabileceğiniz gibi kabuklarını da kullanabilirsiniz. Hatta, portakal kabukları daha etkili olabilir.

 • Portakalın kabuklarını güneşe koyun ve tam olarak kurutun.
 • Kurutulmuş kabukları rendeleyin ve toz durumuna getirin. Daha sonra suya ekleyin ve bir macun elde edin.
 • Daha sonra bu macunu etkilenmiş bölgeye uygulayın ve 10-15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü sıcak su ile yıkayın.
BENZER YAZILAR  Sağlıklı Yaşamın Anahtarı: Yeme Bozukluklarıyla Başa Çıkma ve Online Terapi

Sivilceye ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak verdiğimiz 5 madde de karışımları yüzünüze uygulayarak en kısa zaman içeresinde yüzünüzde ki sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Sivilceye iyi gelecek ürünleri sizlere aktardık şimdi ise sivilce hakkında bilimsel olarak kesin olarak nitelendirilen yöntemleri kısa bir şekilde açıklayacağız.

Sivilce Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

1-)Sarımsak

Sivilce doğal yollar ile nasıl geçer diyorsanız sarımsak iyi bir yöntemdir. Anti-bakteriyel özelliği yardımıyla sivilceyi iyileştirici özelliğe sahiptir.

Nasıl Yapılır?

 • Birkaç diş sarımsak ince ince doğranır.
 • Kestiğiniz sarımsakları 5 ile 10 dakika arasında cildinizde bekletin.
 • Bekleme zamanı sonucunda yüzünüzü yıkayın.
 • Günde birkaç defa bu prosedürü yapabilirsiniz.

2-) Buhar Yöntemi

Sivilceleri doğal yollar ile geçirmek isteyenler için bir diğer önemli faktörde bu tekniktir. Buhar tekniği sivilceler dahil olmak üzere ufak cilt problemini hafifletmeye yardımcı olur. Buhar cildin soluk almasını sağlar. Tıkalı gözenekleri açar ve cilde hapsolmuş bakterileri ve kirleri dışarı atar.

Nasıl Yapılır?

 • Bir tencere su kaynatın ve büyük bir kâse içerisine dökün.
 • Buharın cildinizi yakmaması amacıyla çok az soğumasını bekleyin.
 • Yüzünüzü kâseye doğru yaklaştırın. Hatta kafanızın üzerine bir havlu atın.
 • Bu şekilde 10-15 dakika bekledikten sonra cildinizi kurulayın ve hafif bir nemlendirici sürün.
 • Sivilceleri azaltmak amacıyla dört beş günde bir bu prosedürü günde iki kez vücudunuza uygulayabilirsiniz.

3-) Zerdeçal

Zerdeçal, yüzeyde oluşan sivilce bakterilerini öldürür. Aynı vakitte iyi bir oksidan olan zerdeçal, sivilce bunların yol açtığı iltihabı tedavi eder.

Nasıl Uygulanır?

 • Bir çorba kaşığı zerdeçal ile suyu karıştırın ve karışımı macun kıvamına getirin.
 • Etkilenen cildinize macunu sürün ve birkaç dakika bekleyin.
 • Bekleme zamanı sonucunda cildinizi soğuk su ile durulayın.
 • Bir hafta zamanı içeresinde günde iki defa uygulayabilirsiniz.

Yukarı da okuduğunuz yöntemler ile de sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz fakat bazen sivilceleriniz yüzünüzden gitse izleri kalabiliyor oluşan bu durumlarda ise sivilce izlerinden kurtulma yöntemleri devreye girerek yine sizleri bu dertlerden kurtarabiliyor.

Yorum yapın

1