Prednol Nedir? Ne işe Yarar?

Prednol Nedir? Ne işe Yarar?
prednol
0

Prednol Nedir? Ne işe Yarar? sorusunun yanıtı en merak edilen konular arasında yer almaktadır. İlk olarak prednol beden içerisinde meydana gelen iltihaplanmalara bağlı olan ve bazı maddelerin salınımları ile dağılmasına engel olan ilaç türüdür.

Prednol Kullanım Alanları Nelerdir?

Prednol; sedef hastalığı, alerjik bozukluklar, artrit, ülseratif kolit gibi hastalıkların tedavileri sırasında tercih edilen ilaç türüdür. Genel olarak piyasada meydana gelen incelemeler sırasında pomad, ampul, tablet ya da krem şekilleri ile birçok formda satışa sunulmaktadır. Söz konusu ilaç tüm steroid ilaçlarda yer aldığı gibi bırakıldığı ilk andan itibaren birçok yan etkiye neden olabilmektedir. Bu yüzden de uzman doktor kontrolü ve gözetiminde dikkatli bir şekilde kullanılmasına özen göstermek gerekir. Kişilerin kulaktan dolma bilgiler ile kullanmaması gereken ilaç türlerinin başında gelir.

Prednol, daha çok sindirim sistemi kanallarında meydana gelen hastalıklarda kullanılır. Bunlar incelenecek olduğu zaman; yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsak iltihabı, beyin zarlarında iltihabi olgular, kan damarlarının iltihabı, anemi ve  kan ile ilgili (hematolojik) hastalıklar, vücutta ödem bulunan durumlar, kas hastalıkları, iltihaplı  eklem romatizması, sedef hastalığı ve eklem iltihabının bir arada görüldüğü bir hastalık olan psöriyatik artrit, çocuk romatizması (Juvenil Romatoid Artrit) , tendon ve onu saran kılıfın iltihabı, gut hastalığında kısa zamanda meydana geldiği bilinen eklem iltihabı, deri döküntüsü gibi durumlarda gözlenir.

Bunların yanı sıra kaslarda zayıflık ile kendilerini gösteren kas romatizmaları, eklemlerde meydana gelen sertleşme ya da tutulmalarda belirgin ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizma hastalıkları, bir yaralanma ya da ezilme ardından meydana gelen çeşitli durumlara bağlı bir aşınma olarak tercih edilir. Ağrı ve işlev kayıpları ile belirgin bir eklem iltihaplanmasının yanı sıra romatizmal hastalıklar, ek olarak birden fazla sayıda istemli kas iltihaplanma durumları, aniden meydana gelen kalp romatizmaları, yanıklar, deride meydana gelen lezyonlarda tercih edilir.

BENZER YAZILAR  Ayak Yanması Neden Olur?

Kronik iltihaplı deri hastalıklarının yanı sıra stres egzamaları, dış çevrelerde meydana gelen etki ile beraber deri iltihapları, saçlı deriler, kaş, göz kapakları, kulak, göğüs ortalarında meydana gelen bedenin diğer bölgelerinde kırmızı, pullu, kaşıntılı döküntü yara kaşıntı ateş ve halsizlikle belirgin durumlarda tercih edilir.

prednol nedir? ne işe yarar?
Prednol Nedir? Ne işe Yarar?

İlginizi Çekebilir – Enerji Arttıran Supplementler Nelerdir?

Prednol 16mg Tablet Kullanım Şekli?

Prednol 16 mg tablet kullanım için reçeteli ilaçlarda doktor kontrolünde olmak gerekir. Tedavi süresi içerisinde kesinlikle doktor yönlendirmelerine uymak gerekir. Doktor tarafından verilen tavsiyelere dikkat ederek eksik ya da fazla kullanmamaya özen göstermek gerekir. Aksi halde istenilen sonuçlara ulaşmak zor olabilir ve hatta daha zorlu süreçlere neden olabilir. İlaçların her dozlarında yeteri kadar su almak gerekir. Tercih edilen şeklinin tok karnına olmasına özen göstermek gerekir.

Prednol Etken Maddeleri Neler?

İlacın etken maddesi Metilprednisolon’ dur.  PREDNOL 16 mg Tablet, vücutta doğal olarak üretilen kortikosteroid seviyesini arttıran  bir ilaçtır.

Prednol Yan Etkileri Nelerdir?

Prednol yan etkileri nelerdir incelenecek olduğu zaman;

 1. Nefes almak konusunda güçlük çekmek
 2. Kurdeşen
 3. Yüz, dudak, dil ve boğaz kısımlarında şişlik
 4. Kanlı ya da katranımsı dışkı
 5. Kanlı öksürme
 6. Göz tansiyonları
 7. Göz küresinin dışa doğru olması
 8. Görme problemleri
 9. Anormal düşünceler meydana gelmesi
 10. Kanama
 11. Pankreatit
 12. Ani hastalık nöbetleri
 13. Düşük potasyum seviyeleri
 14. Bacaklarda huzursuzluk durumları
 15. Enfeksiyon kapma riskleri
 16. Dengesiz ruh halleri
 17. Kaslarda zayıflık
 18. Kemiklerde erime
 19. Yüz bölgelerinde şişlik
 20. Ani ve hızlı kilo almak
 21. Bedende tüylenme sorunları ilaçtan gözlenen yan etkiler arasında yer almaktadır.
prednol nedir? ne işe yarar?
Prednol Nedir? Ne işe Yarar?

Prednol Tablet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 1. İlaç kullanımı sırasında eğer etken maddelere karşı hassasiyet bir durumu varsa ilaçların kullanılması önerilmez.
 2. Kortizon hormon seviyelerinde yükselme meydana gelecektir. Bu durum beden bağışıklıklarında baskılama, alerji ile beraber iltihabı önler. Bedende fonksiyon için önemli olarak yer alan kortikosteroidi arttırmasının yanı sıra cerrahi ameliyat ardından multipl skleroz ms hastalıklarının belirtilerinin alevlenmelerinde ya da diğer stres durumlarında yardımcı olabilecek. Beyin, kan, kan damarları, kas ve eklemler, akciğer, cilt, göz, mide ve bağırsakları etkilemekte olan durumlarda dikkatli olmak gerekir.
BENZER YAZILAR  Kalp Yetmezliği Komplikasyonları ve Vücuda Zararları

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap