Bebekler için İştah Açan Şurup İsimleri

Bebekler için İştah Açan Şurup İsimleri
İştah Açıcı Şurup
0

Anneler, bazı dönemlerde bebeklerinin iştah problemleri nedeniyle şikayet ederler. İştah azalmasının ya da iştahsızlığın neden ortaya çıktığına odaklanmak yerine hemen iştahı artırmaya yönelik araştırmalar yaparlar. Bu tip durumlarda en doğru yaklaşım aile hekiminize ya da çok sağlığı ve hastalıkları bölümü hekimlerine başvurarak altta yatan patolojik bir sebep olup olmadığının araştırılmasının sağlanmasıdır. İşte bebekler için iştah açan şurup adları:

İştah Açıcı Şurup : Zinco

Bebeklik döneminde çinko ve diğer vitamin, minerallerin eksikliği sık olarak görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda eksikliklerin yerine konulması sık kullanılan yaklaşım biçimlerinden biridir. Hekimler bu eksiklikleri tespit ettikten sonra yerine koyma tedavisi uygularlar.

Çinko eksikliği yapılan birçok çalışmada iştah azalmasına sebebiyet verdiği tespit edilmiş bir durumdur. Dolayısıyla çinko eksikliğinin giderilmesi iştahın yerine gelmesine sebebiyet vererek olumlu bir gelişme olarak değerlendirilir.

En sevdiğim iştah artıran şuruplardan biri olan Zinco hakkında Dr. Erhan Yavuz tarafından hazırlanan detaylı zinco şurup yazısını okumanızı mutlaka öneriyorum. Yazıya ulaşmak için linke tıklayınız.

İştah Artıran Şurup : Polivit

Polivit içerisinde etken madde olarak A,B,C,D,E şeklinde uzayıp giden birçok vitamini barındırmaktadır. Genellikle aile hekimleri ve çocuk doktorları tarafından reçete edilen bu ilaç vitamin eksikliklerinin giderilmesinde sıkça tercih edilir.

Vitamin eksikliği olan bebeklerin ve çocukların iştahlarında bir miktar azalma olabilir. Bu eksikliğin giderilmesi için polivit şurup verilerek hem vücut direnci artırılır hem de iştah eski haline getirilerek iştah artması sağlanır.

istah-acan-surup-isimleri
iştah açan şurup isimleri

Diğer İştah Açan Şuruplar Hangileridir?

İştah açan şurupların en sık kullanılanlarını aşağıda liste halinde vereceğim ancak bu listeden adını öğrendiğiniz herhangi bir şurubu doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız. İşte hekimlerin bebek ve çocuklar için sık reçete ettiği iştah şurupları:

  1. Zinobest Şurup
  2. Zincover Şurup
  3. Supravit Şurup
  4. Vitabiol Şurup
  5. Minadeks Şurup
  6. Unadiks Şurup
  7. Nutrigen Şurup
  8. Pediakid Şurup

Bu iştah şuruplarına ek olarak sipraktin şurup adını çok sık olarak duymaktayım. Sipraktinin iştah şurubu olmadığını hemen belirteyim. İlacın endikasyonları arasında iştah açma bulunmamaktadır.

Doktora Sormadan İştah Açıcı Şurup Kullanılır mı?

Hekiminize muayene olmadan vitamin ve iştah şurupları da dahil olmak üzere herhangi bir şurup ya da ilaç kullanılması doğru değildir. Eğer bebeğinizde veya çocuğunuzda iştah problemleri yaşıyorsanız bunun için öncelikli olarak bir sağlık kurumuna ya da hekiminize başvurmalısınız. İnternet ortamından araştırarak bulduğunuz şurup isimlerini bebekleriniz ya da çocuklarınız üzerinde deneme yapmayınız. Mutlaka hekiminize danışınız ve hekiminize danışmadan ilaç kullanımı yapmayınız.

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap