Yemeklerde, tatlılarda ve daha birçok alanda kullanılan tarçının faydaları oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Öyle ki kullanım alanlarına göre değişiklik olmasının yanı sıra tarçın defnegiller familyasında gelen bir ürün olmaktadır. Kokulu olmasının yanı sıra ana vatanı Güney ve Güneydoğu Asya olarak da bilinmektedir.

tarcinin faydalari nelerdir optimized
tarcinin faydalari nelerdir

Cinnamon isimli ağaçların iç kısmında yerleşmesinin yanı sıra içerisinde yer alan bileşenler noktasında insan vücudunda büyük oranda kullanım sağlamaktadır. Bu noktada kullanım alanları da oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. Hatta sadece bununla değil aynı zamanda çayı ve birden fazla çeşitli kürleri de bulunmaktadır.

Tarçının faydaları kullanım alanlarına göre de değişiklik göstermektedir. Öyle ki bu noktada kişi vücudunda oluşan etkisi de oldukça büyük oranda kolaylık sağlıyorken saç bakım noktasına dâhil her alanda kaliteli bir kullanım gerçekleştirir. Bu noktada;

 • Sinir sisteminde ve hafıza güçlendirme noktalarında oldukça büyük etkisi yer almaktadır.
 • Kas gevşetici ve ağrı kesici bir özelliğe de sahip olmaktadır.
 • Kilo verme konusunda oldukça yardımcı olur. Bununla beraber midede yer alan sindirimi de hızlı bir şekilde kolaylaştırmaktadır. Sindirim kapsamında yer alan yavaşlık sayesinde tokluk hissiyatı oluşturur. İşte tam da bu noktada kullanılan etki kapsamında dahi birden fazla avantaja da yer vermektedir.
 • Vücutta oluşan adet kanamalarında ve sancılarda da oldukça etkilidir.
 • İçerisinde bulunan kalsiyum, lif sayesinde kolon kanseri riskini de fazlasıyla önlemektedir.
 • Kemikleri güçlendirir. Hatta bununla beraber kemik erimesini de oldukça hızlı bir şekilde yavaşlatmaktadır.
 • Ağız kokusu giderme özelliğine sahip olmaktadır.
 • Cilt yapısına iyi gelir. İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde daha canlı bir genç görünümü de elde etmektedir. Hatta sadece bununa sınırlı kalmadan cilt yapısına uygulanan doğal kürler arasında yer almaktadır.
 • Böcek ısırıkları tedavisine iyi gelmektedir.
 • Doğal antibiyotik olarak da bilinmesi ile beraber hemen hemen her alanda büyük destekler de sağlamaktadır.
 • Aynı zamanda hoş kokuları ve etkisi ile beraber tahtakuruları ve güveleri de uzaklaştıran bir etkiye sahip olmaktadır.
Benzer Gönderiler  Aristo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu sıralanan maddelerin yanı sıra tarçın çayı da fazlasıyla büyük etkilere yer vermektedir. Öyle ki tarçın çayı faydaları, kalp sağlığını destekleme de, kansere karşın etkin koruma da, kan şekerini de sabit tutma gibi alanlarda kolaylığa da yer vermektedir.

Bununla beraber artan kullanımlarının dozunda olması gerekir. Nedeni ise fazla kullanılması halinde vücut içerisinde olumsuz durumlara da neden olabilmektedir. İşte tam da bu noktada yapılan çalışmaların ardından hemen hemen her unsur üzerinde detaylı bir şekilde durulması gerekmektedir.

Tarçının Zararları Nelerdir?

Tarçın hem tatlı hem tuzlu alanlarda kullanılmaktadır. Bu noktada kullanım alanlarına göre birden fazla yararı olmasına karşın fazla tüketimlerde de oldukça büyük olumsuzluklara da yol açmaktadır. Tarçının zararları alanlarını sıralamak gerekirsek şöyle bir yol izlememiz de oldukça mümkündür;

 • Aşırı tarçın tüketimi karaciğer yetmezliğine de sebep olabilmektedir.
 • Cilde aşırı bir şekilde uygulanması halinde yanma hissiyatı da oluşturmaktadır.
 • Aniden su ile beraber tüketilmediği kapsamda tarçın tozu yutmak fazlasıyla tehlikeli sonuçlara neden olmaktadır.
 • Çok tüketimi olmasına karşın kalp atışlarında fazla bir artışa neden olmaktadır.
 • Tarçın tüketimini arttırmak böbrekler kapsamında birden fazla olumsuzluğa neden olmaktadır.
 • Tarçının fazla tüketimi rahim kapsamında olumsuzluklara neden olabilmektedir. Tam da bu noktada tarçın hamilelikte kullanımı pek fazlasıyla önerilmemektedir.
 • Çok tüketimi kapsamında ağızda yanma hissine de neden olmaktadır.

Tarçının Kullanım Alanları

Tarçının kullanım alanları oldukça fazla bir yelpazeye dayanmaktadır. Yapılan alanlar kapsamında tatlı, tulu hemen hemen her yemekte de kullanılmaktadır. Anacak kullanım miktarız yer verilen tarife göre değişiklik gösterse dahi aşırı kullanımlarda oldukça büyük olumsuzluklara neden olmaktadır. Tarçın çayı yapımı işleminde ise yarım tarçın çubuğu yeterli olacaktır.

Tarçın Yağı Faydaları

Tarçın oldukça mucizevi bitkiler arasında yer almaktadır. Bununla beraber tarçın yağı faydaları da oldukça önemli alanlara yayılmaktadır. Mikrop öldürücü bir etkisi bulunmaktadır. İçerisinde yer alan minerallerle beraber kan şekerini düşürmede, metabolizmayı hızlandırma gibi alanlarda kolaylık sağlamaktadır.

Benzer Gönderiler  Ketojenik Diyet Menüleri

Cilt yapısında oldukça kolay etkisi olmasının ardından hemen hemen her noktada daha yumuşak bir yapıya da sahip olmaktadır. İştahsızlığa da fazlasıyla iyi gelmektedir. Vücut direncini de fazlasıyla arttırmaktadır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 58 Average: 4.2]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları