Edwards Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Edwards Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
edward sendromu nedir, belirtileri
0

Edwards Sendromu nedir, belirtileri nelerdir? Edwards Sendromu nasıl anlaşılır? Sendrom hakkında merak edilenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Edwards sendromu semptomları ve tanısı konularında yapılan çalışmalar hastalığın kromozom bozukluğundan kaynaklandığını gösterir. Edwars Sendrumu için temel özellik 18. kromozomda 3 çift bulunmasıdır. Bu sebeple diğer adı trizomi 18 olarak bilinir. Kromozomda farklılıktan kaynaklanıyor olması, down sendromu ile ortak noktalarıdır. Görülme sıklığı açısından kromozom anomalileri arasında 2. sırada yer alır.

İçindekiler Tablosu

Edwards Sendromu Nedir?

Edwards sendromunun tanımı yapılırken ağır anomali türü ifadesi kullanılır. 1960’larda John. H. Edwards tarafından keşfedilmiş bir hastalıktır. Gerçekleşen canlı doğumlarda 6000’de 1 ihtimalle trizomi 18 ile doğma olasılığı bulunur. Edwards sendromuyla doğan bebeklerin %80’inin kız olduğu tespit edilmiştir. Sendromu bulunan çocuklar spesifik bir görüntüye sahiptir. Kafa küçüklüğü, aşağıya yatkın gözler, kulak ve çene yapısındaki küçüklük en tipik fiziksel özelliklerdendir.

Edwards Sendromu Belirtileri

Edwards sendromu belirtileri anne karnındayken ve doğumdan sonra görülebilir. Sağlık problemleri gebelik döneminde anne karnındayken ortaya çıkar. Çıkan sorunlar sebebiyle çoğu gebelik bebeğin ölümüyle sonuçlanır. Meydana çıkan sağlık problemleri yüzünden yaşama ihtimali düşük olarak görülür. Gebelikte ortaya çıkan sağlık sorunları şunlardır:

 • Plasentanın dar olması,
 • Göz veya kalbin oluşmaması,
 • Fazla miktarda amniyos sıvısı bulunması,
 • Bebek hareketlerinde azalma,
 • Göbek bağının tek damarlı olmasından kaynaklanan eksik besin alma,
 • Kafatası ve beyindeki gelişimsel bozukluklar.
BENZER YAZILAR  Minoset Ne İşe Yarar?

Doğumdan sonra görülen belirtiler şunlardır:

 • Gelişme geriliği,
 • Düşük kilolarda doğma,
 • Mental açıdan gerilik,
 • Baş ve yüz bölgesinde biçimsel bozukluklar,
 • Beslenmede ve nefes alırken zorlanma,
 • Kalp yetmezliği görülenlerde vücudun şişmesi,
 • Gelişmemiş yemek borusu,
 • Göğüs kemiğinin kısa olması,
 • Erkek bebeklerde inmemiş testis,
 • Çenenin küçük olması,
 • Yukarıya doğru burun ve ağzın küçük olması,
 • Böbrek biçiminde anormallik,
 • Gözler arası mesafenin uzak olması,
 • El ve ayaklarda görülen şekilsel bozukluklar.

Edwards Sendromu Nedenleri

Edwards sendromu sebepleri net olarak belirlenemese de genetik, çevresel faktörler ve sosyoekonomik düzeyin etkili olduğu düşünülür. Genetik olarak oluşan temel problem anne ve babadan gelen kromozomlarda meydana gelen değişikliklerdir. Hücreler döllenmeye hazırlandığı esnada kromozom sayıları hücrelere eşit dağıtılamazsa sendrom ortaya çıkar. Bu olay ayrılmama olarak adlandırılır. Anne yaşının artışıyla birlikte risk faktörleri artabilir.

 35 yaş sonrası gebelik riskli durumlardandır. Yumurta hücrelerinin yaşının annenin yaşıyla beraber yıl geçtikçe artmasından kaynaklı olduğu düşünülür. Yapılan araştırmalarda genç annelerde görülebildiği de saptanmıştır. Ebeveynlerde bulunan farklı genetik faktörler de risk oluşturabilir.

BENZER YAZILAR  4 Soruda Meme Küçültme

Edwards Sendromu Doğum Öncesi Tanı

Edwards sendromu için doğumdan önce teşhis konması mümkündür. Hamileliğin ilk zamanlarında ultrasonla yapılan incelemelerde bebekte gelişme geriliği görülmesi, hareketlerde anormallik ilk bulgulardan olabilir. Trizomi 18 veya diğer anomaliler için farklı yöntemlerle fetus hücrelerinden bilgi alınarak inceleme yapılabilir. Bebeğin kromozom haritası çıkarıldıktan sonra anomali  tespit edilir.

Edwars sendromu için erken teşhis edilmesi önemlidir. Hamilelik boyunca teşhis edilmediğinde doğum esnasında ani problemlerin ortaya çıkması anne adayı için olumsuzluk oluşturur. Bu tip durumlarda fetal distres nedeniyle acil sezeryan kararı alınır. Teşhis önceden yapılmadığında beklenmedik bir durumla karşılaşılması ve ameliyat riskleri söz konusu olur.

Edwards Sendromu Tedavisi

Edwars sendromu için tedavi yöntemi henüz bulunamamıştır. Hastalığın oluşturduğu komplikasyonlar nedeniyle doğan bebekler uzun ömürlü değildir. Genellikle tanı koyulduktan sonra ilk aylarda hamilelik sonlandırılır. Günümüzde canlı doğan bebekler için yaşam standartlarını iyileştirmek için komplikasyonların tedavisi denenebilir. Kalbin delik olması veya yarık dudak gibi bozukluklarda cerrahi müdahaleler yapılabilir.

Annenin ilk çocuğunda genlerden kaynaklı trizomi 18 bulunduğunda ikinci çocukta görülme ihtimali de vardır. Gebelikten önce genetik testlerin yaptırılması önemlidir. Annede genetik risk mevcut olduğu durumlarda genellikle tüp bebek tedavisi uygulanır. Tüp bebek tedavisinde gebelik sağlanmadan önce genetik kontroller yapıldığından anomaliler bu şekilde önlenebilir.

BENZER YAZILAR  Kan Pıhtılaşması Sebepleri Nelerdir? Zararları

Edwards Sendromu Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

Edwards sendromu için tedavi uygulanmadığında bebek doğsa bile ölümle sonuçlanır. Tedavi olmadığı için hastalıkta var olan semptomların kontrol edilmesi amaçlanır. Edwards sendromu ile doğan bebekler sindirim sistemi, kalp ve böbrekte anormallik gibi nedenlerden dolayı hayatta kalamaz. Gebelik sırasında anne karnında ölümlere de rastlanır. %30 oranda doğum gerçekleştikten ilk 1 ay içinde, %90 oranda ise ilk sene içinde farklı nedenlerden dolayı bebek kaybedilir. Cerrahi müdaheleler uygulanarak semptomlar azaltılmak istense de mental gerilikler için tedavi yöntemi yoktur. İlk bir sene içerisinde bebekte meydana çıkan ölümcül durumlar şunlardır:

 • Solunum yetmezliği,
 • Kalp yetmezliği,
 • Sinir hasarları.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir