Nevanac Göz Damlası Ne İşe Yarar?

Nevanac Göz Damlası Ne İşe Yarar?
0

Nevanac göz damlasının işe yaraması katarakt göz ameliyatından sonra kullanılması halinde gerçekleşir. Ameliyattan sonra gözde ortaya çıkan ağrı, tahriş ve kızarıklık gibi durumların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Steroid olmayan antienflamatuar ilaç kategorisinde yer alan göz damlası, şişlik ve ağrı oluşumunu tetikleyen bazı prostaglandinleri engeller. Bu nedenle nevanac göz damlası kullanımı göz bölgesinde ağrı ve şişliğin ortaya çıkmasına engel olur.

İçindekiler Tablosu

Nevanac Göz Damlası Ne Şekilde Kullanılır?

nevanac-goz-damlasi-ne-sekilde-kullanilir
nevanac göz damlası ne i̇şe yarar? 2

Nevanac göz damlasının kullanımı ameliyat edilen gözlere yöneliktir. Göz damlasının ne şekilde kullanılacağı doktor tarafından belirtilir. Bu nedenle talimatlara uymak son derece önemlidir. Nevanac göz damlasının oranlarına göre iki çeşidi bulunur. Hastanın durumuna bağlı olarak bu iki çeşit nevanac göz damlasından herhangi biri reçete edilir. Aksi bir durum belirtilmedikçe nevanc göz damlası şu şekilde kullanılır:

  • Kullanılan Nevanac göz damlası %0,1 oranında ise kullanıma ameliyattan 1 gün önce başlanmalıdır. Nevanac göz damlasını kullanmaya ameliyat günü ve ameliyatı takiben 2 hafta boyunca devam edilmelidir. Daha sonraki süreç için doktorun talimatları izlenmelidir. Nevanac göz damlası günde 3 kere uygulanmalıdır.
  • Kullanılan Nevanac göz damlası %0,3 oranında ise kullanıma ameliyattan 1 gün önce başlanmalıdır. Nevanac göz damlasını kullanmaya ameliyat günü ve ameliyatı takiben 2 hafta boyunca devam edilmelidir. Daha sonraki süreç için doktorun talimatları izlenmelidir. Nevanac göz damlası günde 3 kere uygulanmalıdır. Bazı hastalar için ameliyattan yaklaşık olarak 1,5 ile 2 saat öncesinde bir göz damlası kullanımı gerekebilir.
BENZER YAZILAR  Uzun Çene Estetiği Ameliyatı

Nevanac Göz Damlasının Yan Etkileri Nedir?

Nevanac göz damlasında etkiler 1 ya da 2 dakika boyunca gözün yanması olarak kendini gösterebilir. Buna ek olarak gözlerin kızarması ya da baş dönmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu etkiler ciddi bir hal alırsa ya da göz damlasını kullanmayı bıraktıktan sonra devam ederse bir doktora görünmek gerekir. Bu ilacın kullanılmasından sonra ciddi yan etkiler ortaya çıkmaz. Bazı hastalarda gözde şişme, akıntı, sulanma ve görme değişiklikleri gibi ciddi yan etkiler kendini gösterir. Nevanac göz damlası kullanımı bu tarz yan etkilerde bırakılmalıdır.

Ayrıca Bakınız: Gliserin Kulak Damlası Ne İşe Yarar?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir