Vegan Beslenme ve Vejeteryanlık Arasındaki Fark Nedir?

Vejeteryan et kümes hayvanları deniz ürünleri ya da balık veya hayvan kesiminin herhangi bir yan ürünü olan gıdaları tüketmeyen kişidir. Tahıllar bakliyat sert kabuklu yemişler ve meyveler sebzeler tohumlar gibi diğer hayvansal olmayan gıda kaynaklarından gerçekleşen bir diyet ile yaşamını sürdürür. Fakat bazı vejetaryenlerin yumurta ve süt ürünlerini tüketirken bazılarının etmediğini fark edebilirsiniz. Bu aslında takip ettikleri vejeteryanlığın çeşidine bağlıdır. Dört ana vejeteryan çeşidi bulunur. Bunlar şu şekildedir

  • Lakto Ova vejeteryanlar: süt ve yumurta ürünleri tüketimi yapanlar
  • Lakto vejeteryanler: süt ürünleri tüken ama yumurtayı tüketmeyenler.
  • Ova vejetaryenler: yumurta tüketenler.
  • Veganlar: tüm hayvan ve hayvan kaynaklı ürünlerden kaçınan kişilerdir. Dahası et veya kümes hayvanları yemeyen fakat balık yiyen insanlara pedcataryenler denir, oysa yarı zamanlı vejetaryenler çoğunlukla esnek insanlar olarak bilinir. Fakat bu iki kategori hayvan kaynaklı gıda tükettikleri için teknik olarak vejeteryanlar kategorisine ait değillerdir.
BENZER YAZILAR  Vejetaryen Gebeler Nasıl Beslenmeli?

Vegan Kimdir?

Vegan bir tür vejeteryandır. Aslında veganlık vejetaryenliğin en katı halidir. Vegan hayvanlardan elde edilmiş olan hiçbir ürünü tüketmeyen kişilere denir. Bu ürünler süt ürünlerini ve diğer hayvansal ürünlerini kapsıyor. Veganların bazıları bal ve Maya bile yemeyecek kadar ileri gittikleri görülür. Veganlar hayvanlar kullanılarak yapılmış olan deri kürk ve benzeri tüm kişisel ve ev ürünlerinin kullanımından da kaçındıkları gibi veganlık genellikle sadece yiyeceğin ötesine de geçmiş durumda. Bazıları ayrıca hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünleri satın almadıkları görünür.

Vejeteryan ve Vegan Arasındaki Fark Nedir?

Vejeteryan et kümes hayvanları deniz ürünleri veya balık tüketmeyen, vegan ise hayvansal kaynaklı hiçbir gıdayı tüketmeyen kişilerdir. Vejeteryan et kümes hayvanları ve balık içermesi de yumurta ve süt ürünleri gibi hayvan kaynaklı bazı yiyecekleri tüketebilir. Fakat vegan bir öğün süt ve peynir gibi hayvansal ürünler içermez. Vejeteryanlık temelinde bir diyet ya da yemek yeme biçimi içerir.

Buna karşılık veganlık kişisel ve ev eşyalarının kullanımını da kapsadığı için bir yaşam tarzıdır. Bunun nedeni bir vejeteryanın deri ve kürk gibi hayvanlardan elde edilmiş olan ürünlerin kullanmayı dikkate almamalıdır. Bununla beraber bir vegan her türlü hayvan sömürgesine karşı çıkar ve bu nedenle bir vegan aşağı yukarı bir hayvan aktivisti denilebilir.

BENZER YAZILAR  Vegan Sebze Köftesi Nasıl Yapılır?

Vejeteryan ve Vegan

vejeteryanlik ve veganPin
vejeteryanlik ve vegan

Vejeteryan  ve vegan arasındaki fark kullanmış oldukları ürünlerin türünden kaynaklıdır. Çeşitli vejeteryan türleri mevcuttur. Veganizm vejetaryenliğin en katı biçimi olup hayvansal kaynaklı hiçbir gıda ürününün beraberinde hayvansal kaynaklı kişisel ve ev ürünlerinin tüketimini şiddetli bir şekilde reddeder.

Vejeteryan ve vegan arasındaki temel fark şudur: vejeteryan et tüketmeyen kişidir et kümes hayvanları deniz ürünleri veya balık iken veganlar ise hayvandan elde edilmiş olan herhangi bir gıda tüketmeyen kişidir. Vegan ve vejeteryan veya veganlık ve vejeteryanlık birçok insanın kafa karıştırıcı bulmuş olduğu iki kelimedir. Her iki terim de hayvan etinin diyetten çıkarılmasına atıfta bulunur. Gerçeği bakıldığında veganlık aslında tür vejeteryandır.

Vejeteryan Vegan Beslenme İçin Besin Değerleri

Araştırmalar vejeteryan vegan beslenmede doymuş yağ ve kolesterol düşük olma eğiliminde olduğunu gösterirken bu beslenme tarzları aynı zamanda vitamin mineraller lifler ve sağlıklı bitkisel bileşenlerin bakımından zengin bir beslenmedir. Bütün bunlara ilave olarak 2 beslenmede de besin yoğun gıdalar yer alırken meyveler sebzeler tam Tahıllar kuruyemişler çekirdekler ve soya ürünleri bunlar arasında yer alır.

BENZER YAZILAR  Vejetaryen Beslenme Nedir? Çeşitleri

Buna karşın kötü planlanmış bir vejeteryan ve vegan beslenme sürece özellikle Demir kalsiyum çinko ve D vitamini bakımından düşük alımlara neden olabilir. Her iki beslenme türü de B12 vitamini ve uzun zincirli omega-3 yağ asitleri sınırlı oranda bulunur Fakat bu besinlerin düzeyi genelde veganlarda vejeteryanlar dan daha düşük seyreder.

Vejeteryanlar ve organlar hayvansal ürünlerden benzer nedenlerden dolayı kaçınıyor olabilirler fakat bu bir noktaya kadar geçerli olup bazı vejeteryanlar birkaç türü var ve veganlar vejeteryaİ en sıkı ucunda yer alıyor. Iki beslenme türü de yaşamın bütün aşamalarında uygulanabilir fakat vegan beslenmenin sağlığa daha fazla yararı olabilir. Hem vejeteryanlar hemde veganlar için en önemli hususlardan birisi beslenmeyi iyi planlayarak uzun sürede sağlık sorunlarından kaçınmasıdır

Yorum yapın

1