Propolis arıcılar tarafından kullanılan bir ürün olmaktadır. Öyle ki yapılan detaylı çalışmalar ile beraber arıcılık kovanında yer alan arıların bal yapma aşamasında onları tamamen korumaktadır. Arı zamkı olarak bilinse dahi arıların bal yapma aşamasında dışardan gelen herhangi bir mikrobu ya da başka bir durumu önlemesinde kullanılan bir ürün olarak da bilinmektedir. Yapılan bu detaylı çalışma kapsamında bal yapma döngüsü daha az olumsuz durumlara neden olarak veriyorken aynı zamanda oluşabilecek herhangi bir durumunda önüne geçilmektedir.

propolis nedir ne Ise yarar
propolis nedir ne Ise yarar

Propolis üretim konusunda arılara fazlasıyla büyük bir sorumluluk düşmektedir. Bu noktada arılar öncelik olarak iğne yapraklı alanlarda kendi enzimleri ile beraber gereken salgıları üretmektedir. Aynı zamanda antibakteriyel bir özelliğe sahip olmaktadır. işte tam da bu noktada arı kovanın daha hijyenik olmasında da kullanılmaktadır.

Kullanılan alanların dışında aynı zamanda geçmişten bugüne kadar insanlar tarafından ilaç olarak da kullanılmaktadır. Öyle ki içerisinde yer alan birden fazla çeşitlilik sayesinde oldukça olumlu etkiye de sahip olmaktadır. Aynı zamanda koyu kahverengi bir yapısı bulunmaktadır. Ancak bu yapı değişkenlik gösterse dahi toplandığı bölgeye göre şeffaf, sarı, yeşil ve kırmızı tonlarında da görülmektedir.

Kullanılma aşmasına göre propolis kavak ağacı tiplemelerinde yerleşmektedir. Bununla beraber propolis damla şeklinde de üretimi yer almaktadır. İçerisinde bulunan 300 bileşen ile berber birden fazla alanda da destek sağlamaktadır.

İnsanlar kapsamında yer alan ürün kullanımında birden fazla noktada destek sağlar. Hatta bununla beraber yetişkin ve çocuklarda kullanımı sonrasında bağışıklık sistemini de fazlasıyla güçlendirmektedir. Ancak bu noktada doğada bulunan propolisin yarısında bal mumuna benzer maddeler yer alır. Bu noktada ayrıştırma işlemi fazlasıyla önem taşıyorken dikkatli ve büyük titizlikle yapılması da önerilmektedir.

Benzer Gönderiler  Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Nasıl Tüketilir

Propolis Faydaları

Propolis faydası oldukça büyük alanlarda etkili olmaktadır. Yapılan detaylı araştırmaların yanı sıra uzun süreli kullanımlarda da fazlasıyla etkili olması insanlı tarafından büyük önem kazanmaktadır. İşte tam da bu noktada;

 • Vücut içerisinde oluşan birden fazla alanda da destek sağlamaktadır. Bakteri önleyici bir yapıya sahip olmasının ardından koruyucu olacak şekilde kullanılmaktadır.
 • Birden fazla rahatsızlık için tedavi edici şeklinde de bilinmektedir.
 • İçerisinde bulunan etken maddeler ve bileşenler kapsamında kanser hücresinin oluşumunu önlediği bununla beraber sağlık hücreleri yenilenmesinde de kullanılmaktadır.
 • Propolis karaciğerde oluşabilecek herhangi bir olumsuz durum karşısında minimum seviyeye de indirildiği gözlemlenmektedir.
 • Virüs kapsamında yapılan sınırlı sayıda çalışmalarda da fazlasıyla büyük etkisi yer almaktadır.
 • Cilt kapsamında yanıkları iyileştirmek adına kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olmaktadır.
 • Soğuk algınlığı, grip gibi durumlarda çoğu insan tarafından olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Yukarıda yer alan yorumlar kapsamında propolis faydaları noktasında belirlenene hususlardan biri olmaktadır. Öyle ki yapılan çalışmaların ve detaylı incelemelerin ardından hala fazlasıyla kullanılan ürünler arasında yer alır.

Propolis Yan Etkileri

Her kullanılan yararlı ürünlerin insan vücudundan belirli oranlarda yan etkileri yer almaktadır. Bu noktada birçok sebep yer alıyorken aynı zamanda kullanım alanları ve vücut yapısı gibi birden fazla noktada destek sağlanmaktadır. İşte ön görülen belirtiler kapsamında propolis yan etkileri de şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Yüksek olacak şekilde kullanımından sonra mide bünyesinde zarar verebilmektedir.
 • Bala alerjisi olan kişilerin kesinlikle kullanılmaması önerilir.
 • Hassas ciltlerde kaşıntı veya kızarıklığa neden olabilmektedir.
 • Astımı olan bireylerin hamilelerin veya ciddi rahatsızlıkları bulunan kişilerin kullanımlarından önce doktora başvurması gerekir.
 • Alkol ile beraber kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Nedeni ise kusma ya da mide bulantısı gibi belirtilere neden olmaktadır.
Benzer Gönderiler  Fucidin Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Propois Kullanımı

Propolis kullanımı oldukça farklı alanlarda kullanılmaktadır. Öyle ki propolis şurup noktasında öksürük ve ağız içi yararlarında kullanılmaktadır. Propolis tablet daha çok yorgunluğu gidermek bağışık sistemini güçlendirmek amacıyla yapılmaktadır. Propolis sprey ise boğaz enfeksiyonlarda kullanılan bir ürün olmaktadır.

Toz propolis kullanımı ise daha çok bal yoğurt gibi, besinlerle tüketilmektedir. Propolis krem günde 3 defa doktorun belirlediği durumlarda kullanılması önerilmektedir. Propolis katı olarak kullanımı ise daha çok rende yardımı ile yapılmaktadır. Propolis damla ise su meyve suyu ve daha birçok alanda önerilen miktarlar bazında tüketmeniz gerekir.

Propolis Fiyatı

Propolis fiyatı 2021 endeksi şeklinde bakılması halinde oldukça farklı aralıklarla karşılaşmanız oldukça mümkündür. Öyle ki bu noktada en iyi markayı bulmak fazlasıyla büyük önem taşır. İşte tam da bu noktada kullanımından ve satın alma işleminden önce gereken her araştırmaları yapmanız gerekmektedir.

Propolis Kullananlar

Propolis kullananlar yorumları kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada ise daha çok genel kapsamla bakılması halinde olumlu sonuçlar yer almaktadır. Kullanım alanı, şekli ve daha birçok etken sebepleriyle yorumlarda fazlasıyla değişmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 2 Average: 3]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları