Zalain Nedir? Ne İşe Yarar?

Zalain ilacının Etken Maddesi Sertakonazol nitrat maddesi olmaktadır. bu madde bir çok ilacın içerisinde etken madde yada yardımcı madde niteliğinde de kullanılmaktadır. Zalain Krem, mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını önleyen bir ilaç olmaktadır. Deri mantarı, mayalar ve maya benzeri mantarların ve küf mantarlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaç olmaktadır. Zalain krem özel bölgeler de oluşabilecek olan çeşitli mantar rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Zalain krem prospektüsü içerisinde kullanıldığı alanlar detaylı bir şekilde yer alabilmektedir. Zalain nedir? Sorusunun yanıtı bu şekilde olabilmektedir.

Zalain krem hakkında uzman görüşü almak isteyenler. Eczacı Nihat Bilgin’in ”Zalain Krem Ne İşe Yarar?” içeriğine de göz atabilir.

zalain ne ise yararPin
zalain ne ise yarar

Zalain Yan Etkileri

İlaçların yan etkileri gözlemlenebilmektedir. Bu yan etkiler ilacı kullanan kişinin üzerinde oluşabilecek olumsuz yan etkilerin gözlemlenebilmesini sağlayabilmektedir. Yan etkilerin gözlemlenmesi durumunda ilacın kullanımı kesilmeli ve müdahale edilmesi gerekmektedir. Her ilacın reaksiyon gösterebileceği yan etkiler değişiklik gösterebilmektedir. İlaçların yan etkileri ilaç içerisinde yer alan prospektüs kağıdı üzerinden detaylı bir şekilde öğrenilebilmektedir. Zalain krem  yan etkileri genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

  • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi durumlar Zalain kremin alerjik reaksiyonlara bağlı olan yan etkileri olmaktadır. Bu yan etkiler gözlemlendiği takdirde ilacın kullanımı kesilerek acil bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir.
  • Uygulanan bölgede geçici kızarıklık gözlemlenebilmektedir. Bu durum gözlemlendiği takdirde ilacının kullanımının kesilmesine gerek kalmamaktadır.
BENZER YAZILAR  Karaciğer Yağlanması Belirtileri Ve Kür Tarifi

Zalain Krem Muadili

Muadil ilaçlar aynı hastalığın tedavisinde kullanılan ana ham maddeleri aynı yada farklı olan ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların fiyatları yada kullanım şekilleri de farklılık gösterebilmektedir. Zalain fitil, Zalain sprey, Zalain krem formatlarında Zalain ilacının üç formu bulunmaktadır. bulunan bu formların muadil ilaçları değişkenlik gösterebilmektedir. Etken maddesine göre Zalain krem muadili ilaçlar genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

  • Fuggy
  • Travocort Krem
  • Travogen Krem

Zalain Krem Fiyat 2021

İlaç fiyatlarını etkileyen birçok faktör olabilmektedir. Bu nedenlerden en önemlisi ise ilacın reçeteli alınıp alınamaması olmaktadır. Fakat genel olarak ilaç fiyatlarını belirleyen ana faktör Sağlık Bakanlığı ve ilacın üretici firması olmaktadır. Zalain krem fiyatı 2021 yılı için 11,12 TL olarak belirlenmiş olmaktadır. İlacın fiyatı reçeteli ya da reçetesiz alımlarda farklılık gösterebilmektedir.

Zalain Prospektüs

Zalain prospektüsü içerisinde ilaç hakkında bilinmesi gereken tüm bilgi yer almaktadır. Verilen bu bilgilere örnek olarak ilacın yan etkileri, ilacın ham maddesi, nasıl kullanılması gerektiği gibi çeşitli maddeler yer almaktadır. Her hangi bir ilaç kullanılmadan önce ilacın prospektüsü okunarak ilaç hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

BENZER YAZILAR  Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan Önerileri

Zalain Krem Pişik İçin ve Vajina Da Kullanılır Mı?

Zalain krem vajinal kaşıntıda kullanımı uygun olan bir ilaç olmaktadır. Zalain krem genellikle mantar oluşumunun önlenmesi ve mantardan kaynaklanan kaşıntı ve iltihaplanmaların önlenmesinde kullanılabilmektedir. Fakat pişik rahatsızlığının giderilmesinde kullanılması uygun olmamaktadır.

Zalain Krem Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Hamilelik döneminde bazı ilaçların kullanımı uygun olmayabilmektedir. Bu durumun nedeni ise ilaçların kimyasal maddelerden oluşması olmaktadır. Kadınlar hamilelik dönemlerinde kimyasal maddelere çok daha hassas olmaktadır. Bu durumun nedeni ise hormonların dengesizlik göstermesi olmaktadır.  Bu yüzde bazı ilaçların hamilelik döneminde ve emzirme döneminde uygun olmamaktadır. Zalain kremin hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmadan önce doktora başvurulması gerekmektedir.

Zalain Krem Kullananlar

Zalain Krem kullananlar genellikle ilaç hakkında olumlu yorumlar yapmaktadırlar. Bu durumun nedeni ise ilacın mantar hastalıklarının birçoğunda reçete edilebiliyor olması olmaktadır. Mantar hastalıklarında sıklıkla reçete edilen ilaçlardan bir tanesi olan Zalain krem doktorlarında en çok tavsiye etmiş olduğu ilaçlardan bir tanesi olmaktadır.

Zalain Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlaçlar kullanılmadan önce ilaçlar hakkında mutlaka bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bu durumun nedeni ise ilaçların oluşturabileceği yan etkiler hakkında bilgi sahibi olabilmek ve önlem alabilmek olmaktadır. Her hangi bir ilaç hakkında detaylı bilgi ilacın prospektüsü okunarak öğrenilebilmektedir. Zalain krem hakkında bilinmesi gereken maddeler şu şekilde yer almaktadır.

  • İlacın içerisinde yer alan maddelere karşı alerjiniz var ise ilacı kullanmamanız gerekmektedir.
  • 12 yaşından küçüklerin kullanmaması gerekmektedir.
  • Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışılarak kullanılması gerekmektedir.
  • Doktorunuzun önermiş olduğu süre boyunca kullanmanız gerekmektedir.
  • Göz, burun ve ağız bölgesine temasından kaçınılması gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  Retina Dekolmanı Tedavisi
Yorum yapın

2