Ketojenik Diyet Ne Kadar Süre Yapılmalı?

Ketojenik Diyet Ne Kadar Süre Yapılmalı?
0

Ketojenik diyetin yapılma süresi kontrol altına alınmalı ve uzun süre uygulanmamalıdır. Hedef kiloya ulaşıldıktan sonra diyet mutlaka sonlandırılmalıdır. Ketojenik beslenme düzeni ile ilgili yapılan çalışmalar günümüzde hala devam ediyor. Birçok kaynak sınırlı gün içerisinde diyetin uygulanması gerektiğini söylerken bazı kaynaklar ise uzun süre diyete devam edilebileceğini belirtiyor. Bu noktada karar merci kişinin bedeni oluyor. Ketojenik diyet uygulanırken kişiler bedenlerinden gelen belirtileri dinlemeleri ve yan etki ile karşılaşıyorlar ise diyeti bırakmalıdırlar. Ketojenik diyetin süresi çoğunlukla 30 gün (1 ay) olarak belirlenmiştir.

İçindekiler Tablosu

Ketojenik Diyet Döngüsü Kaç Gün Sürer?

ketojenik-diyet-dongusu-kac-gun-surer
ketojenik diyet ne kadar süre yapılmalı? 3

Ketojenik diyet döngüsü 5 – 2 kuralı ile çalışır. 5 – 2 kuralı ise 5 gün boyunca ketojenik diyet uygulanması, kalan 2 gün boyunca da karbonhidrata ağırlık verilmesi olarak planlanmıştır. 2 günlük karbonhidrat alımından sonra 1 sonraki 5 gün yine ketojenik diyetin uygulanması gerekir. Bu süreç 1 ay boyunca devam edebileceği gibi kişiler vücut sağlıklarına ve kendilerini nasıl hissettiklerine bağlı olarak süreyi uzatabilir ya da kısaltabilir. Ketojenik diyet döngüsünün ne kadar süreceği, yine kişinin genel sağlık durumu ile bağlantılıdır. Döngüsel ketojenik diyetin süresi çoğunlukla 2 hafta ile 4 hafta arasındadır.

BENZER YAZILAR  Ketojenik Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ketojenik Diyet Türleri Nelerdir?

Ketojenik diyet çeşitleri genellikle 4 gruba ayrılır. Her bir grubun farklı özelliği vardır. Ketojenik diyetin çeşitleri şu şekildedir:

 • Standart ketojenik diyet
 • Yüksek proteinli ketojenik diyet
 • Hedefi olan ketojenik diyet
 • Döngüsel ketojenik diyet

Ketojenik diyetin türüne göre seçim yapılır ve kişiler uygulama aşamasına geçer. Standart ketojenik diyette 3 dalgalanma bulunur. %10, %20 ve %70 olarak alınacak besinler belirlenir. En yüksek oran yağdır. Hedeflenmiş ketojenik diyette egzersiz ve karbonhidrat bulunur. Yüksek protein ile yapılan diyette ise protein oranı %20’den %35’e yükseltilmiştir.

Ketojenik Diyet Yararlı Mı?

ketojenik-diyet-yararli-mi
ketojenik diyet ne kadar süre yapılmalı? 4

Ketojenik diyetin yararları şu şekildedir:

 • Kalp hastalıklarını önler.
 • Yağ alımını dengeler.
 • Karbonhidrat tüketimini sınırlar.
 • Kanser gelişimini yavaşlatır.
 • Parkinson hastalığına iyi gelir.
 • Epilepsi krizlerini azaltır.
 • Kilo vermeyi sağlar.

Ketojenik diyetin süresi ve hangi türün yapıldığı da yararları üzerinde etkilidir.

Ayrıca Bakınız: Diyetteyken Saat Kaçtan Sonra Bir Şey Yenilmemelidir?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir