Doğurganlık Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Hamile Kalmak İsteyenler İçin

doğurganlık diyeti nasıl yapılır

Doğurganlık Diyeti Nedir?

Yoğun iş hayatına adapte olan kadınlar iş stresi ve düzensiz beslenme nedeni ile kadınların doğurganlıkları azalabilmektedir. Doğurganlık diyeti nedir sorusu da bu ihtiyaçtan doğan bir sorudur. Doğurganlık diyeti kadınların sağlıklı bir şekilde evlat edinebilmek için sağlıklı bir şekilde beslenerek sağlını dengeli ve düzenli bir hale getirmesi için uyguladıkları diyetin genel ismidir.

Bu diyet çocuk sahibi olmak isteyenlerin başvurmuş olduğu en yaygın çözümlerden bir tanesi olmaktadır. Yapımı ve uygulaması çok kolay olan diyet en sağlıklı çözümlerin başında yer almaktadır. Diyetin uygulanması ile kadın üreme organında bulunan yumurtalıkların doğurganlığının arttığı görülebilmektedir.

Doğurganlık Diyeti Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek ve doğurganlık diyeti nasıl yapılır sorusuna cevap verebilmek için öncelikle annenin de sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olması gerekmektedir. Stresli bir ortam insanların sağlık sal problemler yaşamalarındaki en büyük etkenlerden bir tanesidir. Anne olmak isteyen aday doğurganlık listesini uygulayarak bu imkanları sağlayabilmektedir. Sekiz adımdan oluşan listenin maddeleri şu şekilde sıralanmaktadır.

BENZER YAZILAR  Dexofen 25 Mg Ne İşe Yarar?
doğurganlık diyeti nedir
Doğurganlık diyeti nedir

1-Trans Yağın Kesilmesi

Obezite, kolestrol, şeker hastalığı ve tansiyon gibi birçok hastalığa sebep olan trans yağ içeren yiyeceklerin tüketilmesinin kesilmesi gerekmektedir.

2-Doymamış Bitkisel Yağların Tüketiminin Artması

Fındık, fıstık, ceviz gibi sağlıklı kuru yemişler ve sağlıklı olan zeytin yağ gibi doğal besinlerin tüketilmesinin artması gerekmektedir.

3-Diyetinizde Bitkisel Protein Alımı

Doğurganlık diyeti süresince genellikle bitkisel ürünlerden protein alımına dikkat etmelisiniz aşrı yağlı et ürünleri tüketememeye özen göstermelisiniz.

4-Sindirimi Uzun Süren Besinler Tüketin 

Vücudun yenilen yemekten gerekli besinleri alabilmesi için sindirimi yavaş olan sağlıklı karbonhidrat tüketimini arttırmanız gerekmektedir.

5-Protein ve Kalsiyum Değeri Yüksek Besinler Tüketmelisiniz

Süt ve süt ürünlerinde tam yağlı besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Protein değeri yüksek besinler tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan enerji değerlerini sürekli yüksek seviyede tutmalısınız.

6-Vitamin Takviyeleri

Vitamin değerlerinizi sağlıklı bir şekilde yüksek seviyelerde tutmalısınız eczanelerde satılan sağlıklı vitaminler yardımı ile vücudunuza destek olabilirsiniz.

7-Asitli Ve Şekerli İçecekler

Asitli ve şekerli içeceklerin tüketimi en aza indirilerek vücut sağlığı dengede tutulmalıdır.

BENZER YAZILAR  Fenistil Krem Ne İşe Yarar?

8-Spor Yapmak

Sağlıklı bir bedene ve uygun vücut kitle endeksine sahip olabilmek için düzenli olarak spor yapılmalıdır. Doğurganlık diyeti süresince egzersiz ve spor yapmak hem anne hem de bebek için oldukça faydalı olacaktır.

Doğurganlığı Arttıran Şifalı Bitkiler

Birçok hastalığa iyi gelen ve pek çok hastalığı önleyen doğanın mucizesi olan şifalı bitkiler insan sağlı açısından çok büyük öneme sahiptir. Bitkilerin günlük hayatımızdaki yerleri çok önemli olmaktadır. Birçok ilaç yapımında kullanılan bitkiler tek başlarına ilaç olma özelliği de taşıyabilmektedirler. Doğurganlığın artmasını sağlayabilecek bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkilerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Deve dikeni tohumu
  • Karahindiba
  • Zerdeçal
  • Yeşil yapraklı bitkiler
doğurganlık diyeti nedir
Doğurganlık diyeti nedir

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Bitki Çayları

Günlük hayatımızda sıkça tükettiğimiz çayların bilinen ve bilinmeyen birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bu bitki çayları insan sağlığına büyük katkılarda bulunmaktadır. İlaç kullanmadan bitki çayları sayesinde hastalıklardan korunabilir ve bünyemizi güçlendirebiliriz. Kadınların doğurganlığını arttırmaya yardımcı olan bitki çayları da bulunmaktadır. Bu bitki çayları kadınların sağlıklı bir şekil de evlat sahibi olmakla birlikte sağlıklarını dengeleyici bir besin takviyesi olmaktadır. Bu çaylardan birkaç tanesi şu şekilde örneklendirilebilirler.

  • Zerdeçal çayı: kaynatılarak içilen zerdeçalın antibiyotik olma özelliği vardır ve yumurtalıklarda oluşan iltihaplanmaları önleyerek cinsel bölgede oluşabilecek enfeksiyonları önlemektedir. Bu da gebeliğe hazırlanan anne adayının cinsel organında uygun ortamın hazırlanmasına yardımcı olabilmektedir.
  • Karahindiba çayı: Antioksidan özelliği taşıyan bitki içerisinde yüksek oranda kalsiyum magnezyum ve c vitamini bulundurmaktadır. Hormonların artışını sağlayan bu bitki çayı doğurganlığın artmasında büyük oranda yardımcı olacaktır. Doğurganlık diyeti süresince karahindiba çayı içilmesi tavsiye edilir.
  • Deve dikeni tohumu çayı: Adet düzensizliği yaşayan kadınlar için doğal bir ilaç görevi gören bitki çayı yüksek oranda östrojen salgılayarak yumurtalıklarda bulunan yumurtaların sayısının artışında yardımcı olabilmektedir. Buda doğurganlığın artmasında büyük etki gösterecektir.
  • Taze zencefil çayı: Erkekler de sperm sayısında artış etkisi gösteren bitki çayı kadınlarda ise yumurta sayısının artmasına yardımcı olabilmektedir.
  • Papatya çayı: stres vücuda hormon salımın da vücuda çok büyük derecede zarar vermektedir. Papatya çayı stersi düşürerek hormonların dengelenmesinde yardımcı olabilmektedir. Hormonların dengelenmesi cinsel birliktelik sırasında anne adayının maksimum yumurta üretimini sağlamsında yardımcı olmaktadır.
  • Giseng : sağlığa bir çok faydası bulunan Giseng  çayı  yumurta sayılarının artmasını sağlayarak doğurganlığın artmasını sağlayan en etkili bitki çaylarından bir tanesidir.
BENZER YAZILAR  Primolut N Ne İçin Kullanılır - Yan Etkileri Nelerdir?

Kaynak : Eatright

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap