Dereotunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılması Önerilir?

Genellikle salatalarda tüketilen dereotunun faydaları çiğ bir şekilde tüketildiğinde ortaya çıkar. Dereotu, magnezyum, bakır, C ve A vitaminleri, Potasyum, Fosfor, Kalsiyum, Çinko ve Demir açısından oldukça zengin bir bitkidir. Karın ağrısı ile mide bulantılarının giderilmesinde oldukça etkili olan dereotu sindirim sistemi sorunlarına ve ağız kokusunun tedavi edilmesinde çoğu zaman kullanılmaktadır.

Aynı zamanda emziren anneler sütünü arttırmak amacıyla dereotu tüketebilirler. Çocukların ve bebeklerin gaz sancılarının giderilmesinde faydalıdır. Bu hazımsızlık, mide krampları ve mide ağrılarının tedavisinde oldukça etkilidir. Gaz sorunu yaşayan bireyler için de birebir etkiye sahip olan dereotu gaz çıkarılmasına fayda sağlamaktadır.

dereotunun faydalarıPin
dereotunun faydaları nelerdir? nasıl kullanılması önerilir? 4

Dereotunun Şeker Hastalığına Faydaları Nelerdir?

Oldukça etkili olan bu bitki doğal insülin vazifesi görebilir. Bu husus ile alakalı bireyler üzerinde gerçekleştirilen deneyler oldukça sınırlı bulunmasına rağmen yapılan çalışmalar insülin düzeyindeki çeşitli dalgalanmalara engel olabildiğini ortaya koymuştur.

BENZER YAZILAR  Hamazinc Krem Ne İşe Yarar?

Dereotunun Kansızlığa Faydaları

Saymakla bitmeyen pek çok hastalığa şifa olan dereotunun faydaları oldukça fazladır. Besin değeri açısından tam bir mineral ve vitamin deposudur. Günümüzde sıklıkla görülen kansızlık rahatsızlığına da oldukça faydası bulunmaktadır.

Dereotunun Kemik Erimesi Hastalığında Mucizevi Etkileri Nelerdir?

Dereotu içeriğinde fazla miktarda bulunan kalsiyum içeriği sebebiyle kemik sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kemiklerde oluşabilecek mineral kaybına engel olur ve her sene 100 binlerce bireyin yakalanmış olduğu kemik rahatsızlıklarına yakalanma riskini minimum seviyeye indirir.

dereotunun faydalarıPin
dereotunun faydaları

Düzenli Tüketilen Dereotunun Faydaları

Dereotu düzenli ve ölçülü bir şekilde tüketildiğinde pek çok hastalığa faydalı olmaktadır.

Faydalı olabilecek rahatsızlıklar şunlardır;

 • Diyabet
 • Kansızlık
 • Kemik erimesi rahatsızlığı
 • Bağışıklık sistemi sorunları
 • Depresyon
 • Diş ve ağız sağlığı problemleri
 • İshal
 • Solunum yolu problemleri
 • Aşırı gaz problemleri
 • Eklem iltihabı sorunları
 • Yüksek kolesterol problemi

Dereotunun Herhangi Bir Zararı Var Mıdır?

Dereotu aşırı ve doğru tüketilmediği zaman sağlık bakımından zararlı olmaktadır. Aşırı tüketim ile ilgili olarak birçok yan etkisi olabilir. Hamilelik sürecinde dereotu tüketim miktarına özellikle dikkat etmelisiniz. Emzirme sürecinde dereotu tüketiminin hangi ölçüde güvenli olduğu açısından yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu sebeple doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir. Dereotu ve dereotu suyu özellikle cildi güneş ışınlarına karşı hassas ve duyarlı hale getirmektedir bu sebeple de cildinizin güneş yanığı olabilme olasılığını arttırabilmektedir.

BENZER YAZILAR  Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır? Yararları Nelerdir?

Source: verywellfit / gooddecisions / healthbenefitstimes

“Dereotunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılması Önerilir?” üzerine 5 yorum

  • Merhaba Ahmet Bey. Çiğ tüketebileceğiniz gibi çorbaya katabilirsiniz bununla beraber kurutulmuş ise çay gibi demleyip içebilirsiniz. Sağlıkla kalın.

   Yanıtla
 1. DEREOTUNUN FAYDALARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTERİM. BENDE ŞEKER,KANSIZLIK, VİTAMİNSİZLİK GİBİ RAHATSIZLKAR VAR BİLGİLENDİRİRSENİZ MEMNUN OLURUM TEŞEKKÜR EDERİM

  Yanıtla
Yorum yapın

3