Pankreoflat Ne İşe Yarar?

Pankreoflat Ne İşe Yarar?
pankreoflat
0

Pankreoflat ne işe yarar? konusu, hazımsızlık ve gaz sorunu yaşayan hastaların en çok araştırdığı konulardan birisi olmaktadır. Pankreoflat mide ve bağırsak gazlarını tedavi etmek amacı ile doktorlar tarafından hastalara reçete edilmektedir. Pankreoflat altmışlık film tablet olarak, sadece eczanelerde satılmaktadır.

Pankreoflat tablet içerik itibari ile yiyeceklerin sindirimine yardımcı olmakta ve bu sayede mideye ve bağırsaklara iyi gelmektedir. Pankreoflat şişkinlik ve hazımsızlık tedavisinde en etkili olan ilaçlardan birisi olup, aynı zamanda sindirimi rahatlatmakta, mide ve bağırsaktaki gazların rahat geçişini sağlamaktadır.

İçindekiler Tablosu

Pankreoflat Kullanım Alanları Nelerdir?

Pankreoflat tablet, yiyeceklerin kolay sindirilmesini sağlayan bir sindirim enzimi olup, bununla beraber midede ve bağırsaklarda oluşan gaz kabarcıklarını parçalamakta ve gazı kolay geçmesine yardımcı olmaktadır. Pankreoflat tablet köpüklü gaz oluşumlarına da iyi gelmektedir. Buna bağlı olarak Pankreoflat kullanım alanları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Hava yutma rahatsızlıkları
 • Sindirim bozuklukları
 • Pankreas yetmezliği
 • Zamansız ve aşırı yemek yeme durumlarında oluşan rahatsızlıklar
 • Protein, karbonhidrat ve yağ hazmı ile ilgili sorunlar
 • Ameliyat öncesi ve sonrası gaz sorunlarında
 • Karın içi organlarının radyolojik tetkiklerini yapmadan önce gaz oluşumu engellemesinde
BENZER YAZILAR  Mide Botoksu Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Nexium Mide İlacı 
pankreoflat-ne-ise-yarar
Pankreoflat Ne İşe Yarar

Pankreoflat Etken Maddeleri Nelerdir?

En iyi sindirim sistemi ilaçlarından birisi olan, Pankreoflat etken maddeleri, her tablette olacak şekilde 170 mg pankreatin ve 310 mg silikon içermektedir. Pankreoflat tablet sadece doktor tavsiyesi ile kullanılan bir ilaç olmaktadır.

Pankreoflat Kullanım Şekli Nasıldır?

Pankreoflat tablet sadece doktorun verdiği dozlarda ve sürelerde kullanılan bir ilaç olup, Pankreoflat kullanım şekli olarak, yemek aralarında bir bardak su ile alınmaktadır. Röntgen çekimlerinden önce ise Pankreoflat tablet aç karına alınabilmektedir. İlacın içeriğinde aktif olan etken maddeler nedeniyle, içilirken ezmeden ve çiğnemeden yutulması gerekmektedir.

Pankreoflat tableti, 12 yaşından küçük çocuklar kullanamamaktadır. Pankreoflat tablet yemeklerle birlikte ve doktorun önerdiği şekilde günde 1 ile 2 tablet olarak alınabilmektedir. Röntgen çekimlerinden önce ise 2 gün boyunca olmak üzere, günde 3 ya da 4 defa 2 tablet olarak alınmaktadır. Röntgenin çekileceği sabah ise aç karına olmak üzere 2 tablet alınmaktadır.

Pankreoflat tableti hamile olan kadınlar ve emziren anneler kullanmamaktadır. Yaşlılar ise Pankreoflat tableti doktor kontrolünde kullanabilmektedir. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastaların Pankreoflat tablet kullanmaması lazımdır. Pankreoflat tablet ile olan tedavilerde hastaları bütün yiyecekleri ve içecekleri tüketebilmektedir. Pankreoflat tablet kullanırken araç ve makine kullanımında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

pankreoflat-ne-ise-yarar-2
Pankreoflat Ne İşe Yarar

Pankreoflat Yan Etkileri Nelerdir?

Pankreoflat tablet ile olan tedavilerde diğer ilaçlarda olduğu gibi ve hastaların bünyelerine de bağlı olarak, bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi yan etkilerin görülmesi durumunda, hastaların Pankreoflat tablet alımını keserek, doktorlarına haber vermesi ve en yakın hastanenin acil bölümüne başvurması gerekmektedir. Bunlara bağlı olarak Pankreoflat yan etkileri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Ciltte kaşıntıların ve döküntülerin oluşması
 • Nefes darlığı
 • Dilde, yüzde ve dudaklarda şişlik olması
 • Baş ağrısı
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Öksürük
 • Karın üst bölgesinde ağrı
 • Kilo kaybı yaşanması
 • Nazofarenjit
 • Mide ve bağırsaklarda aşırı gaz oluşması
 • İshal
 • Kabızlık
 • Baş dönmesi
 • Kusma
 • Mide bulantısı
BENZER YAZILAR  Multivitaminlerin Faydaları Nelerdir?

İlginizi Çekebilir – Lansor Mide İlacı Nedir? Ne İşe Yarar?

Pankreoflat Tablet Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pankreoflat tablet kullanırken, hastaların bir takım noktaları bilmesi ve dikkat etmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak ilacın etken maddelerine karşı alerjisi olan hastaların kesinlikle Pankreoflat tablet kullanmaması lazımdır. Aynı zamanda herhangi bir proteine karşı duyarlı olan hastaların da, Pankreoflat tablet almaması gerekmektedir.

Akut olan pankreas iltihabına sahip olan hastaların Pankreoflat tablet kullanması istenmeyen sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Pankreoflat tablet ile olan tedavilerde hastalarda herhangi bir iyileşme belirtisi olmazsa ya da hastalıkları daha kötü bir hal alırsa bu durumdan hemen doktorlarını haberdar etmeleri gerekmektedir.

Pankreoflat tablet ile olan tedavilerde, ilacın gereken etkiyi gösterebilmesi için mutlaka doktorun verdiği dozlarda ve sürede kullanılması gerekmektedir. Pankreoflat tabletin amilaz içeren ilaçlarla kullanılmaması gerekmektedir. Bu nedenle amilaz içeren ilaçları kullanan hastaların, bu durumu doktorlarına bildirmesi büyük önem taşımaktadır.

Pankreoflat Saklama Koşulları Nelerdir?

Pankreoflat tabletin kesinlikle çocukların ulaşamayacağı bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Pankreoflat tablet oda sıcaklığında, güneş almayan bir yerde ve en fazla 25 C derecede saklanabilmektedir. Son kullanma tarihi geçen ilaçların kullanmaması lazımdır.

Yazı Kaynakları
What is pancreatin?
How to use Pancreatin Tablet
The Health Benefits of Pancreatin
How does PANCREATIN work?
Pancreatin

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir