Yenidoğan D Vitamini Ne Zaman Başlar?

Yenidoğan D Vitamini Ne Zaman Başlar?
0

Bebeklere D vitamini doğumdan sonra ilk günlerde hemen başlanması gerekmektedir. Anne sütünde yeterli miktarda D vitamini bulunmadığı için bu dönemde Yenidoğan bebeklerin D vitamini takviyesi alması gerekecektir. Sağlık Bakanlığı tarafından D vitamini eksikliğinin önlenmesi için bebeklik döneminden itibaren bütün yeni doğanlara beslenme biçimine bakılmaksızın yaşamın ilk gününden itibaren günde 400 ünite D vitamini takviyesi verilmesi önerilmektedir. Yenidoğan D vitamini kullanımı için doktor tavsiyesi alınması da son derece önemlidir.  

İçindekiler Tablosu

Çocuklarda D Vitamini Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda D vitamini kullanımı doğumdan hemen sonra başlamalıdır. D vitamini anne sütünden yeterli miktarda bulunmamasından kaynaklı olarak ilk günlerinden itibaren yenidoğan bebeklere 400IU ve sonrasında 600IU seviyelerinde takviye verilmesi gerekecektir. Eğer çocuk ya da bebeklerde D vitamini eksikliği belirtileri görülmüşse mutlaka doktor tavsiyesi ile tedavi dozunda D vitamini verilmesi gerekecektir. Yenidoğan D vitamini kullanımı ise ağızdan yapılmalıdır.

Bebeklerde D Vitamini Ne Zamana Kadar Kullanılır?

bebeklerde-d-vitamini-ne-zamana-kadar-kullanilir
yenidoğan d vitamini ne zaman başlar? 2

Bebekler için D vitamini önerisi ilk 1 yaşına kadar 400IU ve sonraki dönem için 600IU olarak belirlenmiştir. Tercihen 3 yaşına kadar tavsiye edilen miktarlarda D vitamini takviyesi alınması önerilmektedir. Süte veya herhangi bir yiyecek – içecek ile karıştırılamadan verilmesi gerekmektedir. Bebeklere D vitamini verilmediği takdirde birçok farklı eksiklik belirtileri görülecektir. 6 – 36 aylık bebeklerde D vitamini eksiliği yetişkinlere göre daha sık kemik hastalığına neden olduğu görülmektedir. İştahsızlık, kilo alamama, kemik ağrıları, gelişme geriliği gibi temel belirtiler bunun sonucu görülebilir.

BENZER YAZILAR  D Vitamini Vücuttan Nasıl Atılır?

Bebeklere D Vitamini Nasıl Verilir?

Bebeklere Devit 3 nasıl verilir sorusu çoğu zaman kafa karışıklığına neden olsa da oldukça basittir. Süt veya su ile karıştırmadan D vitaminin doğrudan verilmesi gerekmektedir. Bu durum bebekler için de geçerlidir. Yenidoğan bebeklere de direkt olarak ağızdan D vitamini takviyesi verilmesi gerekmektedir. D vitamini eksikliği sonucu bebeklerde ciddi sağlık sorunları görülebilir. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de eksiklik belirtileri görülebilir. Yenidoğan D vitamini ilk günlerden itibaren başlanarak tavsiye edilen yaşlara kadar devam etmesi gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız: Portakalda C Vitamini Miktarı Ne Kadar?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir