Zayıflamaya Yardımcı İçecek Türleri

Zayıflamaya Yardımcı İçecek Türleri
Zayıflamaya Yardımcı İçecekler
0

İçecekler insanların hayatında yemek kadar önemlidir. Yiyeceklerde olduğu gibi, içecekleri dikkatli bir şekilde seçerken dikkatli olunmalıdır. Kardiyovasküler hastalık, obezite, şeker hastalığı gibi sorunları olan kişiler mümkün olduğunca yeme ve içmeye özen göstermelidir. Hatta bazı yerlerde içecekler yediklerimizin önüne geçebilir. Bu nedenle diyet içecekler kilo verme ve hastalıklardan korunma açısından da oldukça önemlidir.

Diyet İçeceklerin Önemi Nedir?

Hastalık ve kilo kaybı için diyet söz konusu olduğunda içecekler yiyecekler kadar önemlidir. İçecekler insan vücudunu düşündüğünüzden daha fazla etkileyebilir. Örneğin, bir diyet yemeği ile alınan soda, tüm diyet programını karıştırır. Ayrıca içerdiği kafein ve şeker de oldukça zararlıdır. Diyet içeceği seçerken  en önemli şey şeker içeriğidir. Özellikle diyet programlarında şeker oranı en düşük olan içeceği seçmelisiniz. Kalori, yağ ve şeker miktarına göre hazırlanan veya tüketilen yiyecek ve içecekler kilo alımını durdurur ve kilo vermeye yardımcı olur.

Diyet yemekle birlikte bir diyet içeceği almak kilo alımını durduracak ve midenizin erimesine yardımcı olacaktır. Su özellikle bu noktada  önemlidir. Sadece diyette değil günlük hayatımızda da en az 2 litre su içmemiz gerekiyor. Ayrıca kültürümüzün bir parçası olan çay ve Türk kahvesi de kalorisiz içeceklerdir. Bu nedenle şekersiz diyete güvenle dahil edilebilecek içeceklerden biridir. Ancak, bu farklı kahve türleri için geçerli değildir. Diğer bir seçenek ise meyve suyu. Kendi kaynaklarınız kullanılarak evde hazırlanabilir. Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olan bu ev yapımı meyve sularını diyet programınızın bir parçası olarak alabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Bölgesel İncelme ve Sıkılaşma Mümkün Mü?

Diyet İçeceği Nedir Ve Nasıl Olmalıdır?

Aslında bir diyet içeceğinin ne olduğunu ve nasıl hazırlandığını şöyle sıralanabilir.

  • Su: Su bir numaralı diyet içeceğidir. Su, vücudunuzun en çok ihtiyaç duyduğu içecektir. Bu nedenle yetişkinlerin günde 2-2,5 litre su tüketmesi önemlidir. 
  • Maden suyu: Bunlar doğal maden sularıdır. Bu mineraller vücudun korunmasına yardımcı olur. Ayrıca yediğimiz gıdaların sindiriminin kolay olmasını ve mideye zarar vermemesini sağlar. Bunun dışında eğer sporcuysanız şişelenmiş suyu sorunsuz bir şekilde içebilirsiniz. Maden suyu içerdiği için maden suyunu, egzersiz kaybını ve egzersiz sonrası su kaybını önleyerek su yerine tercih edilen bir içecek olmasını sağlar.
  • Sebze Suyu: Düşük kalorili, doyurucu sebze suyu diyetiniz için mükemmel bir içecektir.
  • Kısmen yağsız süt: Yağ içerdiğinden diyet yaparken tükettiğiniz süt ürünleri miktarını azaltmanız gerekir. Ancak bu konuda  günde iki bardaktan fazla yarım yağlı süt almamak karın bölgesindeki yağların erimesine yardımcı olacaktır.
  • Yeşil çay: Metabolizmayı teşvik edici etkisi vardır. Ancak günde 2-3 bardaktan fazla tüketemezsiniz.

Diyet İçeceklerin Hazırlanışı

zayıflamaya yardımcı i̇çecek
zayıflamaya yardımcı i̇çecek

Diyet içecekler bunlardan bazıları kullanılarak veya sadece bir tanesi seçilerek hazırlanabilir. Diyet içecek tarifine örnek olarak malzemeler şu şekildedir.

  • Su bardağı yarım yağlı süt
  • Muz
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • Yemek kaşığı yulaf
  • Hazırlık aşağıdaki gibidir.
BENZER YAZILAR  Günlük Selenyum İhtiyacı Ne Kadar?

Kaseye döktüğünüz sütün içerisine yulaf, muz ve tarçını ekleyin. Daha sonra bir blender veya blender yardımıyla bu malzemeleri bir çırpma teli ile karıştırarak içilebilir hale getirin.

Diyet İçeceklerin Vücuda Etkileri Nelerdir?

Diyet içecekler genellikle diyet yemekleriyle birlikte alınabilen bir alternatiftir. Bununla birlikte birçok faydası da bulunmaktadır. Tokluk hissinin korunmasına yardımcı olur, açlığı geciktirir, ödem ve toksinleri giderir, lokal yağları eritir ve sağlıklı beslenmeyi sağlar. Yapıları da oldukça pratiktir. Kalorisi, yağı ve şekeri azaltılmış diyet içecekler, diyetle birlikte düzenli olarak kullanıldığında hızlı kilo vermede çok etkilidir.

Kilo vermek için yaygın olarak kullanılan diyet içecekler de vücudun çeşitli vitamin ve minerallerden oluşan beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. Normal kullanımda birçok etki görülebilir. Bunun dışında obezite, kardiyovasküler hastalık ve  diyabet gibi sorunları olan kişiler için de oldukça uygundur. Diyet içecekleri yemeye dikkat edin. Diyet denilince akla ilk olarak diyet içeceği gelir. İnsanlar yedikleri yüksek kalorileri  diyet içecekleri ile dengelemeye çalışırlar. İçeceklerinde sıfıra yakın kalori almaya çalışırlar. Diyet içecekler, yüksek kalorili şeker yerine tatlandırıcılar içerir.

BENZER YAZILAR  Patates Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? 14 Gün, 8 Kilo!

Kalorisiz her türlü kirletici varlığını sürdürmektedir. Günümüzde diyet içeceklerin sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı  olduğu değil, besleyici olup olmadığı konusunda devam eden bir tartışma var. Bir diyetin temel amacının sağlıklı bir vücut arzusu olduğu iyi bilinmektedir. Katkı maddeleri içermesi nedeniyle kalori eksikliğine rağmen, sağlıksız olarak kabul edilen bir  içecek veya içecek grubu tüketmek vücuda son derece zararlıdır. Ancak diyet içeceklerinize dikkat etmek, diyetinizden faydalanmak ve uzun vadede vücudunuzu sağlıklı tutmak için çok önemlidir.

Yazar Hakkında

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yorum Yap