Zeytinyağlı Sabun Faydaları

Zeytinyağlı sabun faydaları ile düzenli kullanımlarda tüm ciltler için muhteşem sonuçlar sağlar. Özellikle içeriği ile cildin en derin tabakalarına dahi nüfuz edebilir ve sağlıklı bir görünüm elde etmenin kapısı sonuna kadar açılabilir. Cildinizin kırışıklıklardan, kuruluktan, aknelerden, lekelerden ve solgunluktan kurtulması için başvurabileceğiniz en iyi yollardan biri zeytinyağlı sabundur. Zeytinyağlı sabun faydaları son yıllarda yapılan klinik araştırmalar neticesinde dermatologlar tarafından da kanıtlanmıştır. Yaşlanmayı geciktiren ve cildinizin daha parlak, daha canlı bir görünüm kazanmasını sağlayan zeytinyağlı sabun aynı zamanda enfeksiyon önleyicidir. Bu muhteşem doğallıktaki sabunun faydaları tüm ayrıntılarıyla makalemizde.

Zeytinyağlı sabun nelere iyi gelir?

Zeytinyağlı sabunun nelere iyi geldiğini anlatmadan önce bu faydalı yapısını borçlu olduğu zeytinyağından bahsedelim. Zeytinyağı da bir bitkisel yağ çeşididir. Özellikle sızma zeytinyağları antioksidanlar bakımından çok zengindir ve birçok vitamini de içinde barındırır. Özellikle Akdeniz ve Ege yöresi insanının sofralarından eksik etmediği zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Zeytinyağı düzenli tüketilmesi durumunda kalp, yüksek tansiyon, felç ve diğer hayati hastalıklara karşı güçlü bir koruma sağlar.

Zeytinyağı besin olarak tüketilmesinin yanında sürülerek de vücuda iyi geldiği kanıtlanmış bir bitkisel yağdır. Zeytinyağının cildin yenilenmesinde etkin bir rol oynadığı ve bu yüzden yaşlanmayı geciktirdiği klinik deneylerle kanıtlanmıştır. Hücrelerin yenilenmesinde oynadığı bu aktif rol de cildin ve saçların sağlıklı bir görünüm kazanmasına katkıda bulunacağı anlamına gelir Bu yüzden zeytinyağlı sabunun faydaları da içinde bulunan yoğun zeytinyağından gelir. Zeytinyağlı sabun kullanımlarında cildinizin gençleştiğini ve saçlarınızın daha dinç bir görünüm kazandığını görebilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Dental Implant Tedavisi Hakkında Bilgi

Ayrıca saç derisinde enfeksiyon oluşumuna karşı önlem almak için de zeytinyağı sabunu kullanılabilir. Zeytinyağlı sabun saç derisini besleyici etkisiyle enfeksiyonların önlenmesinde önemli ölçüde etkilidir.

zeytinyagli sabun faydalari 2 1Pin
zeytinyağlı sabun faydaları 4

Zeytinyağlı Sabun Cilde Faydaları

Zeytinyağlı sabunun cilde faydalarını şu maddeler hâlinde açıklamak mümkündür:

  • Zeytinyağlı sabun yaşlanma karşıtı doğal bir üründür: Yapısında bulunan polifenol ve oleik asit ile zeytinyağı cildin rengini ve yüzeyini iyileştirici etkisiyle ön plana çıkar. Bu sayede yaşlanmaya karşı etkili bir savaş açabilen zeytinyağlı sabun cildi genç tutmak için kullanılabilir. Cilde pürüzsüz ve dolgun bir görünüm vermek için oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca besleyiciliğiyle zamanla cildin kaybettiği yağı ve nemi de cilde yeniden kazandırır ve kuruluğu önler.
  • Zeytinyağlı sabun kuru ya da yağlı fark etmez, her cilt tipi için uygundur: Zeytinyağlı sabun diğer kozmetik ürünlerden bu yönü ile ayrılır. Çocuk, genç ya da yaşlı her insan grubunun cildi için uygundur. Ayrıca zeytinyağlı sabun hipoalerjenik bir yapıdadır. Bu yapısıyla ciltte herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. En hassas yapıya sahip olan cildin bile tahriş olmadan iyileştirilmesine yardımcı olur. Zeytinyağlı sabunun yararlı bileşenleri cilt tarafından emilir ve bu bileşenler cilde derinlemesine nüfuz eder. Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerine karşı da güvenle kullanılabilir.
  • Cilt için önemli bir antioksidandır: Zeytinyağlı sabunda bol miktarda antioksidan bulunur. Antioksidanlar bakımından zengin yapısıyla oksidasyonu önler ve ciltte olumsuzluklara yol açabilecek bakterileri önleyerek cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Oksidasyondan korunmak için en iyi yöntemlerden biri de zeytinyağlı sabunun cilde düzenli olarak uygulanmasıdır. Zeytinyağı yapısı itibarıyla antioksidanlar sayesinde bu tür dış çevre kaynaklı tehlikelere karşı cilt için savaşır ve vücudun ihtiyacı olan proteinleri üretmesini sağlar. Bu sayede cilt pürüzsüz ve sivilcesiz bir görünüme kavuşur.
  • Zeytinyağlı sabunda birçok vitamin vardır: Zeytinyağlı sabun birçok vitamin açısından zengindir. Cildin beslenmesine ve daha iyi hissetmenize yardımcı olacak bu vitaminler görünümünüzün estetik bir hâl almasını sağlar. A ve E vitaminleri başta olmak üzere cildin ihtiyacı olan her bileşeni fazlasıyla almasına katkıda bulunur. Bunların dışında aynı zamanda yeni hücre oluşumunun desteklenmesini sağlayan ve bu sayede hücre yenilenmesi ile gençleşmeye yardımcı olan beta karotenler de zeytinyağlı sabunun içeriğinde bulunur.
BENZER YAZILAR  Bağlanma Korkusu
zeytinyagli sabun faydalari 1 1Pin
Zeytinyağlı sabun faydaları

Zeytinyağlı Sabun Saça Faydaları

Piyasada bulunan ve yaygın şekilde kullanılan bazı şampuanlar içeriklerinde özellikle farklı çeşitlerde kimyasallar barındırır. Bu kimyasalların kullanılma sebepleri arasında saça sağlık kazandırma amacından çok şampuanın bütünlüğünün korunması eğilimi daha fazladır. Bütün bu kimyasalların yoğun şekilde kullanıldığı kozmetik saç ürünleri zamanla saçın yıpranmasına katkıda bulunur. Yıpranan saçlarda gerçekleşen kopmalar ve dökülmeler de bu sürecin kaçınılmaz bir sonucudur. Bu yüzden tamamen doğal yollarla saçlarını temiz ve bakımlı bir hâle getirmek isteyenler zeytinyağlı sabun kullanmaktadırlar. Zeytinyağlı sabunun saçı besleyiciliği de yapılan birçok klinik araştırma sayesinde kanıtlanmıştır. Saçın ihtiyacı olan nemi geri kazanmasında ve saç derisinin kendisini yenilemesinde oldukça önemli bir rol oynar. Zeytinyağlı sabunla saçlarınıza sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırabilir, dökülmeleri ve kepeği önleyebilirsiniz.  

Eşek Sütü Sabunu

Bir tür zeytinyağlı sabun olan eşek sütü sabunu da oldukça besleyicidir. Eşek sütü ile elde edilen sabunların yapımı sırasında yapısına zeytinyağı da katılarak besleyiciliği katbekat artırılır. Eşek sütü sabunu diğer kozmetik saç ürünleri ile mukayese edildiğinde eşsiz bir yararla ön plana çıkar. Eşek sütü sabununun kremsi yapısı saça ve cilde kolaylıkla uygulanabilmesini sağlar. Ayrıca cilt tarafından kolaylıkla absorbe edilerek besleyicilik süreci çabucak başlatılmış olur. Bunun dışında hoş kokusu ve eşsiz içeriği ile de saç ve cilt bakım ürünleri arasında ayrı bir yeri olan eşek sütü sabunu son yıllarda çok popülerdir. Bunun nedeni de takdir edilmelidir ki cilt, saç ve saç derisine uygulandıktan sonra alınan mucizevi sonuçlardır.

BENZER YAZILAR  Atom Serum

Yaşlanmanın geciktirilmesi, aknelerin ciltte oluşumunun önüne geçilebilmesi, sivilcelenmenin önlenmesi ve pürüzsüz bir cilde sahip olunabilmesi için eşek sütü sabunu mutlaka denenmelidir.

Source: nourishedlife

“Zeytinyağlı Sabun Faydaları” üzerine 3 yorum

  1. Emeğinize sağlık. Zaten bir çok yararı bilinen zeytinyağlı sabunu, gönül rahatlığıyla kullanabiliriz.

    Yanıtla
  2. Eşek sütü sabunu çok güzel 5 .6 yıldır kullanıyorum…gayet memnunum yağlı ve karma ciltler için benim cilttimde yağlı ve karma iyi geliyor eşek sütü sabunu….

    Yanıtla
Yorum yapın

1