Magnorm Ne İşe Yarar?

Magnorm Ne İşe Yarar?
Magnorm
0

Magnezyum, insan vücudunda gerçekleşen pek çok metabolik olayda kullanılan bir mineraldir. Eksikliğinde migren, kas krampları, depresyon gibi pek çok semptom ortaya çıkar. Magnorm ise; magnezyum eksikliğinde reçete edilen ilaçlardan birisidir.

İçindekiler Tablosu

Magnorm İçeriği

Vitalis İlaç tarafından üretilen Magnorm’un içeriğindeki oksit formunda magnezyum içeren magnezyum takviyelerinden birisidir. Her tablette 613 mg magnezyum oksit bulunur. Ancak magnezyum takviyesi kullanırken elementel magnezyum değerine bakmak gereklidir. Magnorm 365 mg elementel magnezyum içerir. Bu değerse piyasadaki pek çok magnezyum takviyesine göre oldukça yüksektir.

Magnorm’da magnezyum oksit etkin maddesinin yanı sıra sitrik asit, sodyum hidrojen karbonat, sodyum sakarin, politilen glikol gibi yardımcı maddeler de içerir.

Magnorm Ne İşe Yarar?

Magnezyumun yaklaşık %60’ı kemiklerde bulunmakla birlikte kalan %40’lık kısım kaslarda, kan sıvısında ve dokularda bulunur. Bu %40’lık kısım pek çok biyokimyasal olaylarda kofaktör olarak görev yapar. 600’den fazla reaksiyonun optimum şartlarda gerçekleşebilmesi için magnezyuma ihtiyaç vardır. Ayrıca bazı spesifik sorunlara karşı da doğrudan etkilidir.

BENZER YAZILAR  Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı

Migren ataklarını ve sıklığını hafifletir: Zürih Üniversite Hastanesi Nöroloji Bölümü tarafından gerçekleştirilen bir araştırma magnezyumun migren ataklarını hafifletmek ve sıklığını azaltmak için kullanılabileceğini göstermiştir. Düzenli kullanımla birlikte atakların önemli miktarda ortadan kalktığı görülmüştür. Ancak migren için kullanılan dozun günlük 1 mg (yaklaşık 3 adet Magnorm) olduğuna da dikkat çekilmiştir.

Kas spazmları azaltır:

Şeker hastalığına karşı faydalıdır: Magnezyumun kan şekeri üzerinde doğrundan etkili bir hormon olan insülin salgıları üzerinde doğrudan etkili olduğu bilinir. Bu nedenle diyabet teşhisi koyulan hastalarının %50’sinde görülen magnezyum eksikliği şaşırtmamaktadır. Magnezyum eksikliği giderilen hastaların ise kan şekeri seviyelerinde önemli bir düşüş olması beklenir.

Sindirim sorunlarına destek olur: Mide şişkinlikleri, gaz gibi sindirim sorunlarına karşı kullanılabilir. Özellikle İBS hastalarına sık sık reçete edilmektedir.

Kabızlığın giderilmesine yardımcıdır: Düzenli tüketimi bağırsak sağlığı için faydalı olup kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Depresyon semptomlarını azaltır: Depresyon ve magnezyum arasındaki bağlantıyla ilgili pek çok araştırtma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonrasında depresyon hastalarının önemli bir kısmına magnezyum eksikliği olduğu dikkat çekmiştir. Günlük 500 mg magnezyum takviyesi almanın depresyon semptomlarını önemli miktarda azalttığı görülmüştür.

BENZER YAZILAR  Bezelye Faydaları Nelerdir? Bezelye Neye İyi Gelir?

Anti İinflamatuar etki gösterir: Yaşlanma ve kronik hastalıklarla birlikte artan inflamasyon seviyeleri üzerinde doğrudan CRP olarak kısaltılan C-reactive protein ile alakalı olduğu bilinmektedir. Magnezyum seviyesinin yüksek olması ise; CRP oluşunu yavaşlatmakta ve böylece inflamasyon belirtilerini yavaşlatmaktadır.

Adet ağrılarını hafifletir: PMS döneminde yaşanan semptomlara karşı etkili bir takviye olan Magnorm adet ağrıları ve depresif ruh halini ortadan kaldırabilir.

Magnorm Yan Etkileri

Magnorm, bir ilaçtan çok besin takviyesi olduğundan dolayı yan etkileri pek çok ilaca göre daha azdır. Ancak içeriğindeki yardımcı maddelerden birisine karşı alerjiniz olması durumunda alerjik belirtiler ortaya çıkabilir, nefes almakta zorlanabilirsiniz.

Tansiyon düşmesi ya da kalp çarpıntısı gibi yan etkilerle karşılaşmanız durumunda zaman kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurmanız önemlidir. Mide bulantısı, yorgunluk, kusma, ishal gibi hafif yan etkilerle karşılaştığınızda ise doktorunuza danışabilirsiniz.

Magnorm 365 Hamilelikte Kullanılır mı?

Magnorm hamilelik sürecinde en sık kullanılan takviyelerden birisidir. Ancak bu süreçte tüm ilaçlar gibi Magnorm’u da doktor kontrolü dışında kullanmamalısınız.

Gebelikte yaşanan bacak ağrılarını hafiflettiği bilinen Magnorm aynı zamanda erken doğun riskini de minimuma indirir. Ayrıca hamilelikte hormonal nedenlerle artan baş ağrılarının hafifletilmesine de yardımcı olabilir.

BENZER YAZILAR  İyot Damlası Nasıl Kullanılır?
magnorm-1
magnorm

Magnorm Nasıl Kullanılır?

Magnorm’un emilimi aç ya da tok olmanıza göre değişmez. Bu nedenle yemekten önce veya sonra kullanabilirsiniz. Ancak mide bulantısı, ishal gibi sık görülen yan etkilerden birisini yaşıyorsanız yemekten sonra tüketmenizde fayda vardır.

Günün herhangi bir saatinde doktorunuzun önerdiği dozda kullanabilirsiniz. Eğer uyku kalitenizi arttırmak için kullanmaya başladıysanız uyumadan birkaç saat önce tüketebilirsiniz.

Magnorm sıcak suda mı eritilir?” sorusu kullanıcıları tarafından sıklıkla sorulur. Efervesan tablet formunda olan Magnorm’un etkin maddesi magnezyumun sudaki çözünme oranı düşüktür. Artan su sıcaklığı ise çözünebilecek miktarın yükselmesini sağlar. Bu nedenle içimini kolaylaştırmak için sıcak suda eritebilir ve ılıdıktan sonra içebilirsiniz.

Magnorm Devlet Karşılıyor mu? Magnorm, reçete edilebilen bir magnezyum takviyesidir. Reçeteli şekilde aldığınızda devlet tarafından karşılanır. Ayrıca eczaneden reçetesiz olarak alma imkânınız da bulunur.

Yazı Kaynakları
MAGNESIUM
Strongly reducing magnesium(0) complexes
Strongly reducing magnesium(0) complexes
Strongly reducing magnesium(0) complexes
Strongly reducing magnesium(0) complexes.
Suboptimal magnesium status in the United States: are the health consequences underestimated?
Magnesium
Man With Many Enemies
Poisoning the corrosion of magnesium
A rare-earth free magnesium alloy with improved intrinsic ductility

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir