Ponstan Forte Nedir? Ne İşe Yarar?


1

İlaçlar gündelik hayatın en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise acılı ve tedavisi çok zor olan hastalıkların ilaçlar yardımı ile acısız ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilir olması olmaktadır. Sağlık değer verilmesi gerek en önemli faktör olmaktadır. İnsan sağlığını kaybettiğinde her şeyini kaybedebilmektedir. İnsan sağlığını korumaya yardımcı olan en büyük faktör ise ilaçlar olmaktadır.

ponstan forte nedir optimized
ponstan forte nedir? ne i̇şe yarar? 2

İnsanların kullandıkları ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. İnsan sağlığına çok büyük faydası olan ilaçların yanlış kullanımı zararlara sebebiyet verebilmektedir. İnsanlar genellikle Ponstan Forte nedir? İlaçlar ne işe yarar? Gibi sorular sorarak ilaçlar hakkında ve ilaçların hangi hastalıklarda kullanıldığını öğrenmek için araştırmalar yapmaktadırlar.

Ponstan Forte ilacının ana etken maddesi Mefenamik asit maddesi olmaktadır. Ponstan forte ilacı 500 Mg 20 tablet formunda satılan bir ilaç olmaktadır. Ponstan Forte ilacının kullanıldığı hastalıklar genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

 • Romatizmal hastalıklardan kaynaklanan kronik ve akut ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kas ve Omurga ağrılarında kullanılmaktadır.
 • Sakatlanmalardan kaynaklanan ağrı, şişlik reaksiyonlarda kullanılmaktadır.
 • Ameliyat sonrasında oluşabilecek iltihaplanma, ağrı şişliklerin dindirilmesinde kullanılmaktadır.
 • Ağrılı Adet dönemlerinde de yaygın olarak reçete edilebilmektedir.

Ponstan Forte Yan Etkileri

İlaçların oluşturabileceği yan etkiler farklılıklar gösterebilmektedir. Bunun sebebi ise ilaçların etken maddelerinin farklı olması ve her insan vücudunun ilaçlara karşı farklı tepkiler göstermesi olmaktadır. Yan etkiler ilaçların oluşturabileceği olumsuz etkiler olmaktadır. İlaçların oluşturduğu yan etkilerin çok kötü sonuçları olabilmektedir. Her hangi bir ilaç kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Kullanılacak ilaç hakkında mutlaka bilgi alınmalıdır. Ponstan Forte kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve oluşabilecek yan etkiler şu şekilde yer almaktadır.

 • Kalp rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları ve yüksek tansiyonu gibi maddelerden her hangi birine sahip iseniz Ponstan Forte ilacının kullanılması önerilmemektedir.
 • Astım gibi solunum hastalıklarından her hangi birine sahipseniz ilacın kullanımsı önerilmemektedir.
BENZER YAZILAR  Suljel Krem Nedir? Ne işe Yarar?

Bu tür durumlarda Ponstan Forte ilacının kullanılmaması önerilmektedir. İlaç kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

 • İshal
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Karın ağrısı

Gibi etkiler ilacın yaygın olarak gözlemlenen yan etkileri olmaktadır bu durumlar gözlemlenir ise doktora başvurulması önerilmektedir.

Ponstan Forte Diş Ağrısı ve Adet Dönemi

Diş ağrısı ve adet sancısı gibi ağrılar insanların sancılı zamanlar geçirmelerine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle insanlar Ponstan Forte adet keser mi? Diş ağrısına iyi gelir mi? Gibi sorular sormaktadırlar. Ponstan Forte güçlü ağrı kesiciler kategorisinde yer alan bir ilaç olduğu için birçok ağrı semptomunda yaygın olarak kullanılabilmektedir. Kadınlarda adet sancılarını minimuma indirdiği gözlemlenmiş olmaktadır. İlacın etkileri kişiler üzerinde farklık gösterebilmektedir bunun sebebi ise insanların bağışıklık sistemlerinin farklı olması olmaktadır.

Ponstan Forte Fiyat

İlaç fiyatlarını belirleyen farklı faktörler olmaktadır. Bu faktörlerden bir tanesi de ilacın reçetesiz bir şekilde alınıp alınamaması olmaktadır. İlacın reçeteli alımında fiyatta değişiklikler gözlemlenebilmektedir. İlaç fiyatlarının belirlenmesinde ki en büyük etken ise Sağlık bakanlığı olmaktadır. Ponstan Forte fiyatı 10,30TL olmaktadır. İlaçların reçeteli bir şekilde alınması önerilmektedir. Her hangi bir ilaç kullanılmadan önce doktora yada eczacıya mutlaka danışılması önerilmektedir.

BENZER YAZILAR  Hamilelikte Karın Düşmesi Nasıl Anlaşılır?

Ponstan Forte Muadili

Ponstan Forte muadili ilaçlar bulunabilmektedir. Bu ilaçların etken maddeleri aynı ya da farklı olabilmektedir. İlaçlar birbirleri ile aynı görevi yerine getirdiklerinde birbirlerinin muadili olmaktadırlar bir ilacın muadili bulunabilmektedir. İlaçların fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Her ilacın insan vücudundaki etkisi farklı olabileceği için kendinize ve hastalığınıza en uygun ilacı öğrenebilmek için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Ponstan Forte muadili ilaçlar genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

 • Rolan

Ponstan Forte Hamilelikte Kullanımı

Hamilelik döneminde ilaç kullanımı tehlikeli olabilmektedir. Bunun sebebi ise kullanılan ilaçların kan yolu ile bebeğe de aktarılabiliyor olması olmaktadır. Hamilelik döneminde ilaç kullanılmadan önce mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır. Ponstan Forte ilacı hamilelik döneminde kullanılması önerilmemektedir. Bunun sebebi ise Ponstan Forte ilacının ana hammaddesinin doğurganlığı azaltabilme etkisi olmaktadır. Emzirme döneminde annelerin ve anne adaylarının da Ponstan Forte ilacını kullanmamaları önerilmektedir. Çünkü ilacın süte geçebilme ihtimali olmaktadır hamilelik döneminde yada emzirme dönemindeki anne adayları her hangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka alanlarında uzman olan doktorlara başvurmalıdırlar.

BENZER YAZILAR  Naprosyn Plus Jel Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Kahverengi leke oldu Bi haftadır Dr fortsen forte yazdı anlam veremedim ağrı kesici bir iaç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir