Vejetaryen Gebeler Nasıl Beslenmeli?

Vejetaryen Gebeler Nasıl Beslenmeli?
0

Vejetaryen annelerin beslenmesi hem gebelik hem de emzirme süreçlerinde önem taşımaktadır. Gebelik sürecinde protein tüketimi önemli bir seviyeye gelmektedir. Protein miktarının genellikle artırıldığı bu dönemde vejetaryenlerin beslenmesinde de yeni bir düzene geçilebilir. Bu dönemde vücudun ihtiyacı olan tüm yağ, kalsiyum, protein, karbonhidrat gibi beslenme öğelerinin vücuda alınması gerekir. Vejetaryen olan anne adayları profesyonel bir diyet uygulayabilirler. Profesyonel beslenme desteği vejeteryan beslenmeyen hepçil olan anne adayları için de gerekir. Bu sürecin hem bebeğin genel sağlığı için hem de anne adayının sağlığı için önemsenmesi önerilir. Hamile olan vejetaryenlerin beslenmesinde tüm gereksinimlere yer verilmelidir.

İçindekiler Tablosu

Vejetaryen Gebeler için Yüksek Lifli Diyet

vejetaryen-gebeler-icin-yuksek-lifli-diyet
vejetaryen gebeler nasıl beslenmeli? 3

Vejetaryen gebelerin yüksek lif ile beslenmesi birçok uzmanın önerisi arasında bulunur. Bu dönemde yüksek lifli gıdalar tüketmek, kabızlık gibi problemlerin de önüne geçer. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin daha kolay 1 seviyeye gelmesi ve sorunlar ile karşılaşılmaması için de lifli gıdalar ile beslenmeye özen gösterilmelidir. Vejetaryen olan gebelerin yüksek lif ile beslenmelerinin yanı sıra daha az şekerli gıdalara yönelmeleri de bu diyet ile mümkün kılınır. Tokluk seviyeleri yükselirken vücutlarının ihtiyacı olan besin miktarları da yüksek lifli diyet ile karşılanabilir. Hamile olan vejetaryenlerin beslenmesinde lif önemli bir yer tutmaktadır.

BENZER YAZILAR  Vejetaryen Beslenme Sağlıklı Mı?

Vitamin Takviyesi

Vejetaryen gebeler için vitamin takviyesinin yanı sıra mineral dengesinin sağlanması da önem taşır. Bu dönemde özellikle demir, kalsiyum ve B12’ye dikkat edilmesi ve olabildiğince bu maddelerin doğal yollar ile vücuda alınması gerekir. Vücudun demir ihtiyacını karşılamak için yeşil yapraklı sebzeler ile beslenebilir. C vitamini için portakal gibi meyveler tüketilmelidir. B12 ve kalsiyum ihtiyacının karşılanması için ise süt ve süt ürünlerinin yanı sıra soya sütünden de destek alınabilir.

Dengeli Beslenme Programı

dengeli-beslenme-programi
vejetaryen gebeler nasıl beslenmeli? 4

Vejetaryen gebeler için beslenme programı tüm besin değerlerine yer vermelidir. Dengeli bir beslenme programı hazırlandığında gebelik esnasında ve doğum sonrasında herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz. Hamile olan vejetaryenlerin beslenmesi yüksek protein ve lif içermelidir. Kuruyemiş gibi gıdalar ile doğal yağların vücuda alınması da bu dönemde önem kazanır.

Ayrıca Bakınız: Vejetaryen Beslenme Nedir? Çeşitleri

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir