Parmak Boyası Nasıl Kullanılır? Çocuğun Beyin Gelişimi ve Sağlığı İçin


0

Çocukların hayal güçlerini geliştirmek adına birçok yöntem kullanılmaktadır. En yaygın yöntemler arasında yer alan resim çocukların kendilerini daha özgür ifade etmeleri açısından çok önemli bir yere sahiptir. Ancak resim çeşitleri kısıtlı alanda sınırlandırılmamaktadır. Sulu boya, pastel boya, parmak boyası ve daha nice yöntemler sayesinde resim alanları geniş bir yer tutmaktadır.

Alanların arasında parmak boyası kreşlerde, anaokullarında en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Çocukların kendilerini daha iyi geliştirmek ve hayal güçleri doğrultusunda kendilerini daha iyi hissedebilmek adına özgürlükleri arasında önemli ir yere sahiptir. Parmak boyası nasıl kullanılır? Tam da bu çerçeve de en merak edilen konulardan bir tanesidir. Parmak boya kullanımı ise şu adımlardan oluşmaktadır;

 • Öncelikle kırtasiyelerden renk renk parmak boyası alınması gerekmektedir.
 • Ardından çocuklarınıza rahat hareket edebileceği kıyafetler giydirmeli masanın altına bir örtü sermelisiniz.
 • Daha sonra büyük resim kâğıtlarına ya da etkinliklere çocuklarınızın parmak uçlarını boyayarak hayal güçlerinden geçenleri yansıtmasını sağlamalısınız.

Sağlanan bu kısa teknikler sayesinde çocuklarınıza kaliteli zamanlar geçirebilir, beyin gelişimini destekleyebilirsiniz.

Parmak Boyası Nedir? Ne İşe Yarar?

Resim ve müzik birçok insana göre ruhun gıdası sayılmaktadır. Özellikle çocukların daha çok gelişmesi adına dans etme, resim yapma gibi birçok metot uygulanmaktadır. Bunlar arasında yer alan parmak boyası hakkında birçok nokta merak edilmektedir. Parmak boyası nedir? Ne işe yarar? İse sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir.

BENZER YAZILAR  Veet Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır?

Parmak boyası çocukların el ve yüzlerine zarar vermeyecek şekilde üretilen gıda ürünleridir. Yer alan çeşitli tonları sayesinde çocukların birçok alanda kendini daha iyi ifade etmesini, eğlenceli zaman dilimi geçirmesini sağlamaktadır.  Yoğun kıvamı ile uygulanabilir bir yapıya sahiptir. Ele yapışmaz kolay bir şekilde çıkarılmaktadır. Parmak boyası sulandırma sayesinde daha akışkan bir kıvam elde edebilir, donmuş olan sert yapıyı daha da yumuşak hale getirebilirsiniz.

Parmak Boyası Yapımı

Parmak boyası çocukların gelişimleri ve yapısı bakımından keyifli vakit geçirebilmek adına başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Ancak çevrede yaygın olarak bulunabilecek olan bu ürünler her ne kadar zarar vermeyecek yapıda da olsa içinde yer alan farklı bileşenler sayesinde farklı bir etki yaratır. Tam da bu noktada evde parmak boyası yapımı birçok ailenin başvurduğu konulara arasında yer alır.

Evde bulunan birçok malzeme sayesinde kolay ve pratik şekilde parmak boyası elde etmeniz mümkündür. Bu malzemeler yoğurt, sebzeler ve daha birçok ürün sayesinde yapılmaktadır. Parmak boyası yapımı şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Yoğurt,
 • Renklendirilmek üzere kullanılacak gıda boyaları,
 • Yukarıda yer alan malzemeleri güzel bir kap içerisinde akışkan kıvam olana kadar karıştırmanız gerekmektedir. Daha sonrasında biraz dinlendirmeli ardından boyama işlemi için kullanılmaktadır.
 • Verilen malzemelerin yanı sıra kullanmak istediğiniz sebzeleri püre haline getirdikten sonra suyunu süzmelisiniz.
 • Ardından posa halinde kalan sebzeyi yoğurtla beraber birkaç damla zeytinyağı ile karıştırmalısınız. Püre halinden sonra biraz dinlendirip ardından doğal parmak boyası ile çocuklarınızla kaliteli vakitler geçirebilirsiniz.
BENZER YAZILAR  Soğan Suyu Nedir Faydaları Nelerdir? Hamile Kalınmaya Etkisi Var Mıdır?

Geçici Parmak Boyası yapımı

Organik parmak boyası olarak da bilinen bu yöntem çocuklarınızı özellikle şu dönemlerde mikroplara karışmasını engellemektedir. Kısa zaman içerisinde hazırlayacağınız bu karışımı çocuklarınız ile hazırlayabilir, onlara bu onu hakkında detaylı bilgi verebilirsiniz. Geçici parmak boyası yapımı şu aşamalardan oluşmaktadır;

 • Şeker ve mısır ununu büyük bir kapta güzelce karıştırın.
 • Karışan bu iki malzemeyi ocağa alarak orta ateşte pişirmeye devam edin.
 • Ardından soğuk suyu ilave ederek iyice karıştırın. Ocaktan alarak soğumasını bekleyin.
 • Daha sonra kavanozlara aktararak kullanmak istediğiniz anda gıda boyasını ekleyin ve karıştırın. Doğal organik parmak boyası malzemeniz hazır hale gelmiştir.

Parmak Boyası Etkinlikleri

Evde geçirilen şu dönemlerde çocuklarınızla daha kaliteli vakit geçirmek adına parmak boyası ile neler boyanır? Sorusuna çeşitli etkinlikler cevabı verebilmek mümkündür. Bu etkinlikler birçok yaş grubuna hitap etmenin yanı sıra çocuklarınızın akıl ve beyin gelişimini, motor gelişimlerini de desteklemektedir. Evde yapılan parmak boyası etkinlikleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Arama motorlarından parmak boyası çalışma sayfaları doğrultusunda çocuğunuzun sevdiği karakterleri çıkartabilirsiniz.
 • Parmak boyası 3 yaş için yer alan aktivitelerde hayal dünyasını ve motor gelişimlerini destekleyebilir, özgüvenlerini yerine getirebilirsiniz.
 • Resim kâğıtları yardımı sayesinde parmak boyası 5 yaş etkinlikleri üzerinde değişik çalışmalar yapabilir, çocuklarının yeteneklerini bu dönmede daha rahat anlayabilirsiniz.
 • Fırça kullanmaya pek müsait olmayan çocuklar için parmak boyası 4 yaş etkinlikleri doğrultusunda ilerleme kaydedebilir, kendine inananları için yüreklendirebilirsiniz.
 • Organik parmak boyaları sayesinde sebzelerin faydalarını daha iyi anlatabilmeniz mümkündür.
 • Parmak boyası kullanımını anlayabilir, hayvanlar üzerinde yaratıcı çalışmalar yaptırabilirsiniz.
 • Parmak boyası 1-2 yaş etkinlikleri sayesinde resim yapmayı sevdirebilir, hayata bakış açıları konusunda ilk temeli atabilirsiniz.
BENZER YAZILAR  Kestane Balı Faydaları

Parmak Boyası Zararlı mı?

Çocukların gelişimleri açısından yapılan aktivitelerden birisi olan parmak boyası, kullanımını her geçen gün daha da arttırmaktadır bu konu üzerinde parmak boyası zararlı mı? Sorusu anne babaların en merak ettiği noktalardan biri olmuştur. Parmak boyası içerisinde yer alan maddeler çoğu zaman çocuğunuza zarar vermeyecek minimum düzeyde tutulmuştur. Ancak az miktarda da olsa içerisinde yer alan boya tutucu maddeler zarar verebilmektedir. Bu noktada çocuklarınızın boyama işleminden sonra el ve yüz temizliğine dikkat etmeniz gerekir.

Parmak Boyası Nasıl Çıkar?

Çocukların en sevdiği etkinlikler arasında yerini alan parmak boyası, gelişimleri ve yaratıcılıkları adına önemli faktörlerden bir tanesidir. Sanatçı ruhları ile beraber gelişen motor becerileri birçok alanda kolaylık sağlamaktadır. Tam da bu nokta da parmak boyası nasıl çıkar? sorusu merak edilen konulardan bir tanesidir. Boyama işleminin ardından çocuklarınızı banyo yaptırabilir ya da el ve yüz kısmını güzelce temizleyebilir, kıyafetlerini çamaşır makinesinde yıkayarak boyalardan kurtulabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir