Oceral Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Oceral Krem Nedir? Ne İşe Yarar?
oceral krem nedir ne Ise yarar
0

Oceral kremin içerisinde yer alan etken madde Oksikonazol Nitrat maddesi olmaktadır. Oceral krem genellikle mantar tedavilerinde kullanılan ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılan en yaygın ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Oceral krem ne işe yarar sorusuna verilebilecek genel yanıt bu şekilde yer almaktadır.

oceral krem neye yarar fiyati nedir
oceral krem neye yarar fiyati nedir

Oceral Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkiler insan vücudunun kimyasal maddelere karşı vermiş olduğu reaksiyonlar olmaktadır. Bu olumsuz reaksiyonlara ani bir şekilde müdahale edilmediği taktirde olumsuz sonuçlar gerçekleşebilmektedir. Her ilacın farklı yan etkileri olabilmektedir. Bunu nedeni ise her ilacın içerisinde yer alan etken maddelerin bir birinden farklı olmasıdır. İlaçların içerisinde yer alan etken maddeleri her ilacın kendine ait olan prospektüsünden kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Oceral krem yan etkileri genellikle şu şekilde yer almaktadır.

  • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi yan etkiler Oceral kremin alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gözlemlenen yan etkileri olmaktadır.
  • Kremin uygulandığı bölgede kaşıntı ve yanma gibi yan etkiler ilacın sık olarak gözlemlenen yan etkileri olmaktadır.
BENZER YAZILAR  Rupafin Nedir? Ne İşe Yarar?

Oceral Krem Muadili

Muadil ilaçlar genellikle doktorun reçete etmiş olduğu ilaç bulunamadığında yada reçete edilen ilacın yan etkileri gözlemlendiğinde kullanılmaktadır. Muadil ilaçların etken maddeleri aynı olabilir yada ilacın etken maddeleri farklı olsa bile aynı hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Bu neden ile muadil ilaçların kullanımında her hangi bir sakınca bulunamamaktadır. Fakat muadil ilaçların içerisinde yer alan maddeler farklılık gösterebileceği için muadil ilaçların yan etkileri de farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenden dolayı muadil ilaçları kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Birçok ilacın muadili bulunabilmektedir. Oceral krem muadili ilaçlar şu şekilde yer almaktadır.

  • DERMOKSIN %110 gr krem
  • OXEZOLE %1 10 gr krem
  • ZOLEXOL %1 10 gr krem

Oceral Krem Fiyat

İlaç fiyatlarının farklılık göstermesinde bir çok sebep bulunabilmektedir. Fakat bir ilacın fiyatını belirleyen en büyük faktörlerden bir tanesi ilacın reçeteli bir şekilde alınıp alınamaması olmaktadır. Bunun nedeni ise her hangi bir ilacın reçeteli alımında ilaç fiyatının üzerine muayene ücretinin de ekleniyor olmasıdır. Bu nedenden dolayı ilaç fiyatları reçeteli alımlarda fiyat farklılıkları gösterebilmektedir. Oceral krem fiyatı 19,83 TL olarak belirlenmiş olmaktadır. Belirlenen bu fiyat ilacın perakende satış fiyatı olmaktadır.

BENZER YAZILAR  Gano Sabun Nasıl Kullanılır? Gano Sabun Faydaları

Oceral Krem Prospektüs

Prospektüs ilaçlar hakkında bilgilerin yer aldığı kağıda verilen isim olmaktadır. İlaç kutularının içerisinde ilaçların prospektüsleri mutlaka yer almalıdır.  Prospektüs kağıdının içerisinde ilaç hakkındaki tüm bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilere örnek olarak olarak ilacın yan etkileri, kullanım şekli, etken maddeleri ve hangi durumlarda kullanılmaması gerektiği gibi önemli bilgiler yer almaktadır.

Oceral Krem Reçetesiz Satılır Mı?

İlaçlar genellikle reçetesiz satın alınabilmektedir. Fakat Türkiye Cumhuriyet devleti sınırları içerisinde antibiyotik grubu ilaçlar reçetesiz bir şekilde satın alınamamaktadır. Antibiyotik grubu ilaçların reçete yazdırılarak alınması gerekmektedir. Bu neden ile Oceral krem reçetesiz satılır mı gibi sorular sıklıkla sorulan sorular içerisinde yer alabilmektedir. Oceral krem antibiyotik grubunda olmayan bir ilaç olduğu için eczanelerden reçetesiz bir şekilde satın alınabilmektedir. Fakat kullanmadan önce mutlaka doktora danışılarak kullanılması önerilmektedir.

Oceral Krem Vajinada Kullanılır Mı?

Vajina bölgesi hassas bir cilt dokusuna sahip olduğu için bazı ilaçların vajina bölgesinde kullanımı vajina bölgesine zarar verebilmektedir. Bu nedenden dolayı vajina bölgesinde her ilacın kullanımı uygun olmamaktadır. Oceral krem vajinada kullanımı uygun olmayan ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Oceral kremin vajina bölgesinde kullanımı olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenden dolayı kullanılmadan önce doktora başvurulması gerekmektedir.

BENZER YAZILAR  Erkekler İçin Saç Bakımı: Şampuan, Kurulama, Bakım ve Öneriler

Oceral Krem Hamilelikte Kullanımı

Hamilelik ve emzirme dönemleri kadınların en hassas dönemleri olmaktadır. Bunun nedeni ise hormonların dengesizlik olma durumu olmaktadır. Bu nedenden dolayı hamilelik ve emzirme dönemlerinde ilaç kullanılmadan önce doktora danışılması önerilmektedir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılan ilaçlar bebeğe zarar verebilmektedir. Bu nedenden dolayı bu dönemlerde ilaç kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Oceral kremin hamilelik döneminde kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. Aksi takdirde ilaç kan ya da süt yolu ile bebeğe geçerek zarar verebilmektedir. Bu durum sadece Oceral krem için değil tüm ilaçlar için geçerli olabilmektedir.  

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap