Kalamarın Faydaları

Kalamarın Faydaları
Kalamarın Faydaları
0

İtalyanca kökenli calamari veya calamaro sözcüklerinden türemiş kalamarın faydaları oldukça fazladır. Kalamar bir tür deniz canlısıdır ve içeriğinde bulunan yararlı bileşenler onun besin değerini çok yüksek hâle getirir. Kalamarın anatomik yapısı ile ilgili de bilgi vermek gerekirse o bir kafadanbacaklıdır ve tıpkı ahtapot gibi birçok kolu bulunur. Sert bir kabuğu bulunmaz ve yumuşakça sınıfındadır. Kalamar kızartılarak servis edilmediği sürece sağlık için çok yararlı bir besindir. Kızarmış yiyeceklerin tüketimi konusunda birçok klinik araştırma bulunur ve kalamarın da kızarmış olarak tüketilmesi önerilmez. Ancak tadım yapılabilmesi elbette mümkündür. Bunların dışında kalamar tüketiminin birçok yolu vardır. Kalamarın faydaları hakkında birçok ayrıntıya değindik.

İçindekiler Tablosu

Kalamarın faydaları nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kalamarın kızartılması besin değerleri açısından olumsuzlukları da beraberinde getirir. Zaten kolesterol bakımından zengin olan kalamarı bir yağda kızartmak onu kalp ve vücudun diğer organları için zararlı bir yağ deposu hâline getirir. Bunun dışında ızgara, sote ya da buğulama şeklinde kalamar tüketmek oldukça faydalıdır. Bu şekilde servis edildiği takdirde düşük kalorili, protein bakımından zengin ve diyet programları için de uygun bir besinle karşı karşıyasınız demektir.

kalamarin faydalari 1 1
kalamarın faydaları

Bu özelliklerinin dışında kalamarda bulunan bileşenler;

 • Demir
 • A vitamini
 • Kalsiyum
 • B-12 vitamini
 • Potasyum
 • Fosfor
 • Çinko

Şeklinde sıralanabilir. Birçok yararlı mineralin yapısında bulunduğu kalamarın faydaları bu kadarla sınırlı değildir.

BENZER YAZILAR  Yaman Cerrahi Merkezi Genital Estetik Hizmetleri

Kalamar cinsel gücü artırır mı?

Evet, yapısında bulunan omega tipi yağ asitleri vücutta dopamin salgılanmasını tetikler. Bu durum klinik testlerle kanıtlanmıştır. Kalamarın afrodizyak etkisi de omega yağ asitlerinden ileri gelmektedir. Bu yağ asitleri vücutta meydana getirdiği değişiklikler ile cinsel gücü artırıcı etki yapabilir.

Erkek ve kadında omega yağ asitleri seksüel dürtüyü tetikleyici hormonların yapıtaşlarıdır ve damarların tıkanmasına engel oldukları da bilinir. Daha temiz bir damar, kan akışının daha kolay gerçekleşmesini sağlayan bir damardır ve bu da dolaşım sistemine etki ederek cinsel performansa katkıda bulunur. Dopamin salgılanmasına yaptığı etkiler ile de kalamar, enerji ve sağlıklı bir ruh hâli verir. Bu yönüyle de hem libidoya hem de cinsel performansa olumlu katkılarda bulunur.

Kalamarın Besin Değeri

Kalori / BesinMiktar
Kalori92 kcal
Karbonhidrat3,08 g
Yağlar1,38 g
  Doymuş yağ0,36 g
  Tekli Doymamış Yağ0.11 g
  Doymamış yağ0,52 g
    Omega-3 Yağ Asitleri0,50 g
    Omega-6 Yağ Asitleri0,01 g
Protein15,58 g
Kalamarın faydaları

Kalamarda Bulunan Vitaminler

VitaminMiktar
Riboflavin (B2)0.41 mg
Kobalamin (B12)1,30 mcg
Kolin65.0 mg
Niasin (B3)2.18 mg
C vitamini4.70 mg
E vitamini1.20 mg
Pantotenik Asit (B5)0,50 mg
Piridoksin (B6)0,06 mg
Tiamin (B1)0,02 mg
Folat5.0 mcg
A vitamini10 mcg
Kalamarın faydaları

Kalamar Takviyeleri

Kalamarın iyileştirici gücünden tam anlamıyla faydalanabilmek için onu yiyerek tüketmenin dışında kalamar yağı takviyeleri de mevcuttur. Bazı araştırmalar göre kalamar yağı bir diğer deniz ürünü balığın yağından daha yararlıdır. Bunun nedeni olarak da yağın direkt kalamardan değil, kalamarın yan ürünlerinden elde ediliyor olması öner sürülmektedir.

BENZER YAZILAR  Exoderil Sprey Ne İşe Yarar? Kullanımı

Günümüzdeki beslenme düzenlerinin tümünde yer alması önerilen kalamar yağı, içerdiği omega-3 yağ asitleri ile oldukça sağlıklıdır. Birçok birey tarafından, HDL olarak adlandırılan iyi kolesterole takviye yapılması için kullanılmaktadır. Ayrıca kalamar, diğer deniz ürünleri ile mukayese edildiğinde içerdiği cıva miktarı bakımından oldukça alt sıralardadır. Cıva zehirli bir maddedir ve deniz ürünlerinde zehirleyici olabilecek eşiklerde olmaması çok önemlidir. İçerdiği cıva miktarı bakımından da kalamar avantajlı bir besindir.

kalamarin faydalari 2 1
kalamarın faydaları 4

Kalamar nasıl yenir?

Kalamarın bütün bu kalp ve vücut dostu bileşenlerinden onu çeşitli şekillerde tüketerek faydalanmak mümkün. Yağda kızartmanın dışında güvenle önerilen kalamar yemekleri şu şekildedir.

Izgara Kalamar

Limon ve maydanozun da eşlik ettiği bu tarifte limon yerine limon suyu da kullanılabilir. Ve ayrıca taze baharatlar da tarifin bir diğer önemli ögesidir. Kalamarlar çok az bir zeytinyağı ile kısa bir süre sotelenir. Bu sayede kalamarın lezzeti de korunmuş olurken aynı zamanda doymuş yağ oranı da en düşük seviyede tutulur. Servis edilirken küçük küçük doğranmış maydanozlar ile lezzetine lezzet katabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Kolesterol Nedir? Kolesterol Nasıl Düşer?

Fırında Kalamar

İçi derince bir kaba 2 adet orta boy kalamar konur. Kalamarlarla birlikte kabın içine bir şişe de maden suyu eklenir. Kapta maden suyu ile birlikte kalamarları iyice ovun. Ovma işlemini bitirdikten sonra bir iki saat dinlendirmek üzere kabın üzerini sıkıca kapatın.

Kalamarlar dinlenirken altı adet kurutulmuş domatesi ince ince kıyarak sıcak suyun içine koyun ve suda beş dakika boyunca bekletin. Beş dakika sonra domatesleri bir süzgeç ya da kevgir yardımıyla süzün. 100 gram ezilmiş az yağlı beyaz peynirin üzerine ekleyin. Bu karışımın içine de altı yedi yemek kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı kekik ve karabiberi de ekleyin. Daha sonra bu karışımı da dinlendirip kuruladığınız kalamarların içine taşmayacak şekilde doldurun. Kalamarların ağzını da kürdanla kapatın. Kalamarları yağlı kâğıda koyun ve üzerlerine bir yemek kaşığı zeytinyağını sürün. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında kalamarların üzeri iyice kızarana kadar pişirin. Maydanozları da kıyarak servis sırasında kalamarlara serpiştirmek üzere hazır edin.

kalamarın faydaları
kalamarın faydaları

Kalamar Tava

 • 2-3 adet temizlenmiş kalamar
 • 1 şişe maden suyu
 • 1 tatlı kaşığı kadar toz şeker
 • 1/2 çay kaşığı karbonat
 • Bir miktar tuz
 • Kızartmak için de 3 yemek kaşığı un ve yarım su bardağı ayçiçek yağı

Kalamar tava tarifinde kızartma işlemi vardır ancak yağ miktarını çok az tutarsanız yemeği sağlıksız hâle de getirmiş olmazsınız. Önce kalamarlar ovulur. Ovma işlemi için 1 tatlı kaşığı toz şeker, bir miktar tuz ve yarım çay kaşığı karbonat gerekiyor. Bunları kalamarların üzerine dökün ve kalamarlar yumuşayıncaya kadar ovun. Bu işlem yaklaşık yarım saat sürmelidir. Daha sonra yumuşayan kalamarlara maden suyu da eklenir. 2 saatlik dinlendirme işlemi sonrası buzdolabından alınan kalamarları süzün. Kalamarların marinasyon işleminden geçtikleri için durulanmaması gerekir. Durulamadan aldığınız kalamarları unlayın ve tavada yakmadan kızdırdığınız çok az bir miktar ay çiçek yağı ile kızartın.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir