Nexium 40 Mg Ne İşe Yarar?

Nexium 40 Mg Ne İşe Yarar?
Nexium
0

Nexium 40 mg ne işe yarar konusunda midede üretilen asit miktarını azaltarak etki eden, reflü ve ülser gibi mide sorunlarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Özellikle ülser ve reflü gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ayrıca NSAİİ grubu ilaçların kullanımından dolayı meydana gelen mide sorunlarının yanı ağrı ve iltihaplanma durumunun giderilmesi için de kullanılabilmektedir.

Nexium ilaçlar reçetesiz olarak satılmaktadır fakat doktor ile görüşmeden kullanılması önerilmez.

Uzun süreli kullanım söz konusuysa eğer hekim onayının alınmalı ve farklı ilaçlarla etkileşimi konusunda hekim bilgilendirilmelidir. İstenmeyen bir şekilde kusma, kilo kaybı, yutma güçlüğü gibi semptomlar varsa acilen doktora gidilmesi gerekiyor.

nexium 40 mg ne i̇şe yarar?
Nexium 40 Mg Ne İşe Yarar?

İçindekiler Tablosu

Nexium Ne İşe Yarar

Nexium ne işe yarar bakıldığı zaman etken maddesi esomeprazol olan Nexium, proton pompa inhibitörleri olarak adlandırılan bir ilaç sınıfında bulunuyor. En yaygın olarak kullanılan alanlar arasında reflü, gastroözofajial, Helicobacter pylori ile bağlı mide ülseri tedavisinde kullanılmaktadır. Mide hücresinde yer alan proton pompasını bloke ederek çalışmaktadır. Proton pompası bloke olduğu zaman midedeki asit oluşumu azalır. Özetlemek gerekirse ilacın yararları şu şekilde özetlenebilir,

  • Mide suyunun yemek borusuna geri akışına bağlı bir mide yanması, kusma gibi reflü hastalığı belirtilerinin tedavisinde, yemek borusunda meydana gelen iltihaplanma ve ağrı tedavisinde
  • İltihaplanma veya ağrı için kullanılan bir ilacın neden olduğu, mide veya karın ağrılarının hafifletilmesinde ve bu ilaçlardan dolayı oluşan ülserlerin iyileştirilmesi ve önlenmesi
  • Sindirim sistemi tümörlerine bağlı olarak midede aşırı bir asit üretimi önlenmesinde
  • Helicopter pylori enfeksiyonuna bağlı şekilde ülserlerin iyileştirilmesinde
  • İ.V. formu, yetişkin kişilerde endoskopiyi takiben mide veya oniki parmak bağırsağı ülserinde tekrar kanamanın önlenmesinde kullanılır.
BENZER YAZILAR  Thiocilline Krem Ne İşe Yarar?

İlginizi Çekebilir: Nexium Mide İlacı Nedir? Ne İşe Yarar?

Nexium Nasıl Kullanılır

Nexium nasıl kullanılır konusunda doz miktarı tedavi edilen durum, mevcut hastalık ve yaşa göre doz ayarlaması yapılacaktır. Tedavi süreside hekim tarafından ayarlanacaktır.  Mide yanması ve kusma gibi belirtilerde 40 mg kullanılmaz ve günde bir defa 20 mg kullanılır.

Dört hafta sonunda belirtileriniz geçmediği zaman hekiminize danışabilirsiniz. Yemek borusunda ağrı ve iltihaplanma konusunda dört hafta boyunca günde bir defa 40 mg ilaç kullanmanız gerekiyor. NSAİİ’nin neden olduğu mide sorunlarının tedavisinin önlenmesinde Nexium kullananlar 4 ile 8 hafta boyunca günde bir defa kullanılması gerekmektedir.  İlacın kullanımı konusunda,

  • Yemeklerden en az bir gün öncesinde her gün aynı saatte alınması gerek ve tabletleri bütün halde sıvı ile alınması gerekiyor, ilaçları kesinlikle ezmeyin ve çiğnemeyin.
  • Sıvı içerisinde çözülerek dağılana kadar karıştırılır ve hemen veya 30 dakika içerisinde içilmesi gerekmektedir. Bardakta kalan kısım için yarım bardak su ile çalkalanarak tekrar içilmelidir.
  • Yutma güçlüğü bulunan hastalarda tabletler yarım bardak su içinde çözülerek alınmaktadır. Yutma fonksiyonu olmayan hastalarda tabletler suda çözüldükten sonrasında gastrik tüp ile sağlık personelleri tarafından uygulanmaktadır.
  • Damar içine uygulanan ilaç için mutlaka bir sağlık personeli ile görüşülmesi gerekmektedir.
  • Şikayetleriniz geçse bile hekiminiz tarafından reçete edilen doz ve sürede kullanmaya devam etmeniz gerekiyor.
BENZER YAZILAR  Çinko Fazlalığı: Belirtileri, Zararları ve Yan Etkileri
nexium 40 mg ne i̇şe yarar?
Nexium 40 Mg Ne İşe Yarar?

Nexium 40 Mg Fiyat 2022

Nexium 40 mg fiyat 2022 ortalama olarak 40 TL ile 50 TL aralığında değişmektedir. Nexium ilacı bakıldığı zaman kullanılmaması gereken durumlar bulunuyor. Bunlardan biri hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız eğer mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekiyor. Gebelik durumunda da dikkatli bir şekilde kullanılması gerekiyor. Bunun dışında bir alerji durumunda, sersemlik, görüş bulanıklığı, kalp atışının hızlanması gibi durumlarda ilacı kullanmayı bırakmalı ve doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Yazı Kaynakları
Prospektüs
How to use Nexium Capsule,Delayed Release (Enteric Coated)

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir