Hangi Vitamin Eksikliği Baş Döndürür?

Baş dönmesinde vitamin eksikliği sıklıkla görülen bir durumdur. Vücut içinde yeteri miktarda kan hücresi üretimi gerçekleşmediği zamanlar anemi ortaya çıkar. Kan hücreleri yetersiz bir miktarda olduğu için oksijen taşıma miktarı bir hayli azalır. Bu nedenle baş dönmesi gibi bazı belirtiler kendini gösterir. Vücut içinde kan hücresinin üretilmesi için ihtiyaç duyulan vitaminlerin başında B12 gelir. Et, balık, yumurta, süt ve soya gibi maddelerden kolay bir şekilde elde edilen B12 ile birlikte baş dönme durumu sona erdirilebilir.

Kırmızı kan hücresi üretimini destekleyen bir diğer vitamin B6’dır. Vücutta bulunan şeker miktarı düştüğü zaman baş dönmesi yaşanacağı için B6 kan şekeri değerini sabit tutma konusunda yardımcı olur. Vücut içinde depo halinde bulunan karbonhidratlar bu vitamin sayesinde hızlı bir şekilde enerjiye dönüştürülür. B6 vitaminin en çok bulunduğu gıdalar ise muz, patates ve tavuk göğsüdür.

Baş dönmesi eğer iç kulak hastalıklarından kaynaklanıyorsa alınması gereken ilk takviye C vitaminidir. Antioksidan özelliği taşıyan C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle pek çok iç kulak hastalığının etkilerini yok eder. C vitamini en çok kış aylarında taze bir şekilde tüketilen turunçgil ve mevsim yeşilliklerinden alınabilir.

BENZER YAZILAR  Apikobal Nedir? Ne İşe Yarar?

Vücutta önemli bir miktarda kalsiyum ve fosfor desteği sağlayan D vitamini eksikliğinde baş dönmesi sıklıkla görülen belirtilerden biridir. Bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynayan D vitamini alınması en kolay vitaminlerin başında gelir. Doğal bir D vitamini kaynağı olan güneş ışığının yanı sıra balık, balık yağı, süt ve yumurtadan da almak mümkündür. D vitamin eksikliği giderildiği zaman baş dönmesine ek olarak tansiyon gibi sorunlar da ortadan kalkar.

Vitamin Eksikliği Başka Hangi Belirtileri Gösterir?

vitamin-eksikligi-baska-hangi-belirtileri-gosterirPin
hangi vitamin eksikliği baş döndürür? 3

Vitamin eksikliğinin gösterdiği belirtiler baş dönmesine ek olarak ortaya çıkar. Sadece baş dönmesi vitamin eksikliğine bir kanıt değildir. Bu nedenle bununla birlikte ortaya çıkan diğer belirtileri de göz önüne almak son derece önemlidir. Vitamin eksikliği, baş dönmesine ek olarak şu belirtileri bulundurur:

  • Görme bulanıklığı
  • Yoğun baş ağrısı
  • Dengesizlik
  • Bilinçsizlik
  • Kol ve bacakların halden düşmesi
  • Konuşmada zorluk yaşanması

Baş Dönmesi Hangi Yaşta Görülür?

Baş dönmesinin görülen yaşı vitamin eksikliğine bağlıysa her yaştan olabilir. D vitamini ilerleyen yaşlarda çeşitli sebeplerden dolayı daha zor elde edilir. Bu nedenle vitamin eksikliği ilerleyen yaşlarda daha çok görüldüğü için baş dönmesi bununla ortaya çıkar.

BENZER YAZILAR  Beslenme Esnasında Alınması Gereken Vitaminler Nelerdir?

Ayrıca Bakınız: D Vitamini Eksikliği Kemiklerde Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Yorum yapın

1