Çiçek Balı Faydaları Nelerdir?

Çiçek Balı Faydaları Nelerdir?
Çiçek balı faydaları
0

Çiçek balı faydaları, diğer ballardan farklı olarak doğal antioksidan ve antienflamatuar kaynağıdır. Yani oksidasyonu ve enfeksiyonu önleyici özelliklere sahiptir. Çiçek balının bu özellikleri onu doğal bir bağışıklık sistemi güçlendirici besin hâline getirmiştir. Çiçek balı; soğuk algınlığına karşı etkili bir savaşçı, enfeksiyon oluşumuna engel olan bir güç mekanizması ve boğaz ağrılarına iyi gelen bir ilaç şeklinde düşünülebilir. Ayrıca vücutta dış etkenler kaynaklı oluşabilecek hasarlara karşı da önemli ölçüde koruma sağlayabilir. Bunu, güçlü bir vücuda sahip olmamızı sağlayarak yapar. Çiçek balı faydaları bütün bu nitelikleri göz önüne alındığında oldukça fazladır.

İçindekiler Tablosu

Pastörize Edilmemiş Bal

Bu arada çiçek balının dışında kalan diğer bal türlerinde benzer yararlı özellikler mevcut olabilir. Ancak burada bir parantez açmamız gerekir. Marketlerden paketli olarak satın alma imkânı bulduğumuz ballara genellikle pastörizasyon işlemi uygulanmıştır. Pastörize edilerek piyasaya sürülen çiçek balı, bütün bu özelliklerinin birçoğunu kaybeder ya da etkileri azalır. Dolayısıyla pastörize ya da süzme işlemlerimden geçmiş bir çiçek balından aynı etkileri beklemek pek mantıklı değildir. Bu açıdan bakıldığında işlenmemiş çiçek balı faydaları, balın paketli ürüne dönüşmesi sonrası önemli ölçüde azalır. Konuyu ayrıntıları ile ifade etmek gerekirse biraz da çiçek balının tam olarak ne olduğundan bahsedelim.

cicek bali faydalari 1 1
çiçek balı faydaları

Çiçek balı nedir?

Çiçek balı nedir? Çiçek balı tarih boyunca birçok kültürde ilaç olarak kullanılmıştır ve dolayısıyla da tıbbi bir yönü vardır. İnsan sağlığına olan katkıları göz ardı edilemeyecek çoktur ve bu yüzden tedavilerde kullanılması oldukça yaygınlaşmıştır. Özellikle de yaraların tedavi edilmesinde günümüzde bile tercih edilen bir ilaçtır. Balın bu tedavi edici özelliklerinin hepsi, pastörizasyona ya da süzme işlemine tabi olmamış çiçek balı için geçerlidir. Kendine özgü tedavi edici nitelikleri ile çiçek balı, diğer bal türlerinden ayrılır.

BENZER YAZILAR  Eşek Sütü Sabunu Ne İşe Yarar?

Herhangi bir marketin rafında yer alan balların çoğu pastörize edilmiştir. Balın pastörizasyonu sırasında bal yüksek sıcaklıklara maruz bırakılır ve raf ömrü bu sayede uzatılmış olur. Doğal bal kristalleşir. Kristalleşmenin gerçekleşmesinin önüne geçmek ve daha uzun süreler tüketilebilmesini sağlamak için de bal pastörize edilir. Çiçek balı bu işlemler sonrası önemli birçok özelliğini yitirir. Rengi ve yapısı daha estetik hâle getirilir ancak tedavi edici birçok niteliği de ortadan kalkmış olur. Dolayısıyla vücuda yararlı besin değerlerinin de çoğu kaybolur.

Organik Çiçek Balı Faydaları

Organik çiçek balı faydaları ile doğal bir şifa kaynağıdır. Yüzyıllardır bilinen bir gerçeğin günümüzde de popülerliğini koruması bir tesadüf değildir. Bal, bir doğal tatlandırıcı olarak da kullanılmaktadır ancak böyle kısıtlı bir tüketim sürecinde bile birçok yarar sağlar. Enfeksiyonu önler, hastalıklara karşı vücudumuzun dirençli bir biçimde savaşmasına da yardımcı olur. Balı bir şeker alternatifi olarak değil, sofraların vazgeçilmezi olarak tüketmek gerektiğini dünyaca ünlü birçok immünolog tavsiye etmektedir. Bağışıklık sistemini adeta bir zırha çeviren bu mucizenin yararlarının farkında olmak hepimiz için gereklidir.

Diğer ballara nazaran daha faydalı olmasının sebebi organik çiçek balı içerisinde herhangi arındırıcı kimyasalın bulunmamasıdır. Organik çiçek balı doğal ortamda yetişen çiçeklerin arılar ile birlikte döllenmeleri sürecinden elde edilen baldır. Dolayısıyla bu bal kovanlardan çıkarıldığı gibi kalır. Daha tortulu bir görünüme sahiptir. Dolayısıyla marketlerdeki ballar gibi pürüzsüz bir görünümü yoktur.

BENZER YAZILAR  Tahin Helvası Faydaları 8 Önemli Özellik

Organik çiçek balı faydaları ile insanlara yüzyıllar boyu şifa olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

cicek bali faydalari 1 2
çiçek balı faydaları

Kestane Balının Faydaları

Kestane balının faydaları içeriğinde bulunan yüksek miktarda mineraller ile antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinden gelir. Oldukça aromatik bir lezzete sahip bu eşi benzeri bulunmayan baş birçok hastalığa karşı etkili bir ilaçtır. Tarçın gibi bir diğer mucizevi lezzetle birlikte kullanıldığında vücuda olumlu etkileri kısa bir zamanda ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında kestane balının faydaları ise şöyle sıralanabilir:

 • İçeriğinde yüksek miktarlarda früktoz bulunur. Bu açıdan kullanıldığında vücuda eşi bulunmaz bir enerji verir. Yorgunluğu alarak yerine enerjik bir vücut armağan eder.
 • Sivilce birçoğumuz tarafından şikâyet edilen bir cilt sorunudur. Kestane balı cilt iyileştirici özelliği ile de yüzünüzü sivilcelerden arındırır. İçine yulaf unu katılarak hazırlanan kestane balı maskesi sivilce sorunları için ideal bir çözümdür.
 • Antioksidanlar bakımından muhteşem bir kaynaktır. Antioksidanlar vücudunuzu hastalıklara karşı koruyan birer silahşordur. Kestane balı ile hastalıklara karşı bir bodyguardı tutmak hiç de zor değil.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma risklerini en aza indirir.
 • Antibakteriyel özelliklidir. Bakterilere karşı hazırlıklı bir vücuda sahip olmak kestane balı ile mümkündür.
 • Bol miktarda mineralin yanı sıra B ve C vitaminler ile demir, kestane balının içindeki bin bir yararlı bileşikten bazılarıdır. Kaslara ve kemiklere dayanıklılık kazandırmak onun işidir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Karaciğer ve mide kaynaklı hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılabilir.
 • Kalp hastalıkları riskini en aza indirir. Bunu, kolesterol düşürücü özelliği ile gerçekleştirir.
 • Kalp atımını düzenler.
 • Öksürüğe ve bademciklerin iltihaplanmasına karşı iyi bir silahtır.
 • İltihap önleyici özelliğini eklemleri iyileştirici gücü ile de gösterir.
 • Göz hastalıklarının tedavisinde de önemli ölçüde etkilidir. Katarakta yakalanma risklerini de en aza indirir.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında etkilidir. Bu açıdan kabızlık sorununa çare olması için yaygın bir şekilde kullanılır.
 • Düzenli bir beslenme alışkanlığı ile birlikte tüketildiğinde kilo vermeye yardımcıdır. Çünkü düzenli egzersizle bol miktarda yağ yakabilmeniz için gereken enerjiyi kestane balından alabilirsiniz.
BENZER YAZILAR  Kortizon Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
cicek bali faydalari 2 1
çiçek balı faydaları

Çiçek balı mı çam balı mı?

Çam balı birçok özelliği ile çiçek balından ayrılır. İkisinin de kendine has özellikleri vardır ve ikisi de sağlığa çok faydalıdır. Çam balı, çam dışkısına arılar tarafından karıştırılan enzimler sayesinde meydana gelir. Oluşum biçimi de bu yüzden çiçek balından çok farklıdır. Çam balı da tıpkı çiçek balı gibi doğal bir mineral kaynağıdır. Ayrıca antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir.

Çam balı çiçek balına kıyasla dayanıklılığı ile de ünlüdür. Herhangi bir bozulma olmadan yıllar boyu taze kalabilir. Bu yüzden saklama koşulları çiçek balına göre daha kolaydır. Çiçek balından daha koyu bir kıvama ve renge sahiptir. Ayrıca içinde bulunan şeker miktarı da (glikoz, früktoz) çiçek balına göre daha azdır. Dolayısıyla tat bakımından da çiçek balından ayrılır. Aromatik bir tat onda da vardır ancak çiçek balından daha az şekerli bir tat verir. Aminoasitler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar bakımından çiçek balından yaklaşık olarak on kat daha zengindir. Fakat organik bir içeriği sahip oldukları takdirde ikisi de iyileştirici ve koruyucu gücü ile ön plana çıkar.

Kaynak: healthline / everydayhealth

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir