Nasır Tedavisinde Domates Nasıl Kullanılır?


1

Nasır tedavisinde domates nasıl kullanılır? Ayrıntılı tarif uygulandığı takdirde nasır tedavisi domates ile yapılabilmektedir. Özellikle sürtünme kaynaklı oluşan deformasyonlar neticesinde kalınlaşan cilt tabakasına nasır denir. Sahip olunan yaşam tarzına göre nasırların yeri değişebilir. Ancak nasıra en sık rastlanılan uzuvlar eller ve ayaklardır.

Nasırlaşmış bölgeler sporcular ya da müzisyenler söz konusu olduğunda kimi zaman avantaj yaratsa da durum herkes için böyle değildir. Dolayısıyla nasır, gündelik hayatını sporcu ya da müzisyen gibi yaşamayanlar tarafından hem sağlık hem de estetik açısından hoş karşılanmaz. Bu yüzden “istenmeyen nasırlar”dan kurtulmak isteyenler olarak farklı farklı yollar deneriz. Bunların arasında en etkili yöntemlerden biri olarak öne çıkan domates mutlaka denenmelidir. Peki nasır tedavisinde domates nasıl kullanılır? Ayrıntılı tarif makalemizde. Ancak bundan önce nasır neden ve nasıl oluşur, bunun hakkında birkaç önemli kısma değinmekte fayda var.

nasır tedavisinde domates
nasır tedavisinde domates

Nasır neden olur?

Nasır neden olur? Nasır, yukarıda da değindiğimiz gibi herhangi bir nedenle kalınlaşmış deri tabakasıdır. Ayakta oluşumunun nedeni genellikle ayakkabı, terlik gibi günlük kullandığımız malzemelerdir. Ellerde nasır oluşumuna ise çoğunlukla iş amaçlı kullanılan malzemeler (eldiven, nasıra neden olabilecek bazı gereçlerin elde uzun süre kalması) kaynaklık eder. Ya da günlük hayatımızda cildimizin düzenli kullanımına alışık olmadığı bir nesne de (tornavida, çekiç sapı, zımpara, tahta ya da sert plastik menşeli malzemeler) nasıra neden olabilir. Ancak nasır oluşumunun nasıl gerçekleştiğine yönelik asıl cevabı “Nasır neden olur?” sorusunu açıklarken söylediklerimizi ayrıntılayarak verelim.

BENZER YAZILAR  Fazla Uyumanın Zararları

Nasır nasıl oluşur?

Nasır nasıl oluşur? İnsan cildinde en dışarıdaki tabaka ölü deridir. Dokunma eylemi gerçekleşirken olası bir tehlikeye karşı en dış tabakadaki cilt, canlı hücreleri korumaktadır. Dolayısıyla cildimizin en dış tabakasını canlı deri hücrelerini korumak için bir zırh olarak tanımlamamız mümkündür. İşte nasır oluşumuna kaynaklık eden tam olarak en dış tabaka ile ondan bir sonrakidir. Vücut cilt yüzeyine uygulanan olağandışı bir sürtünme ya da basınca, sonrasında nasırlaşabilecek olan içi sıvı dolu cilt kabarcıkları ile tepki verir. Bu sıvı ile dolu kabarcıklar maruz kalınan sürtünmeyi ya da basıncı canlı cilt hücrelerine ulaştırmamak için oluşturulur. “Cildin su toplaması” olarak da hepimizce bilinen bu durum tekrarlandığı takdirde, bölgedeki ölü deri altında ekstra bir katman oluşumu tetiklenir. Kalınlaşan bu tabaka cildin ne kadar altına inerse, acı hissi ve diğer olumsuzluklar da o kadar şiddetli olacaktır.

nasir tedavisinde domates 1 1
nasır tedavisinde domates

Nasır ne kadar zamanda oluşur?

Nasır oluşumu çoğu zaman çabuk fark edilmez. Ancak nasırların boyutu da onun ne zaman farkına varılabileceğine etki etmektedir. Bütün bunları göz ardı ederek denilebilir ki, bir nasırın oluşması yaklaşık bir hafta sürebilir. Örneğin nasır oluşumuna kaynaklık eden herhangi bir eylem içindeyseniz ve onu tekrarlıyorsanız bu süre kısalabilir. Ya da farklı şekilde nasır oluşumu için zemin hazırlayan bir işi yapmayı ya da bir nesneye uzun süre maruz kalmayı tekrarlamıyorsanız süre uzayacaktır. Hatta tek seferlik bir durumsa da nasırın hiç oluşmama ihtimali de mevcuttur. Çünkü cildimiz sürekli yenilenmektedir. Cilt her gün belirli bir miktarda ölü deri kaybeder ve kendini yeniler.

BENZER YAZILAR  Ozon Tedavisi Faydaları

Nasır Tedavisinde Domates

Nasır tedavisinde domates etkili bir yöntemdir. Domatesin dışında birçok nasır tedavisi seçeneği elbette vardır fakat domates doğal bir yöntem olarak öne çıkar. Herhangi bir nedenle vücudunuzun bir bölgesinde nasır oluştuğunu fark ettiyseniz onu kontrol altına almak önemlidir. Cilt, kendi imkânları ile zaten ölü derileri belirli periyotlarda atar, kendini yeniler. Fakat bu, inatçı ve derinlemesine oluşmuş bir nasırdan kurtulmak için yeterli gelmeyebilir. Nasır tedavisinde domates uygulamadan önce şu önemli eylemleri gerçekleştirdiğinizden emin olmalısınız:

 • Nasırı zamanla zayıflatabilmek ve onun oluşumunun önüne geçmek için günlük vücut bakımı çok önemlidir. Günlük duş sayınızı artırmanız ya da vakit bulamıyorsanız nasırlı bölgenin temizliği ve nemliliğine dikkat etmek etkili bir yoldur. Ayrıca ponza taşı kullanarak nasırlı bölgenin ovulması da önerilmektedir.
 • Düzenli aralıklarla nasırlı bölgeyi tıraşlayıp oradaki dokunun inceltilmesini sağladığınızdan emin olun. Kalınlaşıp derinleşmemiş bir nasır ile mücadele etmek daha kolay olacaktır. Ancak tıraşlamayı mümkünse nasırlar için özel olarak üretilen araçlar ile gerçekleştirin.
nasir tedavisinde domates 2 1
nasır tedavisinde domates

Nasırla mücadelede bütün bu uygulamaların düzenli hâle gelmesi nasırın yaşam kalitenize olumsuz etkilerini de en aza indirebilir. Nasır tedavisinde domates ile ekstra bir mücadele süreci yaratmak da ondan kurtulmanızı daha kolay hâle getirecektir. Nasır tedavisinde domates kullanımı için;

 • Domateslerin kabuklarını soyun.
 • Domateslerin çekirdekleriyle birlikte sulu hâle geldiğinden emin olana kadar rendeleyin.
 • Rendelenmiş domatesleri nasırlı olan bölgeye özenle sürerek dağıtın.
 • Domates sürülmüş olan bölgeyi temiz bir bezle herhangi bir sızıntı olmayacak biçimde sarın.
 • Yaklaşık 8 saatlik bir zaman diliminin geçmesini bekleyin. (Bu yüzden bu yöntemin gece yatmadan önce uygulanması önerilir.)
 • 8 saat sonunda sargıyı açın ve sabunla yıkayın.
 • Bölgeye nemlendirici uygulamayı da unutmayın.
BENZER YAZILAR  Rennie Çiğneme Tableti Ne İşe Yarar?

Nasır tedavisinde domates, düzenli olarak uygulandığında olumlu sonuçlar vermektedir. Nasırlarınızın zamanla yumuşadığını ve nasırın bulunduğu bölgedeki derinin inceldiğini fark edeceksiniz.

Nasır Ameliyatı

Nasırdan kurtulmak için bakım ve doğal yöntemler de uygulandıktan sonra olumlu bir sonuç alınamadığı takdirde nasır ameliyatı düşünülebilir. Nasır ameliyatı nasırlı bölge için kısa vadede bir çözüm olabilir fakat nasırın tekrar ve aynı bölgede oluşma ihtimali vardır. Yani aslında bölgedeki deri kalınlaşmasını tetikleyen herhangi bir iş ya da spor etkinliği içindeyseniz, nasır ameliyatı ile nasırdan sadece bir süreliğine kurtulursunuz. Ancak herhangi bir şekilde oluşumunu önleyemediğiniz nasırdan kurtulmak isteyen biriyseniz ve sporcu ya da nasıra neden olan bir işte çalışmıyorsanız nasırdan ameliyatla kurtulabilirsiniz. Tekrarlamasını önlemek için de cerrahi müdahale sonrası bölgenin iyi korunması ve tekrarlayıcı etki yapacak etkinliklerden kaçınılması gerekir.

nasir tedavisinde domates 4 1
nasır tedavisinde domates

Nasırdan Korunmak İçin

 • Nasır oluşumuna neden olabilecek etkinliklerden kaçının,
 • Ciltte tahriş oluşumuna neden olabilecek kumaşlar tercih etmeyin. Nasırla mücadelede nasır oluşma ihtimali olan yerlere koruyucu kullanmak ve pamuklu kumaşları tercih etmek önemlidir.
 • Ayakkabılarınızı büyük ya da küçük seçmeyin.
 • Ayağınız için en uygun ayakkabıyı gerçekleştireceğiniz etkinliğe göre seçin. Egzersizleriniz, işiniz ve diğer etkinlikler için giyebileceğiniz farklı ayakkabılarınız olsun.
 • Yine ayaklarda nasır oluşumunu önlemek için hava alan malzemelerden üretilen kaliteli ayakkabılar kullanın.

Source: webmd / mayoclinic

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Ameliyat kesin çòzùm deģil. Ben ayaģımın tabanındaki nasırı ameliyatla aldırdım. 1 yıl geçmeden aynı yerden yine çıktı. Oysa cerrah çıkmaz demişti. Ìnşallah domates iyi gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir